Jeśli Twoja twarz usiana jest nieestetycznymi, czarnymi kropkami – nie załamuj się! Dziś podpowiadamy, jak zwalczyć zaskórniki i każdego dnia olśniewać idealną cerą.

Zaskórniki to zmiany skórne pojawiające się w miejscach, w których nadmiernie rozszerzają się pory i wydzielane jest sebum i łój w większych ilościach. W poszerzone pory dostaje się mieszanka sebum, kurzu i innych zewnętrznych zanieczyszczeń, przez co tworzą się brzydkie, ciemne kropki na naszej cerze.

Powodów, przez które tworzą sie zaskórniki jest mnóstwo. Mogą być spowodowane m.in. zmianami hormonalnymi, wiekiem, dojrzewaniem czy też niewłaściwą pielęgnacją i oczyszczaniem.

Zaskórniki – dwa typy wroga

mikrodermabrazja
fot. Zenspa1 (flickr, CC BY 2.0)

Wyróżnić możemy dwa rodzaje zaskórników.

Zaskórniki zamknięte – powstają w miejscach, gdzie dochodzi do zamknięcia ujścia gruczołu z powodu przemieszczających się komórek warstwy rogowej naskórka. Charakterystyczne jest dla nich biały kolor i to, że widoczne są po naciąg barwy białej, drobne, widoczne po naciągnięciu skóry.

Zaskórniki otwarte – z nimi jest już nieco większy problem. Zaskórniki te powstają w następstwie zastoju łoju i nadkażenia (głównie bakteriami Propionibacterium acnes). Z zaskórników otwartych zwykle wydostaje się masa łojowo-rogowa, która wraz zanieczyszczeniami nadaje ciemny kolor.

Zaskórniki – cała prawda

Niestety, zaskórniki jest bardzo ciężko usunąć raz na zawsze…ale możemy, ciężką i żmudną pracą nie dopuścić, aby powstawały. Jak?

  • Codziennie powinniśmy dokładnie oczyszczać naszą cerę. Rano, po przebudzeniu, przed nałożeniem makijażu, po powrocie do domu i przed pójściem spać.
  • Po każdym oczyszczeniu twarzy wodą z żelem, płynem itd. koniecznie tonizuj twarz. Dzięki temu będzie ona jeszcze lepiej oczyszczona, dotleniona, odprężona, nawilżona i wyrównamy pH cery.
  • Regularnie złuszczając naskórek. Peeling 2-3 razy w tygodniu powinien pomóc. Jeśli zdecydujemy się na profesjonalne zabiegi złuszczające naskórek, np. za pomocą mikrodermabrazji czy zabiegów kosmetycznych przy użyciu kwasów, profesjonalny peeling kawitacyjny (lub inne zabiegi) – tylko lepiej dla naszej cery.
  • Podczas mycia twarzy warto masować ją przy użyciu np. szczoteczki do masażu twarzy lub specjalnego żelu z drobinkami.
  • Jak najczęściej nakładajmy maseczki. Najlepsze na zaskórniki są maseczki typu peel-off, ale warto sięgnąć także po te oczyszczające, detoksykujące, zmniejszające produkcję sebum, zwężające pory czy odświeżające.
  • Sięgajmy po kremy, które działają oczyszczająco i są przeznaczone do cery trądzikowej lub z zaskórnikami. Warto również sięgnąć po kremy, które w swoim składzie mają niewielkie ilości kwasów owocowych.
  • W sklepach można również zakupić specjalne plastry, które nakleja się na oczyszczoną skórę. Nagromadzone w porach sebum wraz z resztą zanieczyszczeń usuwamy wraz z zerwaniem plastra.
zaskórniki
fot. tommerton2010 (flickr, CC BY 2.0)

Przestrzegając tych kilku zasad i będąc konsekwentnym, na pewno pozbędziemy się zaskórników i nie dopuścimy, aby powstawały kolejne.

 

Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!