Zespół nieszczelnego jelita to dolegliwość, która nie tylko występuje coraz częściej, ale również częściej jest diagnozowana. Czym właściwie jest? Odpowiadamy!

Choć sam termin tej choroby może wydawać się dziwny, śmieszny bądź absurdalny, to niestety jest również bardzo realny i niebezpieczny dla naszego zdrowia. Niesie za sobą cały ogrom objawów i skutków, które mają znaczenie dla całego naszego życia.

 

“Śmierć zaczyna się w jelicie” – Ilja Miecznikow

Znany rosyjski biolog i laureat nagrody Nobla już wiele lat temu rozpoczął swoją pracę nad chorobami jelit. Podczas swoich prac stwierdził, że jelita mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie.

Aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować, niezbędna jest jego ogromna umiejętność do prawidłowego trawienia. Dlaczego?

W żołądku i jelitach wykonywana jest większość pracy związanej z przemianą pożywienia na składniki niezbędne naszemu organizmowi do funkcjonowania. Jeśli w procesie przetwarzania pokarmu i pobierania z niego najważniejszych składników dojdzie do nieprawidłowości, podupadamy na zdrowiu i praktycznie żadne leki nie pomogą. Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że większość chorób, w tym również chorób przewlekłych, ma swoje przyczyny w problemach jelitowych. Jeśli cierpisz z powodu bólu stawów i mięśni, dokuczają problemy ze skórą, czujesz się przemęczony i senny, cierpisz z powodu alergii, problemów ze snem, słabej odporności albo masz problemy emocjonalne i psychiczne – prawdopodobnie rozwiązania powinieneś szukać w jelitach.

Uważa się, że aż co piąta osoba cierpi na problemy związane z jelitami. Problemom tym towarzyszą m.in. różne bóle brzucha, wzdęcia, odbijanie, nadmierne gazy, częste zaparcia lub/i biegunki, zgaga, śluz w stolcu, częste oddawanie moczu, bóle odbytu, bóle pleców, częste zmianymasy ciała, bóle głowy, zmęczenie, zgrzytanie zębami, zaciskanie zębów (także w nocy), u kobiet bolesne miesiączki, a także zaburzenia psychiczne, lękowe i depresje. Niestety, lekarze zwykle starają się zapobiegać samym objawom, a nie leczyć podłoże choroby. Jeśli sami nie zadbamy o swoje zdrowie, nikt za nas tego nie zrobi!

 

zespół nieszczelnego jelita
fot. femme run (flickr, CC BY-ND 2.0)

Wszystkie choroby zaczynają się od jelit.

Wielu naukowców, lekarzy i dietetyków zgodnie przyznaje, że większość chorób zaczyna się właśnie w jelitach. Najczęstszym wspólnym mianownikiem jest natomiast zespół nieszczelnego jelita. Niestety, przypadłość ta z bardzo dużą skuteczność uniemożliwia normalne życie i daje wiele dolegliwości bólowych. Zespół nieszczelnego jelita obniża jakość naszego życia. Jak się przed tym bronić? Jak zwalczyć chorobę? Czy odpowiednia dieta wystarczy? Czy istnieją sposoby, dzięki którym chory jest w stanie poczuć ulgę? Czy zmieniając same przyzwyczajenia żywieniowe możemy zniwelować wszelkie przykre dolegliwości, jakie daje zespół nieszczelnego jelita?

Na wszystkie najważniejsze i najbardziej nurtujące pytania odnośnie zespołu nieszczelnego jelita odpowiemy w cyklu artykułów poświęconych temu schorzeniu.

Przeczytaj także:

Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!