Przypraw używamy codziennie, zmieniając smak wielu potraw. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że zdrowe przyprawy wpływają nie tylko na smak jedzenia? Oto 8 najzdrowszych przypraw.

Nie tylko ze smakowych, ale również ze zdrowotnych walorów przypraw korzystano już w czasach najdawniejszych. Ludzie od wieków doceniają ich wpływ na zdrowie i doskonalą ich stosowanie. W wielu suplementach diety, lekach, kosmetykach i oczywiście produktach spożywczych stosuje się na szeroką skalę wyciągi z wielu roślin, w tym także przypraw. Poznanie ich właściwości pomoże nam w stosowaniu leczenia naturalnego w naszym domu, bez sięgania po syntetyczne środki medyczne i suplementy diety. Dziś prezentujemy Wam 8 najzdrowszych przypraw, które powinny znaleźć się w każdej kuchni.

Zdrowe przyprawy – chili

Papryczki chili wykorzystywane są w kuchniach całego świata. Nic dziwnego. Ta mała, ostra papryczka posiada liczne substancje bioaktywne, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm. M.in. zawarta w tej przyprawie kapsaicyna pomoże w oczyszczaniu dróg oddechowych, a także pomoże uniknąć kataru czy przeziębienia. Natomiast zawarte w papryczce chili flawonoidy wykazują działanie przeciwzakrzepowe.

Zdrowe przyprawy – cynamon

cynamon
fot. Cinnamon Vogue (flickr, CC BY-SA 2.0)

O drogocennym działaniu cynamonu powstał już osobny artykuł, ale dla przypomnienia podkreślamy, że cynamon doskonale sprawdza się w obniżaniu poziomu cholesterolu i poziomu cukru we krwi. Ponadto, wpływa zbawiennie na cały nasz organizm.

Zdrowe przyprawy – czosnek

Czosnek już od wieków uznawany jest za naturalny antybiotyk. Wykazuje m.in. działanie antybiotyczne, pomaga zwalczać infekcje bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze. Badania wykazały nawet, iż działanie antybiotyczne czosnku jest silniejsze nawet od działania penicyliny! Warto dodawać czosnek do potraw zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo. Dodatkowo, czosnek pomaga obniżyć poziom cholesterolu i zbyt wysokie ciśnienie krwi, zapobiega chorobom serca i układu krążenia. Dzięki zawartej w czosnku allicynie, wykazuje on również działanie przeciwzakrzepowe.

Zdrowe przyprawy – imbir

Imbir jest uznawany nie tylko za przyprawę o działaniu zdrowotnym, ale również za afrodyzjak. Wśród jego właściwości leczniczych na szczególną uwagę zasługuje dobroczynny wpływ na układ trawienny. Imbir ułatwia trawienie, pobudza wydzielanie śliny i kwasów żołądkowych, przeciwdziała wymiotom i mdłościom. Dzięki zawartości w korzeniu imbiru substancji bioaktwnej – gingerolu, imbir doskonale sprawdza się również jako substancja przeciwbólowa i przeciwmigrenowa.

Zdrowe przyprawy – kminek

Kminek jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych środków ułatwiających trawienie. Nasiona tej przyprawy wykazują działanie przeciwskurczowe, przeciwzapalne, poprawiają apetyt i hamują procesy gnilne w jelitach. Osobom, które cierpią na wrzody żołądka, dwunastnicy lub mają problemy z wątrobą, zaleca się picie naparu z kminku.

Zdrowe przyprawy – koper

Włoska odmiana kopru doskonale sprawdza się w problemach trawiennych, wzdęciach i zaparciach. Koper włoski jest również składnikiem herbatek łagodzących kolki u małych dzieci. Ponadto, zarówno włoski koper jak i nasz, polski koperek są bogate w substancję bioaktywną anetol, która nie tylko poprawia trawienie i zapobiega zaparciom, ale również pozytywnie wpływa na układ oddechowy.

Zdrowe przyprawy – kurkuma

Kurkuma jest głównym składnikiem popularnej przyprawy curry. W Indiach, z których została sprowadzona, kurkumą posypuje się rany, aby szybciej się goiły. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu wykorzystuje się ją w leczeniu wielu schorzeń, m.in. kataru, świerzbu, reumatyzmu, a nawet czerwonkę. Jednakże do najważniejszych dobroczynnych właściwości kurkumy należy zaliczyć jej silne działanie przeciwnowotworowe.

Zdrowe przyprawy – pieprz

Pieprz jest jedną z najpopularniejszych przypraw stosowanych w naszych domach i zdecydowanie najczęściej używaną. Niemal nie ma domu, w którym nie byłoby pieprzu. Ale co, poza walorami smakowymi, daje nam ta przyprawa? Otóż pieprz stanowi doskonały środek wspomagający trawienie, a także działa oczyszczająco na cały nasz organizm. Jedzmy więc, na zdrowie!

zdrowe przyprawy
fot. Clyde Robinson (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!