Zajęcia pozalekcyjne powoli stały się normą. Coraz więcej dzieci uczęszcza na różne dodatkowe zajęcia, a rodzice wydają coraz większe sumy pieniędzy na dodatkowy rozwój swoich pociech.

Rodzice czują coraz większą odpowiedzialność za edukację i rozwój swoich dzieci. Chcąc umożliwić wykorzystanie całego potencjału swoich pociech, czasem popadają aż w przesadę. Dzieci pływają, biegają, uprawiają sporty wyczynowo, udzielają się artystycznie, plastycznie i muzycznie…i to jednocześnie! Nie patrząc na predyspozycje dziecka, rodzice zmuszają dzieci do nauki wszystkiego. Niestety, często prowadzi to do zniechęcenia i przysparza wiele problemów edukacyjnych dziecku. Jak tego uniknąć?

Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla swojego dziecka?

Oferty zajęć pozalekcyjnych są tak szerokie, że wybór może przytłoczyć nie jednego rodzica. Jak wybrać zajęcia dla naszego dziecka? Przede wszystkim należy sprawdzić jak radzi sobie w nauce. Jeśli samodzielnie przyswaja wiedzę i program edukacyjny w szkole (czy przedszkolu) nie stanowi dla dziecka problemu, możemy wybrać zajęcia, które poszerzą jego wiedzę bądź są zgodne z zainteresowaniami dziecka. Jeśli jednak w zakresie edukacji nasze dziecko radzi sobie nieco słabiej, warto pomyśleć o dodatkowych zajęciach edukacyjnych, dzięki którym program szkolny przestanie być za trudny.

Jeśli dziecko wybitnie radzi sobie w szkole

Jeśli dziecko doskonale radzi sobie z zajęciami edukacyjnymi w szkole, a program nauczania nie przysparza żadnych problemów, warto zaoferować dziecku dodatkowe zajęcia edukacyjne. Dodatkowe formy edukacji pomogą dodatkowo zdobyć dziecku wiedzę i będą stanowić kolejne wyzwanie. Mogą to być języki obce bądź zajęcia oparte na naukach ścisłych, a przeznaczone dla małych dzieci. Dostosowane do wieku dziecka, mogą łączyć w sobie zabawę i naukę. Są dostępne niemal w każdym większym mieście w centrach małego naukowca i innych tego typu placówkach.

Dodatkowo, warto zadbać także o zajęcia ruchowe. Nawet jeśli nie stać nas na opłacanie jeszcze jednych zajęć, można samemu zapewnić dziecku porcję aktywności, która nie tylko pozwoli się zrelaksować i odstresować, ale także pozytywnie wpłynie na zdrowie.

Jeśli dziecko radzi sobie w szkole, ale nie wyróżnia się znacząco na tle grupy

Często zdarza się, że same zajęcia pozalekcyjne stanowiące kolejną porcję materiału edukacyjnego, który dziecko musi sobie przyswoić okażą się być zbyt wielkim wyzwaniem dla dziecka. W takim przypadku warto postawić na zajęcia utrwalające bądź wyjaśniające program szkolny (np. douczanie, korepetycje). Ponadto, takie dziecko powinno uczęszczać na zajęcia ogólnorozwojowe, związane z zainteresowaniami, dające hobby, pasję. Mogą to być zajęcia muzyczne, plastyczne, techniczne, sportowe czy dowolne inne, które pozwolą dziecku zrelaksować się, poszerzać zainteresowania i sprawią wiele radości. Po pewnym czasie wyniki w nauce również się poprawią.

Jeśli dziecko nie radzi sobie w szkole

W takim przypadku dodatkowe zajęcia edukacyjne, które będą stawiać przed dzieckiem jeszcze więcej materiału do nauczenia się nie wchodzą w grę. Jeśli dziecko nie radzi sobie w szkole, powinniśmy poszukać odpowiednich zajęć douczających, korepetycji indywidualnych (grupowe mogą okazać nie pomóc). Dodatkowo, rodzic powinien spędzać z dzieckiem czas na nauce i wspierać dziecko w tym. Zajęcia pozalekcyjne, które będą wyłącznie rozwijać zainteresowania są dobrym pomysłem, ale jeśli nie będą zajmować zbyt wiele czasu w tygodniu, aby dziecko mogło swobodnie się uczyć.

Obowiązkowo, każde dziecko, bez względu na postępy w nauce

Istnieje jeszcze jedna, najważniejsza rzecz, o której żaden rodzic nie może zapomnieć. Każdego dnia nasze dzieci powinny mieć porcję aktywności fizycznej. Idealnie, jeśli będzie to aktywność na świeżym powietrzu. Warto wybrać się z dzieckiem na spacer, spędzić wspólnie czas nad wodą, w lesie czy w górach. Zagrać w piłkę, biegać, jeździć na rowerze, rolkach czy po prostu ćwiczyć na podwórku. Możliwości jest wiele. Najważniejsze jednak, aby dziecko odpoczęło od ciągłego myślenia i uczenia się. Każdy, zarówno dziecko jak i dorosły musi odstresować się i odpocząć. W przypadku dzieci, odpoczynek i szaleństwo ruchowe są absolutnie niezastąpione. Dbajmy więc, aby nasze dziecko było aktywne i często przebywało na świeżym powietrzu.

Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!