Miłość do dziecka to wyjątkowe uczucie, którego nie można zastąpić niczym innym. Niestety, czasem wychowanie nie idzie w parze z uczuciami, które żywimy do naszych pociech. Jakie są tego skutki?

Często mówimy, że miłość matki jest bezwarunkowa, a miłość ojca warunkowa. Oznacza to, że matka kocha swoje dziecko bez względu na wszystko, bo kieruje się nie tylko samym uczuciem, ale również hormonami i instynktem macierzyńskim. Tak po prostu została stworzona, aby zawsze była gotowa kochać swoje dziecko i zrobić wszystko, aby je ochronić.

Miłość ojca jest z kolei uzależniona od wielu czynników.

Matka potrafi zaakceptować swoje dziecko bez względu na wyznanie, wybór partnera, wszelkie podjęte decyzje życiowe oraz czyny, których dokonuje. Ojciec potrafi odrzucić swoją miłość do dziecka, gdy dziecko popełni ogromny, niewybaczalny dla ojca błąd.

 

Wychowanie w miłości

Żyjemy w czasach, gdy miłość okazywana dzieciom jest bardzo ograniczona. Nie potrafimy okazać dziecku tego, co czujemy. Jesteśmy zapracowani, mamy mnóstwo spraw na głowie, oboje rodziców do późnych godzin pracują… Dziecko cierpi na ogromny deficyt miłości rodzicielskiej. Czuje się często odrzucone, dokonuje czynów zabronionych tylko po to, aby zwrócić na siebie uwagę rodziców.

Wtedy często dochodzi do jeszcze większego odrzucenia dziecka przez rodziców.

 

Nasze dzieci dorastają, często pozbawione wystarczającej dla nich dawki miłości rodzica. Starają się poradzić sobie z własnymi problemami, które często są natury psychicznej z powodu braku wystarczającej miłości bliskich.

 

Coraz więcej ludzi korzysta z porad psychologa czy psychiatry, często uczęszczając na zajęcia psychoterapii, bo ich problemy wywodzą się przede wszystkim z okresu dorastania i dzieciństwa. Problemy wyniesione z domu rodzinnego. Najczęściej jest to deficyt miłości rodzica, różne patologie i ogólne ubóstwo. Niestety, ludzie z problemami deficytu miłości to nie tylko ci z najbiedniejszych i bardzo patologicznych rodzin. Bardzo często są to osoby, które żyły w ogromnym dostatku materialnym i finansowym, których rodzice bardzo dużo pracowali i nie starczało im czasu na właściwą opiekę nad dziećmi. Na wychowanie dzieci w miłości.

 

Wychowanie idealne

Choć nie można opisać idealnego modelu wychowania z powodu różnorodnych potrzeb dziecka, to z pewnością każde z dzieci potrzebuje miłości. Kiedyś, w przyszłości, gdy już dorośnie, dziecko nie będzie wspominać pięknego domu i drogiego samochodu rodziców, ale chwile, które spędzili razem, wspólne zabawy, wycieczki czy wspólnie oglądane filmy pod kołdrą w deszczowe dni. Kochajmy nasze dzieci i okazujmy im naszą miłość każdego dnia, bo to najcenniejsze, co możemy podarować naszym dzieciom.

 

Nawet jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, jesteśmy zapracowani i zestresowani, powinniśmy każdego dnia okazywać swoją miłość naszym dzieciom. Być może ta odrobina miłości sprawi, że wyrosną na dorosłych bez problemów psychicznych, radzących sobie nawet z najtrudniejszymi przeciwnościami losu, będą potrafili okazywać miłość innym, a przede wszystkim – nie będą mścić się za błędy rodziców, czyniąc zło.

 

Miłość wystarczy, aby za naszą sprawą wyrosło wielu wspaniałych i wartościowych młodych dorosłych, którzy zmienią nasz świat i sprawią, że zwykła szara codzienność stanie się dla nas wszystkich lepsza.

 

wychowanie
fot. AwesomeSA (flickr, CC BY-ND 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!