Wychowanie dziecka nie jest łatwe. Tym bardziej, gdy zależy nam na tym, by nasze dzieci były naprawdę grzeczne. Dziś zdradzamy sekrety rodziców, którym się to udało!

Wychowanie dziecka jest procesem długofalowym. Trwa przez wiele lat i nie należy spodziewać się, że to się zmieni. Czasem musimy powtarzać coś dziecku kilka razy, aby zapamiętało. To normalne. Problem zaczyna się natomiast wtedy, gdy dziecko mimo iż zapamiętało, to po prostu nie chce słuchać.

Naukowcy uważają, że kluczem do idealnego modelu wychowania dzieci jest cierpliwe tłumaczenie i pozwolenie dziecku na to, by mogło samodzielnie stosowało się do rad swoich opiekunów. Badania pokazały, że dzieci uczone poprawnych zachowań już w wieku zaledwie 18 miesięcy potrafiły postępować zgodnie z oczekiwaniami rodzica. Potrzebowały jedynie cierpliwego nauczyciela i odpowiedniej motywacji. Cierpliwość jest niezbędna, aby nauczyć nasze dzieci, jak poskromić swoje emocje i zachowywać się grzecznie mimo tego, co nas zdenerwowało. Musimy pokazać naszym dzieciom, jakie reakcje są poprawne i czego od nich oczekujemy. Nie zapominajmy, że dzieci uczą się przede wszystkim poprzez obserwację!

Ustal reguły i oczekuj ich przestrzegania

Wychowanie dziecka nie może być oparte jedynie na reakcjach emocjonalnych. Jeśli dziecko myśli, że wolno mu wszystko, z pewnością nie będzie próbować kontrolować siebie. Takie dzieci często marudzą, wymuszają coś, reagują agresją i krzykiem. Hal Runkel, terapeuta, wykładowca, autor wielu książek i publikacji na temat wychowania dzieci, a także założyciel i przewodniczący Instytutu bez Krzyku głosi, że dzieci, które znają jasno określone granice i rozumieją je, szybko uczą się panować nad swoimi zachowaniami, respektują zasady i same pilnują przestrzegania reguł.

Wytłumacz. Odpowiedz na pytanie: dlaczego?

Dzieci muszą zrozumieć, dlaczego oczekujemy czegoś od nich. Nie muszą to być skomplikowane wyjaśnienia. Wystarczy, aby dzieci wiedziały, że są konkretne powody, dla których stawiamy im granice. Jeśli będą wiedziały dlaczego stawiamy im zakazy i nakazy, z pewnością chętniej będą ich przestrzegać. Nawet małe dziecko rozumie, że jeśli napije się zbyt ciepłej herbaty to może się oparzyć, a to boli. Dlaczego nie wolno pić gorącego? Bo boli. Dlaczego musi zjeść obiad? Bo będzie głodne jeśli nie zje, a głód boli. Dlaczego musi odłożyć zabawki na półkę? Żeby wiedzieć, gdzie zabawki są, gdy znowu będzie chcieć się bawić. Odpowiedź na pytanie: dlaczego? jest kluczowym elementem!

Pochwały

Wszyscy lubimy być czasem chwaleni. Także dzieci. Wychowanie dzieci bez pochwał wydaje się być wprost niemożliwe. Pozytywne wzmocnienia pożądanych zachowań to najprostsza droga do osiągnięcia sukcesu. Jeśli więc dziecko dzieli się z innymi – pochwal je za to. Jeśli używa zwrotów grzecznościowych “proszę”, “dziękuję”, “przeprasza”, nie zapomnij wyrazić swoją dumę z dziecka, że pamięta o tych ważnych słowach.

Świeć przykładem

Zasada bardzo stara, prosta, ale najczęściej zapominana. Dzieci dużo chętniej naśladują nas, niż słuchają. Jeśli więc pokażemy jak zachowywać się poprawnie, mamy o wiele większe szanse na sukces, niż stawiając przed dzieckiem granice, a samemu je przekraczając. Ustalajmy zasady i pokazujmy dzieciom, w jaki sposób je przestrzegać.

Poczucie winy

Wychowanie dziecka stawia przed nami wiele wyzwań. Jedno z nich to konieczność poradzenia sobie z poczuciem winy. Jeśli dziecko zrobi coś źle, powinniśmy wytłumaczyć całą sytuację i pozwolić dziecku na to, by zastanowiło się nad swoimi odczuciami. Podpowiedzmy, jak powinniśmy zachowywać się w danym momencie i jak można naprawić swój błąd. Niedopuszczalnym jest bagatelizowanie przewinienia i pocieszanie dziecka. Odczuwanie skruchy jest niezbędnym elementem do kształtowania się sumienia, do odróżniania dobra od zła.

geniusz
fot. AwesomeSA (flickr, CC BY-ND 2.0)

 

Wychowanie w miłości prezentem na całe życie

 

 

 

jak być dobrym ojcem
fot. Richard Masoner / Cyclelicious (flickr, CC BY-SA 2.0)

Jak być dobrym ojcem? Złoty środek

 

 

 

 

 

Umiejętność rozwiązywania problemów

Wszystkie dzieci odczuwają różne emocje i często się nimi kierują. Kiedy czują się bezsilne i sfrustrowane – zachowują się niegrzecznie. Jeśli pokażesz dziecku jak może radzić sobie z problemami, w jaki sposób powinno się zachować, jak reagować w danej sytuacji  z pewnością wyposażysz swoją pociechę w umiejętności, które mogą być jednymi z najważniejszych w życiu.

Pozwól dziecku decydować

Wychowanie dzieci to także pozwalanie im, na własne decyzje. Jeśli tylko dziecko jest na tyle duże, by mogło decydować o czymś samodzielnie – pozwól na to! Nie muszą to być bardzo istotne sprawy. Zapytaj dziecko, czy chce dziś nosić białą czy zieloną koszulkę? Czy woli zjeść dziś jabłko czy banana. Małymi krokami pokażesz dziecku, że podejmowanie decyzji to nic strasznego. Nauczysz je samodzielnie myśleć.

Zachęcaj

Choć znacznie szybciej można zrobić coś za dziecko, wyręczyć je, to niestety nie jest to dobrym pomysłem. Ucz dziecko samodzielności. Niech próbuje. Raz, drugi, trzeci…aż się nauczy. Właśnie tak każdy z nas uczy się wszystkiego. Pozwól także dziecku, aby się nauczyło.

Pozwól myśleć samodzielnie

Trenuj umiejętności swojego dziecka poprzez naukę samodzielnego myślenia. Jeśli dziecko zadaje pytanie, na które odpowiedź powinno już znać, zapytaj “jak myślisz?”, “a jak tobie się wydaje”?. :jak ci się wydaje, jak można to zrobić?”. W ten sposób zbudujesz w swoim dziecku pewność siebie i nauczysz je zaufania do własnych pomysłów.

Nauka cierpliwości nie tylko dla rodzica

Nikt z nas nie lubi zbyt długo czekać. Niestety, kiedy nie potrafimy czekać, często denerwujemy się. Dzieci także. Dlatego ważne, abyśmy uczyli dzieci cierpliwości już od najmłodszych lat. Dzięki temu, zaoszczędzimy sobie i dziecku wiele niepotrzebnego stresu. Jak to zrobić w domu? Wystarczy, że pozwolisz dziecku chwilę poczekać, nie rzucając wszystkiego i biegnąc, gdy tylko maluch zawoła. Każąc dziecku poczekać chwilę na coś, czego chce, nauczysz dziecko radzić sobie z uczuciem zniecierpliwienia.

Równie skutecznym sposobem są zabawy uczące cierpliwości. Podczas układania puzzli czy budowania domu z klocków na efekt musimy czekać. Sadzenie nasion i obserwowanie jak rosną to również ciekawy sposób na naukę cierpliwości.

klocki
fot. tiffany terry, (flickr, CC BY 2.0)

Klocki, czyli prosta zabawka, która czyni dziecko geniuszem

 

 

 

 

puzzle
fot. Lars Plougmann (flickr, CC BY-SA 2.0)

Puzzle – czy wiesz jakie korzyści daje układanie puzzli?

 

 

 

 

 

Nazywaj uczucia

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, nie potrafią zbyt trafnie rozmawiać o emocjach. Aby im to ułatwić, nazywaj to, co czujesz w danej chwili lub co czuje dziecko. Łatwiej poradzić sobie z czymś, kiedy wiemy co to jest i potrafimy to nazwać.

Wrażliwość i empatia

Wychowanie dziecka powinno także uwrażliwiać małego człowieka na otoczenie. Dziecko rodzi się i zaczyna zauważać, że cały świat kręci się wokół niego. Tylko poprzez rozsądne wychowanie dziecka możemy nauczyć je, że inni ludzie też mają uczucia. Dzieci wrażliwe i pełne empatii dużo szybciej nauczą się, jak nie ranić innych.

Celebruj życzliwość

Nauka empatii jest najlepsza, gdy wychodzi spontanicznie, w sposób naturalny. Pytaj, jak twoje dziecko czułoby się w danej sytuacji. Czy gdyby koleżanka nie chciała się podzielić, to byłoby miłe? Kiedy zobaczysz, że przedszkolak okrywa laleczkę kocykiem, pochwal za opiekuńczość i dbanie o ulubioną zabawkę. Wzmacniaj pozytywne zachowania, aby dziecko miało pewność, że postępuje słusznie.

Nauczyć czytać język ciała

Niezawodnym sposobem, aby dziecko jeszcze skuteczniej nauczyło się empatii jest obserwowanie innych. Pomóż dziecku zrozumieć, jak jego zachowanie wpływa na innych. Tłumacz i zadawaj pytania. “Czy koleżance było miło, gdy poczęstowałaś ją ciasteczkiem?”, “czy koledze jest przyjemnie, gdy nie chcesz podzielić się zabawkami w piasku i wspólnie bawić?”, “weselej było bawić się na placu zabaw samemu, czy z kolegami?”. Z czasem dziecko zrozumie jaki wpływ ma jego zachowanie na inne osoby.

Pamiętajmy, że dziećmi są tylko dziećmi. Nawet dorośli miewają chwile słabości, a dzieci tym bardziej. Jeśli więc dziecko nie zachowa się zgodnie z oczekiwaniami – nie wymierzaj kary, ale wytłumacz, pozwól dziecku na poczucie winy i wspólnie znajdźcie dobry sposób, na naprawienie błędu.

 

wychowanie dzieci
fot. jess2284 (flickr, CC BY-SA 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!