Dziś chcielibyśmy wprowadzić Was w świat wina. Krok po kroku będziemy zgłębiać tematy związane z winiarstwem. Wyruszcie z nami w tą podróż.

Dlaczego właśnie wino?

Nasza zabawa z winami nie trwa długo, ale z tej perspektywy zauważyliśmy, że inne trunki takie jak: wódka, piwa, drinki itp. są, w porównaniu z winami, bardzo ‘płytkie’ i nie mają głębi smaku. Bo kto potrafiłby odróżnić jedną wódkę od drugiej albo wśród dziesięciu kufli różnych piw wybrać swoje ulubione? Z winami jest inaczej. Jeden ‘ten’ kieliszek potrafi zmienić nasze odczuwanie przyjemności smakowania wina. Dobre wino pamięta się na zawsze!

W 1991 roku ogłoszono wyniki badań według których – między innymi – we Francji zarejestrowano 40% mniej zawałów serca niż w USA. Jak się okazało głównym pozytywnym ‘winowajcom’ było wino – pite we Francji codziennie w małych ilościach. Alkohol rozrzedza krew i stymuluje krwiobieg, a zawarte w winie polifenole mają działanie przeciw utleniające – wzmacniają naczynia krwionośne, utrudniają powstawanie zakrzepów, a co najważniejsze neutralizują wolne rodniki!

Wino – jak wybierać ?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Niektóre wina wręcz proszą się, abyś zabrał je ze sobą do domu – kolorowe piękne etykiety, zdobione butelki itd. Ale należy bardzo uważać, gdyż etykieta rzadko przedstawia prawdziwą zawartość butelki. Wino to nie etykieta! Czasami lepiej zaufać sprawdzonym nazwą: miejscowości, szczepów winorośli, regionów/krajów.

Jak zacząć zabawę z winami.

Na początku polecamy nie kierować się stereotypami. Należy próbować różnych win. Cena rzadko świadczy o tym, czy wino będzie dla nas cudowne… Czasem wystarczy mała kwota, by kupić bardzo dobry trunek, zobacz np. Wino CAGOR, SLAVYANTSI OLD MELNIK, do dziś pamiętamy ich smak! Gwarantujemy, że każdy znajdzie w końcu wino dla siebie – swoje własne ulubione wino.

Gdy wybieramy się do restauracji – spróbujmy zamówić lampkę czerwonego wina. Poczekajmy na reakcję kelnera – jeśli poleci nam jakieś wino – spróbujmy, może zaskoczy nas rozkoszą podniebienia, w końcu dobra restauracja nie powinna podawać złego wina.

 W serii artykułów postaramy się przybliżyć wam świat win. Zapraszamy do lektury, na pewno będzie ciekawie.

fot. Uncalno (flickr, CC BY 2.0)
fot. Uncalno (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!