Często  zdarza się, że ubrania brudzą się od dezodorantu. Dziś podpowiadamy, jak usunąć plamy z potu na ubraniach, nie niszcząc przy tym ubrań.

Wielu producentów antyperspirantów do wytwarzania tych kosmetyków stosuje substancję aktywną – chlorek aluminium. Substancja ta bardzo skutecznie blokuje pracę naszych gruczołów potowych, zmniejszając tym potliwość, a co za tym idzie i nieprzyjemny zapach, który towarzyszy potowi. Substancja ta ma jednakże jedną, dość poważną wadę – brudzi nasze ubrania.

Jak pozbyć się plam z potu na ubraniach? Jest kilka prostych trików.

Po każdym zaaplikowaniu dezodorantu na skórę, odczekaj chwilę przed włożeniem ubrania, aby kosmetyk mógł się całkowicie wchłonąć i wyschnął. Dzięki temu preparat nie odbarwi ciemnego ciucha i nie zażółci białego.

Choć plamy, które powstały z mieszaniny potu i substancji chemicznych zawartych w antyperspirancie są bardzo trudne do usunięcia, to nie jest to jednak wcale niemożliwe.

 

Po pierwsze – warto ocenić, czy plamy z potu na ubraniu są świeżę czy stare. Jeśli mamy do czynienia ze świeżym zabrudzeniem, często wystarczy wyprać ciuch w pralce z dodatkiem odplamiacza.

 

Jeżeli jednak plama, której chcesz się pozbyć zdążyła już zaschnąć i wygląda na trwałe zabrudzenie, wykorzystaj amoniak (taki sam jak ten, którego używamy np. do wyrobu ciasteczek). Wystarczy posypać plamę amoniakiem i odstawić ciuch na pół godziny (zanim jednak zdecydujesz się użyć amoniaku na ukochanej bluzce, wypróbuj działanie amoniaku w niewidocznym miejscu, aby upewnić się, czy substancja nie odbarwi trwale koloru tkaniny).

 

Plamę możesz też skropić zwykłym octem destylowanym i odstawić na pół godziny. Po upływie tego czasu zmyj amoniak lub ocet i wypierz ubranie w ciepłej wodzie.

 

Powodzenia!

plamy z potu
fot. How can I recycle this (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!