Uśmiech to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych wyrazów naszej twarzy. Co jednak tak naprawdę wiemy o uśmiechu?

Uśmiech ma niezwykły wpływ na nasz organizm i całe nasze zdrowie. Dziś przedstawiamy Wam 9 najciekawszych faktów o uśmiechu, które zdecydowanie warto poznać! Sprawdź, dlaczego uśmiech jest tak ważny w naszym życiu i czego może być przyczyną. Po przeczytaniu naszych 9 najciekawszych faktów – zacznij się uśmiechać. Tak często, jak to tylko możliwe!

Czy wiesz, że uśmiech…uszczęśliwia?

Jak potwierdzili psycholodzy, nawet kiedy jesteśmy w bardzo kiepskim nastroju, ale pozwalamy sobie na uśmiech kierowany do innych osób, a nawet do swojego odbicia w lustrze, skutecznie poprawiamy tym swój nastrój. Nawet wymuszony śmiech powoduje, że nasz organizm zwiększa produkcję endorfin, czyli hormonu szczęścia. Dzięki temu możemy szybko i skutecznie poprawić swój nastrój.

Czy wiesz, że śmiech poprawia stan naszego zdrowia?

Zaskakujące? Ale prawdziwe! Podczas śmiechu nasze ciało relaksuje się, mięśnie odprężają, a mózg torpedowany jest masą pozytywnych bodźców. Uwalniane są także endorfiny, których pozytywny wpływ na nasze zdrowie jest wprost nieoceniony. Wszystko to sprawia, że układ odpornościowy jest silniejszy, a nasz organizm zyskuje siły do walki z wieloma, nawet ciężkimi chorobami. W dodatku, śmiech uważany jest za bardzo skuteczną metodę walki ze stresem.

Czy wiesz, że śmiech angażuje wszystkie partie naszego ciała?

Podczas śmiania się, angażujemy wszystkie partie naszego ciała. Wiele mięśni w naszym organizmie zmuszonych jest do intensywniejszej pracy, co korzystnie wpływa na nasz organizm. Ponadto, podczas śmiechu napełniamy nasze płuca trzykrotnie większą ilością tlenu niż zwykle! W połączeniu z szybszym krążeniem krwi, zyskujemy znacznie lepsze ukrwienie i dotlenienie wszystkich narządów, tkanek i komórek w organizmie.

uśmiech
fot. Female beauty (flickr, CC BY 2.0)

Czy wiesz, że uśmiech pomoże Ci zdobyć awans?

Specjaliści od wizerunku potwierdzają, że uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów naszej prezentacji, po których jesteśmy oceniani. Uśmiech sprawia, że możemy wydawać się bardziej pewni siebie, otwarci, towarzyscy, sympatyczni, a to z kolei sprawia, że wiele osób chce przebywać w naszym towarzystwie i spędzać z nami czas. Również szefowie obdarzają większą sympatią osoby uśmiechnięte. To zaś sprawia, że osoby te mają większe szanse na awans lub podwyżkę.

Czy wiesz jak odróżnić szczery uśmiech od nieszczerego?

Za wyraz uśmiechu odpowiedzialne są w szczególności dwie partie mięśni twarzy. Są to mięśnie jarzmowe większe, które odpowiedzialne są za unoszenie kącików ust ku górze, oraz mięśnie okrężne oka, które powodują tworzenie się zmarszczek wokół kącików oka. Podczas szczerego uśmiechu, do pracy włączane są także mięśnie okrężne oka, przez co podczas szczerego uśmiechu tworzą się nam zmarszczki w kącikach oczu. Przy uśmiechu nieszczerym te zmarszczki nie pojawiają się. Ludzie nieszczerzy śmieją się bowiem tylko ustami.

Czy wiesz, że kobiety uśmiechają się częściej niż mężczyźni?

Jak ustalili badacze, kobiety uśmiechają się znacznie częściej niż mężczyźni i znacznie częściej potrafią utrzymać kontakt wzrokowy. Być może jest to związane z tym, że kobietom o wiele łatwiej okazywać uczucia niż mężczyznom. Warto także dodać, że badania przeprowadzone przez Orbit Complete wykazało, że w blisko 70% przypadków kobieta była oceniana jako bardziej atrakcyjna podczas gdy się uśmiechała, niż wtedy, gdy miała na sobie idealny makijaż.

Czy wiesz, że śmiech jest zaraźliwy?

Naukowcy zdecydowali się przeprowadzić kilka eksperymentów z uśmiechem w roli głównej. Jak się okazało, uczestnicy mimowolnie uśmiechali się i nie mogli powstrzymać się od śmiechu. W dodatku, ich nastrój znacząco się poprawiał na długi czas. Warto więc wykorzystać tę wyjątkową moc uśmiechu i zarażać nim wszystkich dookoła!

Czy wiesz, że uśmiech jest najbardziej rozpoznawalnym wyrazem twarzy?

Ocenia się, że uśmiechniętą twarz można rozpoznać nawet z odległości 90 metrów! Podczas, gdy inne emocje muszą być znacznie bardziej analizowane na naszej twarzy. Ponadto, uśmiech jest uniwersalnym znakiem, który rozpoznawany jest w każdym zakątku świata, podczas gdy wszelkie inne znaki, gesty i język ciała różnią się w zależności od kraju, czy nawet jego regionu. Uśmiech jest najbardziej uniwersalny i rozumiany przez każdego, wszędzie.

Czy wiesz, że…małpy się nie śmieją?

Małpy, w przeciwieństwie do ludzi, nie są w stanie tak doskonale panować nad wydychanym powietrzem, przez co nie są w stanie wydawać jednocześnie dźwięków. Człowiek potrafi kontrolować wydech powietrza za pomocą przepony. Wydychając powietrze jedynie częściowo – możemy jednocześnie wydawać przy tym dźwięk.

Naukowcy obliczyli, że z czasem coraz mniej mamy powodów do śmiechu. Dzieci w wieku do pięciu lat śmieją się blisko 250 razy w ciągu dnia. Nastolatkowie średnio 4-5 razy w ciągu godziny. Z kolei osoby dorosłe znajdują powód do uśmiechu zaledwie 15 razy na dzień. Warto to zmienić!

Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!