Udany związek porady, jak go stworzyć. Udany związek jest tym, o czym marzy większość z nas. Jak stworzyć doskonałą relację? Oto 7 sekretów, które powinien znać każdy z nas…

Udany związek porady, które są skuteczne! Udany związek naprawdę jest w zasięgu każdego z nas. Jednakże, musimy o niego zadbać. Być może masz w swoim otoczeniu pary, których relacje wydają się być wprost doskonałe. Pomimo wspólnie przeżytych lat, wciąż ich związek jest romantyczny, pełen zaangażowania, troski o siebie nawzajem, radości, szczęścia i inspiruje. Jak to się udało?

Udany związek porady naukowców

Stworzenie doskonałej relacji, pełnej miłości, troski i partnerstwa nie jest czymś łatwym. Nie jest też jednak niemożliwe. Większość osób decyduje się na małżeństwo zakładając, że wspólne życie  będzie zawsze idealne. Niestety, blisko połowa małżeństw rozpada się tylko dlatego, że tych oczekiwań nie udało się spełnić. Wycofujemy się, gdy cokolwiek dzieje się nie zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Ludzie bardzo często nie rozumieją, że udany związek wymaga pracy. Jak stworzyć doskonałą relację? Jakie są tajemnice udanego związku?

Naukowcy są przekonani, że można wyodrębnić kilka modeli relacji pomiędzy idealnymi parami. Choć wiele pytań pozostaje nadal bez odpowiedzi, to psycholodzy zauważają pewne, powtarzające się wśród szczęśliwych par zachowania. Na podstawie swoich obserwacji wyodrębnili 7 najbardziej popularnych zachowań, które ich zdaniem, niewątpliwie pomogą osiągnąć idealny związek.

Jak stworzyć doskonałą relację? Oto 7 sekretów udanego związku

 1. Poświęć swoją uwagę

  W natłoku codziennych obowiązków zdarza nam się zatracić, zapomnieć o partnerze. Nasze myśli są zwykle zaprzątnięte pracą, obowiązkami, rzeczami o których musimy pamiętać… Badania wskazują, że idealne relacje, dające satysfakcję obojgu partnerom to takie, w których poświęcamy sobie wzajemnie czas, zauważamy się, pamiętamy o tej drugiej osobie. Należy obserwować siebie nawzajem i pamiętać o rzeczach istotnych dla tej drugiej osoby  (McGill, Adler-Baeder i Rodriguez, 2016). Choć nie jest to łatwym zadaniem, z całą pewnością warto tą umiejętność ćwiczyć. Partnerstwo oparte o poświęcanie swojej uwagi drugiej osobie z pewnością skutkuje tworzeniem się szczególnej relacji, pełnej zaufania i doceniania się.

 2. Angażuj się!

  Stworzenie długotrwałych relacji musi być oparte o silne zaangażowanie obu stron. Warto angażować się w sprawy ważne dla partnera. Szczęśliwe pary codziennie okazują sobie swoją miłość, czynami i słowami udowadniają swoje zaangażowanie i chęci stworzenia więzi, które połączą ich na wiele lat.

 3. Bądź zabawny/a

  Choć dorosłe życie często zmusza nas do zachowania powagi, odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji swoich działań, to odrobina luzu nikomu nie zaszkodzi (Proyer, 2014). Związki, w których partnerzy potrafią siebie nawzajem rozśmieszać, bawić i pocieszać mają szansę przetrwać naprawdę wiele lat.

 4. Wspólna praca nad relacjami

  Udany związek porady naukowców, którzy są zgodni, że wspólna praca nad związkiem to klucz do sukcesu. Ważne są jednak nie tylko relacje pomiędzy partnerami, ale także ich wspólne relacje ze środowiskiem. Stosunek do pracy, znajomych i rodziny, umiejętność odnalezienia się wspólnie w kręgu społecznym. Badania potwierdzają, że osoby, które aktywnie pracują nad swoimi relacjami są w stanie stworzyć szczęśliwy i długotrwały związek (Ogolsky & Bowers, 2013). Najważniejsze, aby przekazywać sobie pozytywne emocje, być otwartym na partnera, udzielać wsparcia, wspólnie dzielić się obowiązkami i odpowiedzialnością, a z pewnością uda się wypracować szczególną więź.

 5. Wyjaśniaj albo odpuść

  W jednym z badań naukowcy zapytali grupę rozwodników, dlaczego ich małżeństwa się nie powiodły. Na pierwszym miejscu były częste kłótnie, a dopiero na drugim niewierność (Scott, Rhoades, Stanley, Allen i Markman, 2013). Badacze udowodnili, że nawet drobnostka może wywołać potężną awanturę i przez długi okres czasu niszczyć wspólne relacje. Nawet błahostka często przeradza się w poważną kłótnię. Negatywne emocje, które konflikt wywołał, pozostają długi czas po pogodzeniu się i dalej niszczą związek. Nie pozwalajmy, aby drobne sprawy urastały do wielkich konfliktów.

 6. Nie unikaj konfrontacji

  Najnowsze badania pokazują, że szczęśliwe pary nie unikają konfliktów, lecz w rozsądny sposób wyjaśniają nieporozumienia (Overall & McNulty, 2017). Nawet w przypadku poważnego konfliktu, jeśli para zachowa jasność umysłu i nie da się ponieść negatywnym emocjom, z pewnością szybko zażegna kryzys. Najważniejsze, aby w sposób rzeczowy przedstawiać swoje argumenty, nie obwiniać się nawzajem i nie oskarżać, lecz jasno przedstawić swoje stanowisko. Podejście do partnera z miłością, czułością i zrozumieniem z pewnością lepiej wpływa na udany związek niż krzyk i gniew.

 7. Okaż swoje uczucia!

  Rutyna w związku nie jest niczym nowym. Jednakże, nieustanne próbowanie czegoś nowego, wspólne odkrywanie świata i siebie, dzielenie pasji i zainteresowań może pomóc utrzymać żar. Pamiętajmy także o niezwykłej mocy, jaką niesie za sobą romantyzm. Okazujmy sobie miłość. Prawmy komplementy. Te szczere i naprawdę znaczące mogą nieść za sobą zaskakujące efekty. Okazywanie sobie miłości poprzez gesty i słowa też jest ważne!

 

Relacje pomiędzy dwojgiem ludzi są bardzo złożone i wciąż ulegają zmianom. Choć naukowcy nieustannie badają relacje międzyludzkie, to prosty przepis na idealny związek nie zostanie odkryty chyba nigdy. Jednakże, te kilka prostych wskazówek z pewnością pomogą w stworzeniu udanego związku, a nieustanna praca i zaangażowanie może tylko zwiększyć szanse na sukces.

udany związek porady
fot. Wyatt Fisher (flickr, CC BY-SA 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!