Któż z nas, w te zimne dni nie marzy o tym, by otulić się miękkim, ciepłym swetrem? Jeśli chętnie sięgasz po sweterek – sprawdź także z czego został zrobiony!

Bez względu na to, jaki krój, styl czy kolor sweterka wybieramy, najważniejszym jest, aby doskonale pasował i dawał poczucie komfortu. Jak dobrać idealny sweterek? Odpowiedź jest prosta – powinniśmy spojrzeć na jego metkę i poznać skład materiału, który został użyty do uszycia naszego wdzianka. Dzięki poznaniu właściwości kilku najpopularniejszych materiałów używanych do produkcji swetrów, jeszcze przed zakupem będziemy doskonale wiedzieć, czy będzie nosił się wygodnie, jak zachowa się po praniu i czy będzie łatwo się mechacił…

 

Często zapominamy bądź nie wiemy o tym, że rodzaj włókien, które zostały użyte do produkcji naszego sweterka decyduje o tym, jak długo będzie naprawdę miękki i ciepły. Dlatego właśnie warto przed zakupem sprawdzić metkę i dowiedzieć się, z czego zrobiono ciuszek, który chcielibyśmy kupić.

 

Sweterek z wełny

Wełna jest włóknem naturalnym, używana przez ludzi już od tysięcy lat. Choć technika znacznie poszła do przodu, wełna nadal jest ceniona przez wielu z nas. Pozyskuje się ją z okrywy włosowej zwierząt. Dlaczego jest tak bardzo ceniona? Przede wszystkim doskonale izoluje od zimna, jest w niej wyjątkowo ciepło. W dodatku, zapobiega nadmiernemu poceniu się.

 

Najpopularniejsze gatunki wełny:

  • owcza – szetland, merynos, szewiot,
  • z lamy – alpaka, vikunia,
  • królicza – angora,
  • kozia – kaszmir, moher,
  • wielbłądzia – kamel.

 

Wśród swetrów wykonanych z wełny, najczęściej spotykamy gatunki wełny owczej, angory, moheru i kaszmiru. Sweterki wykonane wyłącznie z wełny owczej są naprawdę grube i ciepłe, ale niestety często również “gryzące”. Dlatego producenci zdecydowali się łączyć wełnę owczą z innymi włóknami, np. angorą, moherem lub kaszmirem. Ponieważ włókna angory, kaszmiru i moheru uważa się za bardzo luksusowe, ich cena jest wysoka, a odzież wykonana wyłącznie z tych włókien jest bardzo trudna do zdobycia.

Ponadto, producenci chętnie sięgają również po włókna naturalne. W połączeniu z wełną owczą możemy spotkać m.in. bawełnę, jedwab, len czy bambus. Równie często możemy spotkać dodatek włókna syntetycznego, akrylu. Te domieszki innych włókien nie tylko zmieniają właściwości wełny, ale także obniżają cenę dzianej odzieży.

Choć wszystkie rodzaje wełny pozyskuje się ze zwierząt nie zadając im przy tym bólu i cierpienia, to niestety w 2014 roku w internecie pojawił się krótki film prosto z króliczej fermy w Chinach, gdzie pozyskiwana jest wełna angora. Choć w humanitarnych fermach, angorę pozyskuje się poprzez golenie futra królików angorskich, to wiele firm w podły sposób odziera żywcem króliki ze skóry, aby otrzymane futro było dłuższe, a zysk wyższy. Na szczęście wiele światowych marek zrezygnowało z produkcji odzieży z wykorzystaniem angory.

Sweterek z włókien roślinnych, sztucznych i syntetycznych

Na rynku istnieje również szeroka oferta odzieży wyprodukowanej z włókien roślinnych, sztucznych lub syntetycznych.

Bawełna jest przykładem włókna naturalnego, pochodzącego z roślin. Choć sweterki z bawełny nie są tak ciepłe jak te z wełny, to z pewnością są bardzie odporne na mechacenie. Doskonale wchłaniają wilgoć i równomiernie ją odparowują, dzięki czemu nie pocimy się tak bardzo, a komfort noszenia jest naprawdę spory.

 

Wiskoza należy do włókien sztucznych, ale nie jest to włókno syntetyczne. Wiskoza pochodzi z obróbki chemicznej celulocy, która występuje w przyrodzie. Choć swoimi właściwościami jest zbliżona do bawełny, to jej cena jest zdecydowanie niższa. Ten materiał jest z pewnością bardzo elastyczny i świetnie pochłania wilgoć, choć jego największą zaletą jest odporność na utratę koloru.

 

Akryl jest włóknem syntetycznym. Z powodzeniem coraz częściej zastępuje włókna naturalne. Akryl jest miękki w dotyku, doskonale chroni przed niską temperaturą, jednak o częstym wykorzystaniu w branży odzieżowej, przede wszystkim przez marki sieciowe, decyduje głównie niska cena. Wielką wadą swetrów wykonanych z domieszką akrylu jest duża podatność na ścieranie, mechacenie i niszczenie się. Sweterek z akrylu może wytrzymać często nie więcej, niż jeden sezon. Dodatkowo, w materiałach z akrylem znacznie szybciej pocimy się, a materiał ma skłonności do elektryzowania się.

 

Jak prać swetry?

Sweterek wykonany z naturalnej wełny zwierzęcej musi być prany z zachowaniem szczególnej ostrożności. Najlepiej prać ręcznie. Stosujemy delikatne środki czyszczące i nie wysokie temperatury wody.

Sweterek z akrylu lub bawełny możemy bez większych problemów prać w pralce, z zachowaniem umiarkowanej temperatury.

W każdym przypadku, suszenie powinno odbywać się na płasko. Jeśli powiesimy sweterek, może się bardzo porozciągać.

sweterek
fot. Jason Kuffer (flickr, CC BY-SA 2.0)

Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!