Skład kosmetyków – czy wiesz co stosujesz?
Wybierając kosmetyk w drogerii zwykle kierujemy się jego ceną, firmą, która go wyprodukowała, reklamą lub opakowaniem, ale rzadko jego składem. A to wielki błąd!
Dla wielu osób wybór kosmetyków pod względem składu bywa bardzo trudny. Nie wiemy jkich składników powinniśmy unikać, a jakie są wskazane. Które składniki są pochodzenia naturalnego, a które w rzeczywistości zamiast pielęgnować naszą skórę – działają szkodząc jej. Jak rozwiązać ten problem?
Skład kosmetyków – czy aby na pewno naturalne?
Producenci podążając za trendami swoich klientów, również stawiają na naturalność kosmetyków. Na opakowaniach znajdujemy wytłuszczone informacje o tym, że preparat jest przyjazny dla skóry, zdrowy, naturalny, eco itd. Jednakże, w rzeczywistości kosmetyk ten wśród długiej listy skladników mniej lub bardziej szkodliwych, posiada również wybiąg z danej rośliny (w dodatku w takiej ilości, że jest ona bez znaczenia).

Bezpieczne kosmetyki – jak ocenia się ich bezpieczeństwo?

Kosmetyki naturalne, czyli trudny orzech do zgryzienia
Skład kosmetyków – naprawdę skuteczne
Zdecydowanie najskuteczniejsze okazują się te kosmetyki, które z prawdziwych, naturalnych składników przygotujemy sobie sami! Również w naszym dziale uroda podajemy często przepisy na domowe kosmetyki. Co jeśli nie mamy czasu, aby codziennie przygotowywać nowe, świeże substancje upiększające?
Skład kosmetyków – przeświatlamy skład
Na szczęście internet jest przepelniony stronami, które pomagają rozszyfrować skład kosmetyków i dowiedzieć się, czy w rzeczywistości są substancje zawarte w preparatach kosmetycznych. Analizując te opisy możemy zdecydować, czy dany produkt chcemy postawić u siebie na półce i nakladać go na swoje ciało, czy też nie.

Aloes – złota roślina doskonała na wszystko

Zioła w kosmetyce. Naturalne kosmetyki.
Skład kosmetyków – tego unikaj!
Wśród wielu różnych składników kosmetyków z pewnością łatwo odnajdziemy te szczególnie szkodliwe, których należy bezwzględnie unikać. Oto 7 najczęściej spotykanych składników szkodliwych, które mogą znaleźć się w preparatach kosmetycznych.
1.Imidazolidinyl Urea i Diazolidinyl Urea
Środek konserwujący, może powodować kontaktowe zapalenie skóry. Nazwy handlowe to Germall II i Germall 115. Występują zawsze w połączeniu z innymi konserwantami. Germall 115 w podwyższonej temperaturze wydziela się formaldehyd.
2. Methylo- Propylo- Butylo- i Ethylo- paraben
Konserwują kosmetyk. Powszechnie stosowane, mimo iż uznane za toksyczne. Powodują liczne reakcje alergiczne i wysypki.
3. Propylene Glycol
Substancja ta rzadko bywa związkiem pochodzenia naturalnego. Zwykle jest niestety mieszanką syntetycznych chemikaliów, które mają nawilżać skórę i ułatwiać wchłanianie się preparatów. Substancja chemiczna powoduje reakcje alergiczne, wysypki, podrażnienia skory i działa toksycznie.
4. PVP/VA Copolymer
Są to najzwyklejsze chemikalia ropopochodne. Najczęściej znajdziemy je w kosmetykach służacych do układania włosów. Powodują podrażnienia ukladu oddechowego.
5. Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
To bardzo powszechnie używany detergent, który znajdziemy zarówno w szamponach, żelach i płynach do kąpieli, ale także w płynach do mycia naczyć, podłóg i płynów do prania. Doskonale usuwa tłuszcz i tworzy pianę. Powoduje przy tym wysypki, podrażnia oczy, przyczynia się do powstawania łupieżu na głowie i wypadania włosów. Nie jest prawdą, że pochodzi z kokosa!
6. Stearalkonium Chloride
Z powodów ekonomicznych (naprawdę niskiej ceny), ta substancja chemiczna weszła w skład kremów i odżywek do włosów, choć została opracowana dla przemysłu tekstylnego, aby zmiękczać tkaniny. Powoduje reakcje alergiczne.
7. Synthetic Colors
Substancja ta ma służyć nadaniu kosmetykom koloru i poprawie ich wyglądu. Jednakże te kolory syntetyczne są rakotwórcze! Szczególnie popularne w farbach do włosów. Oznaczane jako FD&C lub D&C i numer koloru (np. FD&C Red No.6)
