Wybierając kosmetyk w drogerii zwykle kierujemy się jego ceną, firmą, która go wyprodukowała, reklamą lub opakowaniem, ale rzadko jego składem. A to wielki błąd!

Dla wielu osób wybór kosmetyków pod względem składu bywa bardzo trudny. Nie wiemy jkich składników powinniśmy unikać, a jakie są wskazane. Które składniki są pochodzenia naturalnego, a które w rzeczywistości zamiast pielęgnować naszą skórę – działają szkodząc jej. Jak rozwiązać ten problem?

 

Skład kosmetyków – czy aby na pewno naturalne?

Producenci podążając za trendami swoich klientów, również stawiają na naturalność kosmetyków. Na opakowaniach znajdujemy wytłuszczone informacje o tym, że preparat jest przyjazny dla skóry, zdrowy, naturalny, eco itd. Jednakże, w rzeczywistości kosmetyk ten wśród długiej listy skladników mniej lub bardziej szkodliwych, posiada również wybiąg z danej rośliny (w dodatku w takiej ilości, że jest ona bez znaczenia).

bezpieczne kosmetyki
fot. James Petts (flickr, C BY-SA 2.0)

Bezpieczne kosmetyki – jak ocenia się ich bezpieczeństwo?

 

 

 

 

kosmetyki naturalne
fot. Martin Fisch (flickr, CC BY-SA 2.0)

Kosmetyki naturalne, czyli trudny orzech do zgryzienia

 

 

 

 

Skład kosmetyków – naprawdę skuteczne

Zdecydowanie najskuteczniejsze okazują się te kosmetyki, które z prawdziwych, naturalnych składników przygotujemy sobie sami! Również w naszym dziale uroda podajemy często przepisy na domowe kosmetyki. Co jeśli nie mamy czasu, aby codziennie przygotowywać nowe, świeże substancje upiększające?

 

Skład kosmetyków – przeświatlamy skład

Na szczęście internet jest przepelniony stronami, które pomagają rozszyfrować skład kosmetyków i dowiedzieć się, czy w rzeczywistości są substancje zawarte w preparatach kosmetycznych. Analizując te opisy możemy zdecydować, czy dany produkt chcemy postawić u siebie na półce i nakladać go na swoje ciało, czy też nie.

zioła
fot. Adrian Nier (flickr, CC BY 2.0)

Aloes – złota roślina doskonała na wszystko

 

 

 

 

 

 

zioła
fot. Tzuhsun Hsu (flickr, CC BY-SA 2.0)

Zioła w kosmetyce. Naturalne kosmetyki.

 

 

 

 

 

Skład kosmetyków – tego unikaj!

Wśród wielu różnych składników kosmetyków z pewnością łatwo odnajdziemy te szczególnie szkodliwe, których należy bezwzględnie unikać. Oto 7 najczęściej spotykanych składników szkodliwych, które mogą znaleźć się w preparatach kosmetycznych.

 

1.Imidazolidinyl Urea i Diazolidinyl Urea

Środek konserwujący, może powodować kontaktowe zapalenie skóry. Nazwy handlowe to Germall II i Germall 115. Występują zawsze w połączeniu z innymi konserwantami. Germall 115 w podwyższonej temperaturze wydziela się formaldehyd.

 

2. Methylo- Propylo- Butylo- i Ethylo- paraben

Konserwują kosmetyk. Powszechnie stosowane, mimo iż uznane za toksyczne. Powodują liczne reakcje alergiczne i wysypki.

 

3. Propylene Glycol

Substancja ta rzadko bywa związkiem pochodzenia naturalnego. Zwykle jest niestety mieszanką syntetycznych chemikaliów, które mają nawilżać skórę i ułatwiać wchłanianie się preparatów. Substancja chemiczna powoduje reakcje alergiczne, wysypki, podrażnienia skory i działa toksycznie.

 

4. PVP/VA Copolymer

Są to najzwyklejsze chemikalia ropopochodne. Najczęściej znajdziemy je w kosmetykach służacych do układania włosów. Powodują podrażnienia ukladu oddechowego.

 

5. Sodium Lauryl Sulfate (SLS)

To bardzo powszechnie używany detergent, który znajdziemy zarówno w szamponach, żelach i płynach do kąpieli, ale także w płynach do mycia naczyć, podłóg i płynów do prania. Doskonale usuwa tłuszcz i tworzy pianę. Powoduje przy tym wysypki, podrażnia oczy, przyczynia się do powstawania łupieżu na głowie i wypadania włosów. Nie jest prawdą, że pochodzi z kokosa!

 

6.  Stearalkonium Chloride

Z powodów ekonomicznych (naprawdę niskiej ceny), ta substancja chemiczna weszła w skład kremów i odżywek do włosów, choć została opracowana dla przemysłu tekstylnego, aby zmiękczać tkaniny. Powoduje reakcje alergiczne.

 

7. Synthetic Colors

Substancja ta ma służyć nadaniu kosmetykom koloru i poprawie ich wyglądu. Jednakże te kolory syntetyczne są rakotwórcze! Szczególnie popularne w farbach do włosów. Oznaczane jako FD&C lub D&C i numer koloru (np. FD&C Red No.6)

 

skład kosmetyków
fot. Sodanie Chea (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!