Schronisko dla zwierząt jest miejscem, w którym bezdomne zwierzęta mogą otrzymać pomoc i ciepły kąt. Jaka jest prawda o schroniskach?

Schronisko dla bezdomnych zwierząt finansowane jest z budżetu gminy. Znajduje się w każdej większej gminie lub mieście i przyjmuje pod swój dach każde bezdomne zwierzę, które samotnie błąka się po ulicach. Często wystarczy jeden telefon do schroniska, ewentualnie do urzędu gminy, aby zwierzę schwytano i przetransportowano w bezpieczne dla niego miejsce.

 

Schronisko – dobro czy zło?

Zdecydowanie dobro. Każde żywe stworzenie zasługuje na pomoc i kochający dom. Jesteśmy wszyscy odpowiedzialni za zwierzęta, ktore do siebie przyjmujemy i za to, aby znaleźć dla nich bezpieczny dom. Schronisko walczy z bezdomnością zwierząt i pomaga w znalezieniu odpowiedniego domu, niestety często ich starania są nieskuteczne. Bezdomnych zwierząt wciąż jest za dużo, a adopcji stanowczo zbyt mało. Wielka szkoda, bo pies czy kto, rasowy czy mieszaniec – tak samo kocha i tak samo wielką radość daje swoim opiekunom.

 

Schronisko – jak pomaga zwierzętom?

Przede wszystkim daje im ciepłe schronienie, dach nad głową, ciepły koc. Do tego zapewnia zwierzętom pożywienie. Czasem uda sie nawet zorganizować im spacer. Do tego zapewnia zwierzętom opiekę weterynaryjną, szczepienia, leczenie i to, co najpotrzebniejsze. No i jeszcze najważniejsze – pomaga psom znaleźć nowy, kochający dom.

 

Schronisko – jak my możemy pomóc?

Oczywiście, idealny scenariusz to ten, w ktorym decydujemy się podjąć opieki nad bezdomnym zwierzęciem i zgłaszamy się do schroniska w celu adoptowania czworonoga. Co, jeśli nie możemy? Z pewnością większość schronisk potrzebuje wolontariuszy, którzy chcieliby przyjść do schroniska, zaopiekować się psem, pobawić, wyprowadzić na spacer czy posprzątać. Od niedawna istnieją również internetowe formy adopcji, które pozwalają “zaopiekować się” konkretnym zwierzęciem poprzez wsparcie finansowe. Samo wsparcie finansowe jest równie ważne. Jeśli nie możemy przeznaczyć konkretnej sumy pieniężnej, zawsze możemy przekazać na rzecz zwierząt 1% podatku podczas rozliczenia na koniec roku. Pamiętajmy też o azylach podczas porządków w domu. Niepotrzebne koce, kołdry czy miski będą z całą pewnością na wagę złota, zwłaszcza zimą. Warto również zorganizować akcję zbierania pożywienia dla zwierząt (sucha karma, karma w puszkach) i dostarczyć je do wybranego schroniska. Wspomóżmy naszych pupili jak tylko się da. Nie zapominajmy też o akcjach społecznych!

schronisko
fot. jeffreyw (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!