Schronisko dla zwierząt w zamierzeniu miało przyjmować bezdomne zwierzęta, pomagać znaleźć im nowy dom i wspierać adopcję. Jest jednak miejscem bólu i smutku. Co poszło nie tak?

Schroniska zostały stworzone po to, aby pomagać bezdomnym zwierzętom. Jednakże, skala problemu okazała się być olbrzymia. Zwierząt, które są porzucane na ulicy jest ogromna ilość, a schroniska nie mają aż tyle miejsc. Schronisko dla zwierząt stara się znajleść nowy, odpowiedzialny dom dla swoich podopiecznych. Niestety, z każdym rokiem podopiecznych przybywa. Najczęściej porzucane są psy i to one zwykle najbardziej cierpią z powodu bezdomności.

 

Schronisko dla zwierząt pęka w szwach!

Zwierzęta rozmnażają się instynktowanie, aby przedłużyć istnienie swojego gatunku. Ich bezdomność sprzyja zwiększaniu populacji. Gdyby każdy pies czy kot mial swojego właściciela, ten mógłby postarać się, aby zwierzę nie rozmnażało się w sposób niekontrolowany. Jednakże w przypadku bezdomnych zwierząt biegających po ulicach, sprawa się znacznie komplikuje.

 

Schronisko dla zwierząt zwalczające niekontrolowane rozmnażanie

Wiele schronisk zaczęło samodzielnie dbać o swoich podopiecznych i wykonują zabieg kastracji/sterylizacji zwierząt. Inne przekazują zwierzęta do adopcji pod warunkiem, że wykonany zostanie taki zabieg u zwierzęcia po zamieszkaniu w nowym domu. To bardzo rozsądne rozwiązanie, które doskonale pozwala na zapanowanie w jakimś stopniu nad dużą ilością zwierząt, zwłaszcza tych bezdomnych.

 

ciekawostki o zwierzętach
fot. Maria Morri (flickr, CC BY-SA 2.0)

 

Ciekawostki o zwierzętach, o których nie wiedzieliście

 

 

 

 

Zabieg kastracji/sterylizacji

Nie dawno zabieg ten stał się bardzo modny. I dobrze! Jest nie tylko doskonałym sposobem zabezpieczenia zwierząt przed chorobami, ale także zapobiega niechcianym ciążom. Każdy odpowiedzialny właściciel czworonoga powinien zadbać o swojego pupila i możliwie jak najszybciej przeprowadzić zabieg. Pamiętajmy, że fakt, iż znajdziemy dla szczeniąt czy kociąt naszego pupila nowy dom to nie oznacza, że w szybkim tempie nie staną się zwierzętami bezdomnymi, które większość swojego życie spędzą w cierpieniach i samotności.

 

Schronisko dla zwierząt a adopcja

Każde schronisko dla zwierząt chce obdarzyć swojego pupila kochającą rodziną. Adopcje są możliwe niemalże każdego dnia. Wystarczy pójść do schroniska bądź wybrać zwierzaka na stronie internetowej schroniska, a następnie z odpowiednim ekwipunkiem (obroża bądź szelki i smycz) wybrać się do odpowiedniego azylu, wypełnić papiery adopcyjne i powiększyć rodzinę o kolejnego jej członka. Nie musimy kupować drogiego, rodowodowego zwierzęcia. Wystarczy, że przygarniemy bezdomnego czworonoga, a z pewnością obdarzy nas równie wielką miłością, co zwierzę rasowe i rodowodowe.

 

schronisko dla zwierząt
fot. Olga Kay (flickr, CC BY-SA 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!