Prawidłowy rozwój dziecka to największe marzenie każdego rodzica. Szczęśliwe dzieciństwo naszych dzieci leży tylko w naszych rękach! Jak zadbać o szczęście naszych dzieci?

Czy pamiętasz najszczęśliwsze chwile swojego dzieciństwa? Gdzie i z kim je spędziliście? Kiedyś dzieci biegały po podwórku, organizowały “bandy”, ścigały się na rowerach, bawili się w chowanego czy w podchody. Jedni wspinali się po drzewach, inni grali w piłkę, czy robili fikolki na trzepaku… Wszystko to odbywało się…na dworze!

 

Rozwój dziecka – dzieciństwo kiedyś

Wiele lat temu dzieci spędzały każdą wolną chwilę na dworze. Wynosiły zabawki i bawiły się nimi na kocu rozłożonym na trawie albo w piasku, budowały zamki z piasku, grały w kolory, klasy czy kapsle, urządzały wojny na jarzębinę albo miały swoje kryjówki. Cała zabawa toczyła się na dworze, nawet w pochmurny dzień. Każdy do domu starał się wrócić jak najpóźniej, często nawet kosztem oglądania dobranocki, którą warto było poświęcić dla jeszcze kilku chwil spędzonych z kolegami na zabawie. W domu nie było niczego, co byłoby “ciekawsze” od tych chwil z przyjaciółmi. Nie czekały na nas wymyślne bajki, żaden Cartoon Network, MiniMini, TVP ABC, ani inny program, na którym od rana do nocy można oglądać mnóstwo bajek. Dlatego o oglądaniu telewizji całymi godzinami nie było mowy!

dziecko
fot. Moyan Brenn (flickr, CC BY 2.0)

 

Dziecko – jak zadbać o bezpieczne dzieciństwo?

 

 

 

 

 

opowiadania dla dzieci
fot. Lars Plougmann (flickr, CC BY-SA 2.0)

Opowiadania dla dzieci – dlaczego warto?

 

 

 

 

 

Rozwój dziecka – dzieciństwo teraz

Jak teraz wygląda dzieciństwo? Dzieci przede wszystkim spędza czas w domu, siedzi wygodnie na kanapie i ogląda bajki na programach dla dzieci. Rodzic często nie może poświęcić dziecku czasu albo po prostu nie chce. Często dla “świętego spokoju” włącza dziecku telewizję i cieszy się chwilami spokoju, podczas których może robić to, na co ma ochotę, wypełniać domowe obowiązki albo spędzać czas buszując w internecie. Przywyczailiśmy się już do widoku dziecka ślęczącego przed telewizorem, które ma błędny wzrok i spędza czas zapatrzone w ekran. W dodatku, często bajki przekazują negatywne treści bądź nie wnoszą w życie dziecka pozytywnych informacji, nie przekazują żadnego morału. Co więcej, na wielu stacjach, także tych dla dzieci, w przerwach emitowane są reklamy, których treści z pewnością nie powinny być przyswajane przez młode umysły!

Rozwój dziecka – pozytywny wpływ telewizji

Dziecko może oglądać bajki, ale sporadycznie. Rodzic może też skorzystać z tego zajęcia dla dziecka kiedy musi przygotować obiad, posprzątać, czy zrobić coś bardzo ważnego i nie chce, żeby dziecko w tym czasie zdemolowało cały dom. Jednakże nie wolno nam sadzać dziecka przed bajkami na cały dzień, od rana do wieczora! Kiedy już decydujemy się na włączenie bajki, powinniśmy zrobić to w sposób odpowiedzialny, tzn. sprawdzić wcześniej treści, które niesie bajka, upewnić się, że przekaz będzie korzystny dla naszej pociechy i czy dziecko zrozumie sens bajki (każda bajka jest dostosowana do wieku widzów). Sporadyczne oglądanie bajek może nieść za sobą pozytywne konsekwencje – zapewniamy w ten sposób dziecku rozrywkę, dostarczamy pobudzających bodźców i uczymy poprzez morał zawarty w bajce.

klocki
fot. tiffany terry, (flickr, CC BY 2.0)

 

Klocki, czyli prosta zabawka, która czyni dziecko geniuszem

 

 

 

 

 

angielski dla dzieci
fot. Department of Children and Youth Affairs (flickr, CC BY 2.0)

Angielski dla dzieci – jak zachęcić dziecko?

 

 

 

 

 

Rozwój dziecka – konsekwencje oglądania telewizji

Warto wiedzieć, że oglądanie telewizji zawsze ma pozytywne i negatywne konsekwencje. Choć z pozoru wygląda to niewinnie, zwłaszcza, że przecież teraz telewizory są wszędzie i każdy je ma i na pewno każdy włącza dzieciom bajki, to może to zakończyć się bardzo niebezpiecznie. Niestety, dziecko przed telewizorem nie tylko nie spędza czasu wolnego na kreatywnej zabawie, na świeżym powietrzu, poznając świat realny i ucząc się zasad życia. Młody widz ogląda bajkę i powoli zaczyna zatracać kontakt z rzeczywistością. Powoli jego młody umysł przenosi się do świata fantazji. Początkowo są to tylko zabawy, ale może się okazać, że dziecko zacznie żyć ulubioną historią fikcyjnego bohatera, a wtedy wymagać już będzie wielu terapii psychologicznych. Najmłodsze umysły są bowiem najbardziej narażone na negatywny wpływ telewizji i świata fikcji. Dzieci dopiero poznają ten świat. Jeśli na etapie poznawania pokażemy im doskonałe życie fikcyjnej postaci, która przezwycięża wszystkie problemy, dziecko przy najdrobniejszych problemach może “uciec” do tego wyidealizowanego świata. Wtedy może już być bardzo ciężko powrócić…

 

rozwój dziecka
fot. Donnie Ray Jones (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!