Puzzle to wspaniała zabawa, wymagająca od nas zaangażowania i rozwoju wielu umiejętności. Czy wiesz jakie korzyści daje układanie puzzli? Dlaczego warto układać puzzle z dzieckiem?

Puzzle wyróżnia absolutna prostota pomysłu, która w swej prostocie jest jednocześnie niebywale genialna. Układanie puzzli daje wspaniałą rozrywkę na wiele godzin, nie tylko dzieciom, ale także dorosłym, czy też całej rodzinie.

 

Puzzle, najprościej ujmując, to elementy, które po odpowiednim ułożeniu tworzą cały obrazek. XXI wiek oferuje nam ogromną różnorodność tej gry – możemy wybierać wśród puzzli drewnianych, z twardej tektury, plastiku, gąbki, a nawet zagrać on-line, przez internet. Choć tradycyjna ich forma jest zdecydowanie ciekawsza.

 

W zależności od wielkości cząstek, na które podzielony został obrazek, a także od wzoru, układanka może być prostsza lub bardziej skomplikowana. Im więcej jest elementów, a sam puzzel jest mniejszy, tym trudniej jest znaleźć i połączyć właściwe kawałki w jedną całość.

 

rozwój dziecka
fot. Donnie Ray Jones (flickr, CC BY 2.0)

 

Rozwój dziecka, a bajki w telewizji

 

 

 

 

 

klocki
fot. tiffany terry, (flickr, CC BY 2.0)

 

 

 

 

Puzzle – jakie korzyści dają naszym dzieciom?

Niewątpliwie, układanie puzzli wycisza. Pomaga skupić uwagę, skoncentrować się na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Chcąc ułożyć obrazek, musimy nauczyć się odnajdywać brakujące elementy. Ćwiczą więc wyobraźnię i uczą przewidywać, co będzie następne. Dodatkowo, układanie obrazków z puzzli pomaga ćwiczyć sprawność palców.

Układanie puzzli może być także ciekawym sposobem na spędzenie wspólnie czasu z rodziną. Kiedy kilka osób łączy się i wspólnie próbuje osiągnąć cel, jakim jest ułożenie całej układanki, z pewnością więzy rodzinne się zaciskają.

 

Nauka – nauka przez zabawę to z pewnością wspaniały sposób, aby poszerzyć swoje umiejętności. Układanie puzzli uczy nas cierpliwości, umiejętności skupienia uwagi, a także ćwiczy pamięć. Dodatkowo, wzór złożony np. z liter, cyfr, nazw zwierząt, miast, rzek czy krajów i ich stolic na danym kontynencie, to doskonały sposób, aby dziecko nauczyło się czegoś, z czym zwykle ma problem. Wystarczy dobrać odpowiedni obrazek.

 

Rozrywka – tworzenie pięknego obrazu z malutkich elementów to z pewnością doskonała zabawa dla każdego, bez względu na wiek. Dziecko w wieku 2-3 lat ucieszy się, gdy z zaledwie pięciu elementów zdoła ułożyć drzewo czy kota, dorosły człowiek z pewnością będzie dumny, gdy zdoła ułożyć ogromną panoramę gór czy pejzaż wschodzącego słońca. Każdy po ukończeniu całego obrazka poczuje wielką radość, że dokonało czegoś wspaniałego.

 

Sprawność – ponieważ elementy układanki trzeba dobierać, wyszukiwać pośród innych, dziecko ćwiczy sprawność manualną dłoni, a także zapamiętywania. Aby połączyć puzzle, należy precyzyjnie dołączać elementy, tak, aby pasowały do siebie oraz, aby powstał z nich pożądany obrazek. Choć początkowo dziecko próbuje połączyć elementy na siłę, to z czasem zaczyna dostrzegać, iż delikatność i precyzja przynoszą lepsze efekty. Wówczas rozpoczyna sie praca z rozmysłem i dokładnością.

 

Puzzle – kiedy najlepszy czas?

Na rynku istnieje ogromna ilość puzzli, które dostosowane są do wieku i możliwości osób, do których są kierowane. Pierwsze puzzle przeznaczone są już dla najmłodszych dzieci. Dwulatek może rozpocząć układanie pierwszych tekturowych obrazków, które składają się z dwóch, trzech czy nawet pięciu elementów. W miarę rozwoju umiejętności, można oferować dzieciom coraz trudniejsze obrazki, które złożone są z coraz większej ilości elementów.

 

Wspólne układanie puzzli to wspaniały sposób na miło spędzony czas w gronie rodziny, zwłaszcza, gdy pogoda nie sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu na zewnątrz. Układać można nie tylko samodzielnie, ale także w gronie rodziny czy ze znajomymi. Ułożony obrazek można także nakleić na karton, oprawić w ramkę i powiesić na ścianie. To z pewnością ciekawy i twórczy sposób na spędzenie wolnego czasu.

 

puzzle
fot. Lars Plougmann (flickr, CC BY-SA 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!