Przemówienie, które wszyscy będą chcieli wysłuchać może wygłosić każdy. Ważne, aby wzbudzić zaufanie i ciekawość w słuchaczach. Chcesz być pewnym siebie mówcą? Oto 9 tajemnic idealnego wystąpienia.

Zaufanie jest kluczowym elementem sukcesu w życiu. Pewność siebie nie może nas opuszczać, bez względu na to, czy jesteśmy w pracy czy nie. Powinna się przejawiać we wszystkim, co mówimy i robimy. W pracy, poznając nowych ludzi, starając się o awans lub nową posadę, a nawet chcąc wynegocjować cenę w sklepie bądź sprzedając auto. Jeśli chcesz osiągnąć cel – musisz się nauczyć mówić z pewnością siebie i przekonaniem. Oto 9 sprawdzonych sposobów, jak wygłosić doskonałe przemówienie.

1. Wygłaszając przemówienie – mów powoli

Wiele osób, zwłaszcza pod wpływem nerwów bądź szczególnej ekscytacji, przestaje panować nad sposobem, w jaki mówi. Niepotrzebnie spieszy się i denerwuje. To sprawia, że stają się niepewni siebie i mało przekonywujący. Dodatkowo, słuchacze mogą w ogóle nie zrozumieć przesłania, jakie mówca chciał przekazać. Aby mówić z przekonaniem – opanuj sztukę mówienia! Zawsze, bez względu czy mówimy do jednej osoby, czy też całego grona słuchaczy, musimy mówić powoli, z odpowiednimi przerwami pomiędzy słowami. Jeśli przemawiamy w sposób spokojny i zrelaksowany, łatwiej jest przekonać osoby słuchające do tego, że jesteśmy pewni siebie i swoich słów, a także, że posiadamy wiedzę na temat, o którym mówimy.

 

2. Kontakt wzrokowy ze słuchaczem

Przemawiając, staraj się patrzeć na swoich odbiorców, szukaj kontaktu wzrokowego z nimi. Jeśli będziesz patrzeć na swoje buty, wbijesz wzrok w ziemię lub ścianę – z pewnością nikogo nie przekonasz i nie zachęcisz do słuchania. Jeśli będziesz utrzymywać kontakt wzrokowy ze swoimi słuchaczami, wydasz się być osobą pewną siebie, uczciwą i godną zaufania. Nic nie tworzy atmosfery zaufania tak skutecznie, jak kontakt wzrokowy.

 

3. Odpowiednia chwila

Niezwykle ważne w publicznych przemowach jest stopniowanie napięcia i wyczucie odpowiedniej chwili. Kiedy ktoś zada pytanie, mówca nie może wpadać w popłoch, denerwować się i jąkać. Lepiej pozwolić sobie na kilka sekund milczenia i przemyśleć sobie wszystko w głowie, zanim zabierze się głos. Nie bójmy się tworzyć i stopniować napięcie. Róbmy kilkusekundowe przerwy w wystąpieniach. Pomogą one pozbierać myśli, ubrać je w odpowiednie słowa i zaintrygują słuchacza.

 

4. Nie mów zbyt głośno

Pewność siebie nie ma nic wspólnego z byciem głośnym i krzyczeniem do odbiorcy. Staraj się mówić powoli i normalnym tonem. Na tyle głośno, aby wszyscy słyszeli, ale bez zbędnego podnoszenia głosu. Głośna przemowa nie podkreśli znaczenia słów. Wręcz przeciwnie. Szybko zmęczy odbiorców i zburzy ich ufność.

 

5. Głęboki oddech

Mów na tyle powoli, aby mieć czas na zaczerpnięcie oddechu. Dzięki temu przemówienie będzie spokojne i zrozumiałe. Nie dając sobie okazji do głębokiego oddechu, zaczynamy mówić coraz szybciej i wzrasta poziom zdenerwowania, zarówno u mówcy, jak i u słuchaczy. Ponadto, oddech pomoże się zrelaksować i zmniejszy poziom tremy. Chwila na oddech pozwoli też pozbierać myśli, przypomnieć sobie dalszy tok przemówienia i dobrać w głowie odpowiednie słowa.

 

6. Wyeliminuj zająknięcia

Jeśli chcesz porwać tłumy, nie możesz mówić ciągle jąkając się i wypełniając pustkę w głowie za pomocą różnych “yyyyyy…”, “hmmm…” itp. Jeśli zgubisz wątek, lepiej pomilcz kilka sekund, weź głęboki oddech i pozbieraj myśli. Dzięki temu zachowasz spokój, będziesz nadal bardzo przekonujący i nie pokażesz po sobie, że jesteś spięty.

 

7. Mowa ciała

Postawa, jaką przyjmiesz podczas wypowiedzi jest bardzo istotną kwestią. Jeśli się zgarbisz, skulisz w kącie, to choćby słowa miały być niesamowicie ważne i podniosłe – nie uzyskasz tego efektu, słuchacze nie zauważą tego. Popraw swoją postawę. Wyprostuj się, podnieś głowę, zbliż swoje łopatki do siebie, wyprężając klatkę piersiową. Postawa i mowa ciała muszą być tak samo wyniosłe, jak to, co mówimy za pomocą słów. Tylko w ten sposób wpłyniemy na naszych słuchaczy w takim stopniu, w jakim nam zależy.

 

8. Bądź świadom swoich odbiorców

Przemówienie jest kierowane do słuchaczy, a więc musimy obserwować swoich odbiorców i reagować. Jeśli słuchacze są zainteresowani, reagują na nasze słowa w oczekiwany sposób, z pewnością wzmocni to pewność siebie. Jeśli jednak są znudzeni, zmęczeni albo zaczynają podjadać – może warto zrobić krótką przerwę?

 

9. Poznaj swój głos

Przed przemówieniem poćwicz swoją mowę w domu, przed lustrem, z dyktafonem w ręku. Później odtwórz  swoje słowa. Czy zainteresowałbyś samego siebie? Takie ćwiczenia pozwolą odkryć mocne i słabe strony sposobu mówienia i samej mowy. Pozostanie nadal czas, aby skorygować ewentualne niedoskonałości. Czy nagranie z dyktafonu zachwyciło? Jeśli nie – nie oczekuj, że zachwyci innych.

przemówienie
fot. Cydcor (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!