Pomarańcze witaminy i minerały niezbędne dla zdrowia! Smak pomarańczy zna chyba każdy z nas. Jednakże nie każdy z nas wie, co tak naprawdę drzemie w tym wspaniałym owocu.

Pomarańcze witaminy zawdzięczają glebie, w której rosną pomarańczowe drzewa oraz słońcu, które je oświetla. Warto zjadać je wraz z błonkami, które oddzielają cząstki tego owocu, gdyż są one doskonałym źródłem błonnika i flawonoidów. Flawonoidy wspomagają przyswajalność witaminy C.

 

Pomarańcze witaminy w nich zawarte

Owoc ten jest wprost przepełniony witaminą C (jeden średniej wielkości owoc dostarcza 100% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę), beta-karotenem i witaminami z grupy B! Woda, która stanowi ogromną część tego owocu, pomaga usuwać z naszego organizmu toksyny. Każdy, kto doznaje często stresu, mało sypia bądź stosuje używki, powinien codziennie zjadać owoce pomarańczy, gdyż sok w niej zawarty i witamina C, która jest doskonałym antyoksydantem, oczyszczają cały nasz organizm z substancji szkodliwych.

 

Dojrzałe pomarańcze witaminy z grupy B również mają pod dostatkiem (w tym kwas foliowy). Witaminy te pozytywnie wpływają na wygląd naszej cery, a także koją nasze nerwy. W pomarańczy znajdziemy również sporą dawkę potasu, który odpowiada m.in za prawidłowe ciśnienie krwi i rytm serca.

 

Pomarańcze zawierają substancje, które blokują pierwszą fazę powstawania komórek nowotworowych!

 

Dodatkowo, w owocach tych znajdziemy związki o działaniu przeciwbakteryjnym. Błonnik, zawarty głównie w białych błonkach oddzielających cząstki owocu, doskonale poprawia naszą przemianę materii. Dodatkowo, błonki te są doskonałym źródłem flawonoidów, które zwiększają przyswajanie witaminy C.

 

 

mandarynki
fot. Olga Filonenko (flickr, CC BY-SA 2.0)

 

Mandarynki – moc witamin i minerałów!

 

 

 

 

 

 

grejpfrut
fot. isox4 (flickr, CC BY 2.0)

 

Smaczne odchudzanie – grejpfrut

 

 

 

 

 

Pomarańcze witaminy i olejki eteryczne

W owocach pomarańczy zawarte są naturalne olejki eteryczne. Wywierają one zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy – działają uspokajająco, odprężająco i pomagają zwalczać depresję. Podczas obierania owoców ze skórki uwalniany jest zapach, który poprawia nasz nastrój. Olejek zawarty w owocach pomarańczy wykazuje również działanie antybakteryjne. Wspomaga leczenie trądziku i łagodzistany zapalne, jednakże nie stosujemy go bezpośrednio na skórę! Należy połączyć go z innym olejem (np. jojoba, avocado) bądź dodać do kąpieli.

 

Pomarańcze witaminy a…kalorie?

Pomarańcza to bardzo zdrowy owoc. W dodatku zawiera niewiele kalorii. W 100g owocu znajduje się jedynie 47 kcal. Średniej wielkości pomarańcza (czyli ok. 150g) zawiera ok. 70 kcal. Szklanka soku z pomaranczy (250ml) zawiera około 112 kcal. Natomiast 100g kandyzowanej skórki z pomarańczy to aż 309 kcal.

Indeks glikemiczny pomaranczy wynosi 42.

 

Jak kupować pomarańcze?

Kupując pomarańcze, staraj się wybierać ciężki owoc, ładnie wybarwiony o równomiernym kolorze, bez plam (mogą świadczyć o rakotwórczej pleśni). Kupowany owoc powinien mieć ladną, jędrną i gładką skórkę. Jeśli jest pofałdowana, w środku znajdziemy mało miąższu i soku, pomarańcza ta będzie po prostu sucha. Nie powinna być również wyczuwalna żadna miękkość pod skórką.

pomarańcze witaminy
fot. Rego Korosi (flickr, CC BY-SA 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!