Pierwszy dzień w nowej pracy wiąże się zwykle z dużym stresem. Jak sobie poradzić? Jak się zachować? Jak wywrzeć dobre pierwsze wrażenie? Podpowiadamy!

Pierwszy dzień w nowej pracy to doskonała okazja, aby dać się poznać z jak najlepszej strony, aby się wykazać i stworzyć zupełnie nowy wizerunek siebie. Trzeba jedynie pamiętać o najważniejszych zasadach. Jeśli inni pracownicy chcą pomóc – nie odrzucaj ich oferty, lecz doceń szczere chęci. Nie wykorzystuj jednak innych. Już od pierwszego dnia pracy powinniśmy pokazać chęć do pracy i nauki, ale także swój profesjonalizm. Oto kilka najważniejszych wskazówek.

Pierwszy dzień w nowej pracy – punktualność i dobra prezencja

Przede wszystkim przyjdź punktualnie. Spóźnienie nigdy nie jest mile widziane i z pewnością ujmuje w oczach innych pracowników i szefostwa. Pamiętaj również o odpowiednim wyglądzie. Ubierz się ładnie i schludnie, zrezygnuj z krzykliwych kolorów i krojów. Jeśli w danej firmie obowiązuje konkretny dress code – należy się zawsze do niego stosować. Już od pierwszego dnia bądź bardzo aktywnym pracownikiem, nie wycofuj się. Pamiętaj, że pierwsze dni pracy są w pewnym sensie dalszą częścią rozmowy kwalifikacyjnej – każdy będzie się bacznie przyglądał i oceniał. Staraj się więc zrobić dobre wrażenie, odpowiednio zachowuj, pokaż zainteresowanie nową pracą i uważaj na słownictwo. Udowodnij, że jesteś idealnym kandydatem.

Zachowaj umiar

Nawet jeśli jesteś osobą pewną siebie, ekspertem w swojej dziedzinie – nie obnoś się z tym. Nikt nie lubi osób, które od razu się wywyższają, wymądrzają, “szarogęszą”. Nie próbuj nikomu zaimponować, narzucać innym swoich pomysłów i poglądów. Pierwsze dni pracy to szczególny czas, kiedy lepiej byłoby nie zrazić do siebie nowych współpracowników i szefów. Staraj się pokazywać swoją wiedzę w sposób asertywny i przekonujący, ale nie zaborczy i narzucający.

pierwsze wrażenie
fot. 드림포유 (flickr, CC BY-ND 2.0)

 

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

 

 

 

jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną
fot. Tax Credits (flickr, CC BY 2.0)

 

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

 

 

 

Pierwszy dzień w nowej pracy – pełen pytań i rzeczy do zapamiętania

Zawsze staraj się wykonywać powierzone zadania sumiennie. Jeśli jednak coś jest nie jasne – nie bój się zapytać. Lepiej dopytać i zrobić coś dobrze, niż popełniać błędy przez nawet długi czas, a później ponieść tego konsekwencje. Warto też zabrać ze sobą notes, w którym można zapisywać najważniejsze informacje, jak imiona nowo poznanych osób (lepiej w sposób dyskretny), najważniejsze zasady panujące w nowej firmie i wiele innych.

 

Otwartość i aktywność receptą na socjalizację

Nawet jako nowy pracownik, możesz się przydać do wykonywania choć drobnych prac. Nie bój się zaoferować swoją pomoc innym, a z pewnością to docenią. Pokaż swoje pozytywne nastawienie o pracy i nowego zespołu. Niech czyny mówią same za siebie. Pamiętaj jednak, aby nie dać się wykorzystywać. Najpierw wykonaj swoje obowiązki, a dopiero później oferuj pomoc innym. Pokaż innym, że dobre relacje z innymi pracownikami są ważne. Zgrany zespół pracowników doskonale wpływa na efektywność i atmosferę pracy, a także zmniejsza ryzyko konfliktów. Okaż chęci zgrania się z zespołem, a z czasem dołączysz do niego w 100%!

Pierwszy dzień w nowej pracy, a zakończenie dnia

Gdy dzień dobiegnie końca, upewnij się, że zrobiłeś wszystko jak należy i nie zapomniałeś o żadnych nowych obowiązkach. Nie zepsuj też swojego nowego wizerunku wychodząc z pracy przed czasem lub jako jedna z pierwszych osób. Zanim zaczniesz szykować się do wyjścia z pracy, warto pójść do przełożonego, zrelacjonować swój pierwszy dzień w nowej pracy i zapytać, czy jesteś jeszcze do czegoś potrzebny. Pokaże to dobrą organizację i odpowiedzialność.

 

Choć rady te są bardzo ważne i z pewnością przydatne, to postaraj się skupić przede wszystkim na nowych obowiązkach. Nie pozwól, aby stres związany z wywarciem dobrego wrażenia odebrał całą energię i zdrowy rozsądek. Słuchaj innych, dawaj dobre rady, ale nie wychylaj za bardzo. Spróbuj maksymalnie wykorzystać pierwsze dni w pracy  na poznanie nowej firmy i wszystkich członków nowego zespołu.

P.S.

Kiedy już się dobrze zaaklimatyzujesz, a do zespołu dołączy ktoś nowy – pamiętaj o swoim pierwszym dniu i spróbuj być wyrozumiały i pomocny wobec nowego pracownika.

pierwszy dzień w nowej pracy
fot. Hiroyuki Takeda (flickr, CC BY-ND 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!