Na prawidłową pielęgnację rąk i paznokci składa się wiele czynników. Podpowiadamy, jaka pielęgnacja paznokci będzie skuteczna w warunkach domowych.

Pierwszym i najważniejszym sposobem na pielęgnowanie paznokci jest prawidłowa dieta. Ponadto, istotne jest dostosowanie odpowiedniej metody pielęgnacji do pory roku i trybu życia.

 

Pielęgnacja poznokci zimą

Szczególnie istotna jest wzmożona pielęgnacja skóry dłoni i paznokci zimą. Podstawowym kosmetykiem do rąk zimą powinien być krem odżywczy, gdyż kremy nawilżające do rąk nie stanowią wystarczającej ochrony skóry podczas mrozów. Kremy lżejsze spełniają swe zadanie, podczas stosowania w domu, bez wychodzenia na zimno, gdyż szybciej się wchłaniają i pozwalają do szybszego powrotu do naszych zajęć.

 

Zimowa pielęgnacja paznokci musi uwzględnić potrzeby skóry delikatnej. Wrażliwa skóra dłoni często nie toleruje substancji zapachowych. Na podrażnione zimową aurą skórę dłoni i paznokcie, powinno się stosować kremy hypoalergiczne, pozbawione substancji zapachowych. Najlepiej sprawdzają się kremy organiczne, które zawierają substancje pochodzenia naturalnego i nie mają konserwantów ani zbędnej chemii w składzie. To powinno zminimalizować ryzyko alergii i inne podrażnienia skóry dłoni.

 

Zimowa pielęgnacja paznokci uwzględnia szczególne dbanie o przesuszone skórki, których wówczas jest więcej niż zwykle. Krem do rąk i paznokci może okazać się niewystarczający, dlatego zimą szczególnie warto zainwestować w dobry krem do skórek, który w krótkim czasie zniweluje brzydki efekt wokół paznokci.

 

Dobre efekty pielęgnacyjne można otrzymać wykonując raz w tygodniu peeling dłoni preparatem odżywczym do tego celu przeznaczonym.

 

dłonie
fot. Chelsea Matthews (flickr, CC BY-ND 2.0)

 

 

Piękne dłonie – 5 domowych sposobów

 

 

 

 

 

 

kolor paznokci
fot. dion gillard (flickr, CC BY 2.0)

 

Kolor paznokci świadczy o stanie zdrowia

 

 

 

 

Pielęgnacja paznokci – zadbaj o skórki

 

Skórki, czyli wąski pasek naskórka, który znajduje się tuż przy podstawie paznokcia każdego człowieka, są barierą ochronną, tarczą,  która zapobiega kolonizacji wszelkich bakterii, czy innych pasożytów pod płytką paznokcia. Pełnią też rolę estetyczną. Zaniedbane skórki mogą się nadmiernie rozrosnąć. Częstym błędem jest także nieumiejętne wycinanie skórek. To sprawia, że stają się one nadmiernie suche i bolesne. Gdy podważamy skórki zbyt brutalnie i gwałtownie, wówczas możemy uszkodzić nowe komórki znajdujące się pod nimi, zakłócając naturalny proces wzrostu paznokcia. Pielęgnacja paznokcia to także pielęgnacja o skórki wokół nich.

 

Skórki doskonale poddają się procesowi usunięcia po wcześniejszym namoczeniu. Najlepiej więc robić to po kąpieli, czy prysznicu. Nie bez znaczenia jest też właściwa pielęgnacja paznokci, dłoni oraz samych skórek. Skórki paznokci doskonale reagują na wszelkie olejki, które natłuszczą naskórek oraz nawilżą go. Wiele firm produkuje odżywki do paznokci i skórek w formie odżywczych olejków. Należy je wcierać starannie u podstawy paznokcia codziennie, najlepiej wieczorem. W taki sposób odżywiamy i nawilżamy nie tylko skórki, ale i całą płytkę paznokcia. Olejek do paznokci pobudzi też wzrost całego paznokcia.

Osoby z tendencją do narastania skórek na płytce paznokcia powinny sukcesywnie je usuwać mechanicznie, bądź za pomocą specjalnych środków zmiękczających. Płyn lub żel zmiększający nakładamy u nasady paznokcia, wmasowujemy w skórki i zostawiamy na minutę do trzech -to zależy od danego specyfiku. Następnie skórki, a w zasadzie ich pozostałości, które nie uległy rozpuszczeniu, usuwamy delikatnie. Kolejnym etapem jest obmycie rąk w ciepłej wodzie i wmasowaniu w nie kremu odżywczego.

 

Pielęgacja paznokci – płytka paznokcia

Paznokcie, które są w złym stanie, należy krótko obciąć, a przede wszystkim przez dwa, a nawet trzy tygodnie w ogóle ich nie malować. Przez ten czas należy natomiast trzy razy dziennie stosować specjalną odżywkę do paznokci, dokładnie smarując miejsca, w których kończy się skóra, a zaczyna płytka.

 

Domowy sposób na wzmocnienie paznokci to kąpiel w trzech łyżkach podgrzanego oleju rycynowego lub oliwy z oliwek oraz soku z jednej cytryny.

 

Decydując się na pomalowanie paznokci, używaj lakierów, które mają właściwości odżywcze, np. z dodatkiem witaminy E. Najpierw nakłada się lakier podkładowy (tzw. bazę) lub odżywkę, następnie – dwie warstwy lakieru, a na końcu – utrwalacz. Jeśli paznokcie często się łamią, końcówki można pokryć utwardzaczem od spodu. Do zmywania lakieru do paznokci należy używać tylko i wyłącznie specjalnego zmywacza z witaminami i składnikami odżywczymi, bez acetonu, który wysusza i osłabia płytkę.

 

Pielęgnacja paznokci – najlepsze kosmetyki

Przykłady kosmetyków najlepiej nadających się do pielęgnacji rąk i paznokci:

 • Odżywczy krem do rąk
 • Nawilżający krem do rąk
 • Regenerujący krem do rąk
 • Peeling do rąk z kolagenem, ceramidami i witaminami
 • Profesjonalny preparat do usuwania suchych, zbędnych skórek
 • Żel do usuwania skórek
 • Odżywka do paznokci z keratyną
 • Preparat do intensywnej regeneracji paznokci
 • Lakier z ceramidami i krzemionką
 • Odżywka do paznokci z keratyną
 • Zmywacz do paznokci z witaminami
 • Utwardzacz
pielęgnacja paznokci
fot. awesomnesslol666 (flickr, CC BY 2.0 )
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!