Paznokcie nie tylko pięknie wyglądają, ale także pełnią ważne funkcje. Ich niewłaściwy wygląd może zwiastować niebezpieczne choroby. Sprawdź koniecznie!

Paznokieć to rogowa osłona ostatniego członu palca. Chroni nasze palce przed uszkodzeniami mechanicznymi. Paznokcie uznaje się za jeden z wytworów naskórka. Ich głównym składnikiem budulcowym jest keratyna.

 

Paznokcie – jak są zbudowane?

W fizycznej budowie paznokcia wyróżniamy:

  • obłączek – wygląda jak księżyc w białym kolorze, znajdziemy go u nasady paznokcia. Najbardziej widoczny jest na kciuki, czasem jest widoczny także na innych palcach. Biały kolor obłączka spowodowany jest tym, iż nie przylega on całkowicie do macierzy, a zbudowany jest głównie z kolagenu. Obłączek znajduje się pomiędzy martwą częścią paznokcia – płytką, a żywą częścią paznokcia – macierzą.
  • łożysko paznokcia – jest tkanką, która znajduje się pod płytką paznokcia. Łączy płutkę paznokcia ze skórą. Z łożyska paznokcie pobierają substancje odżywcze. lożysko jest unaczynione i ukrwione.
  • macierz – czyli korzeń paznokcia. Jest jego najważniejszą częścią, w której tworzy się płytka paznokcia. Podczas wycinania skórek trzeba bardzo uważać, gdyż podczas tego zabiegu może dojść do uszkodzenia macierzy, a to z kolei wiąże się ze stałym uszkodzeniem. W takim przypadku paznokcie już do końca życia będą rosły uszkodzone.
  • wał dookoła-paznokciowy – to naskórek, który otacza boki i górną część naszego paznokcia.
  • wolny brzeg paznokcia – ta część wychodzi poza opuszek paznokcia
  • skórka – to delikatne zgrubienie tuż przy nasadzie paznokcia. Należy regularnie wycinać bądź odpychać skórki, aby nasze dłonie zawsze wyglądały pięknie. Pamiętajmy jednak, że im częstsze wycinanie skórek, tym szybciej skórki rosną. Pielęgnować najlepiej je oliwką.
  • płytka paznokcia – to blaszka, która zbudowana jest głównie z keratyny. Płytka paznokcia rośnie ok. 3mm na miesiąc. Na jej kształt wpływają przede wszystkim witaminy. Paznokcie powstają z nabłonka, a następnie przekształcają się w martwe komórki.

 

Paznokcie – co wpływa na ich wygląd?

Pozytywny wpływ na wygląd i kształt paznokci mają przede wszystkim witaminy, ktore dostarczamy wraz z dietą. Wszelkie niedobory pokarmowe, zaburzenia odżywiania, choroby przemiany materii czy wszelkie schorzenia narządów wewnętrznych widać na paznokciach, gdy ich kształt i wygląd zaczyna być niepokojący.

 

Każda zmiana w wyglądzie paznokci jest niepokojąca. Powinniśmy zwracać uwagę na zmiany w ich kolorze, kształcie i strukturze. Jeśli uważamy, że wygląd naszych paznokci zaczyna odbiegać od normy, powinniśmy skonsultować to z lekarzem, najlepiej dermatologiem. Lekarz stwierdzi, czy zmiany są poważne czy też wynikają z zaniedbań pielęgnacyjnych lub dietetycznych.

 

Pamiętajmy również, że naszym paznokciom szkodzi wysoka wilgotność i narażanie na ekstremalne warunki środowiskowe, takie jak temperatura, mróz czy silny wiatr. Równie szkodliwy wpływ ma zbyt gorąca woda oraz wszelkie środki chemiczne służące do sprzątania, które mają bezpośredni kontakt z naszymi paznokciami.

 

paznokcie
fot. Jason Scragz (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!