Nie mów, że nie potrafisz opowiadać albo czytać bajki. Wystarczy, że sięgniesz do swoich marzeń czy wspomnień, uruchomisz fantazję, a podarujesz swojemu dziecku prawdziwą rodzinną magię!

Dla dziecka jedną z najpiękniejszych chwil w całym dniu jest ten krótki moment, gdy ukochany rodzic czy inna osoba z najbliższej rodziny, tuż przed pójściem spać opowiada ciekawą historię, pełną wspanialych przygód, fantastycznych wydarzeń czy kolorowych postaci. Niestety, od lat opowiadanie bajek zostało zastąpione bajką puszczaną w telewizorze. Badania wykazały, że dorośli ludzie, którzy jako dzieci byli pozbawieni możliwości słuchania bajek opowiadanych przez bliskich, już jako dorośli ludzie są mniej kreatywni i mają problem znaleźć alternatywne rozwiązania. Natomiast dorośli, którym w dzieciństwie często czytano, nie mieli z tym problemów w dorosłym życiu. Dlaczego tak się dzieje? Opowiadania dla dzieci, słuchane przez nich, ale nie oglądane sprawiają, że w mlodym umyśle same tworzą się obrazy i scenariusze. Pobudzana jest fantazja i pomysłowość.

 

Opowiadania dla dzieci – nauka przez zabawę

W bajkach zwykle zawarty jest morał. Wniosek, który pozwala nam wyciągnąć jakieś wnioski, nauczyć się czegoś nie na własnych doświadczeniach, lecz na doświadczeniach bohatera opowieści. O wielu rzeczach dziecko ma szansę dowiedzieć się tylko dlatego, że ktoś mu o tym powie. Dziecko, któremu opowiemy bajkę o Jasiu, który skaleczył się w palec ostrym nożem z kuchni, na pewno łatwiej przyswoi sobie zasadę “nie dotykaj noża” niż dziecko, którego rodzic ograniczy się jedynie do zakazu “nie dotykaj”.

W bajce, znacznie skuteczniej niż jakiejkolwiek innej formie zabawy, możemy przekazać dziecku ogromną dawkę edukacji emocjonalnej. Wykorzystują to nawet psychologowie dziecięcy i autorzy bajek terapeutycznych. Jeśli opowiadania dla dzieci będą przedstawiały historie innych dzieci, które przeżywają swoje własne dramaty, np. czują się samotne, mają problemy z rówieśnikami albo cierpią z powodu utraty ukochanego zwierzaka, pokażemy naszym dzieciom jak poradzić sobie z ich problemami, jak przebrnąć przez trudną sytuację w ich małym, dziecięcym świecie.

 

Opowiadania dla dzieci – najważniejszy jest rodzic!

Każdy z rodziców chce, aby nasze dzieci wyrosły na zdrowych, silnych ludzi, którzy wyróżniają się inteligencją, wiedzą, umiejętnościami, mają interesujące pasje i silny kręgosłup moralny. Z tego powodu zapisujemy dzieci na liczne zajęcia pozalekcyjne, dodatkowe kółka zainteresowań, a nawet wynajmujemy indywidualnych nauczycieli, którzy przyjdą do naszego domu, aby nauczać nasze dziecko. Niestety, bez względu na to ile pieniędzy zapłacimy najlepszym nauczycielom – nie damy naszym dzieciom tego, co naprawdę potrzebujemy. Bo żaden nauczyciel nie jest nami – kochającymi rodzicami!

 

Opowiadania dla dzieci – gdy neurony umierają

Opowiadania dla dzieci przekazywane przez rodzica dają dziecku najwięcej. Nie tylko czas spędzony z rodzicem, ale także przekazanie wartości, zgodnie z którymi chcielibyśmy nasze dziecko wychować. Ale uwaga! Bardzo ważne, byśmy nie przestali opowiadać bajek dziecku, gdy to pójdzie do szkoły. Badania wykazały, że między 7. a 14. rokiem życia w mlodych mózgach umiera wiele neuronów, komórek nerwowych, których po prostu posiadamy zbyt dużo. My, rodzice, mamy największy wpływ na to, jakie neurony przetrwają, a jakie zginą. Najwięcej zależy bowiem od treści, jakie w tym okresie będziemy dziecku przekazywać. Od nas zależy czy dziecko będzie chciało spędzać cały swój czas przy komputerze, przed telewizorem, grając w gry komputerowe czy może przetrwa w naszym dziecku fantazja, marzenia, pasja, współczucie wobec innych osób. Kreatywność i nastawienie do świata otaczającego kształtujemy przede wszystkim poprzez czytanie ksiażek i opowiadanie dzieciom różnych historii.

 

Opowiadania dla dzieci – kiedy zacząć?

Rodzice często zastanawiają się, kiedy zacząć czytać dziecku książeczki. Odpowiedź jest prosta. Od urodzenia! Czytanie bajek to nie tylko przekazywanie ważnych informacji, ale również poświęcony czas, wsłuchanie się w głos kochającej osoby, a także wsłuchiwanie się w mowę. Wielokrotnie już udawadniano, że dzieci, które rodzice w wieku niemowlęcym tulili, nosili, głaskali i opowiadali i bajki mają znacznie wyższej IQ niż ich rówieśnicy, którzy byli pozbawieni tej opieki. Zdaniem psychologów, znacznie lepsze efekty w pierwszych latach życia dziecka daje samo opowiadanie, podczas którego rodzic patrzy na dziecko, używa mimiki twarzy, wykonuje różne gesty ciałem. Pomaga to kształtować inteligencję emocjonalną malucha. Nie ma nic cenniejszego od tego, co możemy dzieciom podarować poświęcając im odrobinę czasu.

 

Opowiadania dla dzieci – krótki poradnik

  1. Opowiadaj całym sobą! Przypomnij sobie jakieś ciekawe przeżycie z twojego dzieciństwa i opowiedz je dziecku. Możesz przy tym pokazywać, odgrywać sceny, gestykulować.
  2. Zachęć dziecko do wspólnej zabawy. Niech kończy zdania albo opowiada alternatywne zakończenia historii.
  3. Nie unikaj żadnych kłopotliwych tematów. Pomożesz dziecku oswoić się z trudnymi dla niego przeżyciami.
  4. Dbaj o ładny, staranny język. Dziecko uczy się od ciebie wszystkiego.
  5. Nie rozwlekaj opowieści, bo znudzisz dziecko. 10 minut takiej zabawy wystarczy.
  6. Pamiętaj, aby dobrze się bawić. Nie sprawi to radość i rodzicom i dzieciom.
opowiadania dla dzieci
fot. Lars Plougmann (flickr, CC BY-SA 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!