Prawidłowa motywacja może zdziałać cuda. Jak zwiększyć swoją efektywność w ciągu dnia? Sprawdź koniecznie!

 

O tym, że silna motywacja jest niezwykle istotna, wiemy chyba wszyscy. Choć w teorii temat zarządzania swoim czasem wydaje się być bardzo prosty, w rzeczywistości wcale takim nie jest. Wydano całą masę książek, w których znajdziemy tysiące, a może i miliony porad, jak lepiej planować swój dzień, swoją pracę, a nawet swoje życie. Każda z tych książek przedstawia inną metodę pracy nad samym sobą. Którą książkę przeczytać? Jaką metodę zastosować? Proponujemy najciekawsze metody zwiększenia swojej wydajności.

 

Motywacja – dlaczego warto?

Dlaczego warto ułożyć swój plan i go realizować? Co zyskamy, jeśli nauczymy się technik zarządzania swoim czasem?

Przede wszystkim:

  • zwiększymy porządek w naszym życiu
  • nauczymy się lepiej skupiać uwagę na zadaniach i osiąganych celach
  • będzie nam łatwiej wybierać ważne i mniej ważne zadania
  • poukładamy realizację obowiązków
  • nauczymy się wykorzystywać “luki czasowe”
  • znacząco zwiększymy swoją efektywność.

 

Warto nauczyć się tych metod bez względu na to, czy prowadzimy własną firmę, pracujemy na etacie i mamy jasno określone obowiązki, czy też spędzamy czas w domu, wychowujemy dzieci i staramy się wypełnić wszystkie obowiązki domowe.

 

 

Oto kilka najlepszych metod pracy nad sobą, motywowania się do działania, zwiększenia własnej efektywności i osiągania wyznaczonych celów.

1. Zaplanuj kilka najważniejszych celów, które chcesz osiągnąć.

Pamiętaj jednak, aby było to maksymalnie 4-6 celów, które zdołasz osiągnąć w niedługim czasie (w przeciągu najbliższych trzech – czterech miesięcy). Mogą to być jakieś projekty, które masz do zrealizowania w pracy, ważne cele osobiste, związane ze zdrowiem, czy bliskimi osobami… Ważne, aby nie wyznaczać sobie zbyt wielu zadań jednocześnie.

2. Zapisuj wszystkie zadania

 Na osobnej kartce wypisz swoje wszystkie zadania, o których nie chcesz zapomnieć. Czasem drobne zajęcia umykają nam. Jeśli będą napisane na kartce – na pewno o nich nie zapomnisz. Warto usystematyzować swoje działania. Zapisz na kartce, by przygotować sobie koszulę na kolejny dzień, wstawić pranie, podlać kwiaty i określ orientacyjnie, ile czasu może zająć Ci wykonanie tych zadań.

3. Określ stopień ważności

Ważnym jest, aby podzielić swoje zadania na grupy. Jeśli jesteś wzrokowcem, warto zaznaczyć je kolorami.
Grupa I – sprawy ważne i pilne. To wszystkie te zadania, które powinny być wykonane na “już”. Są one ważne dla osiągnięcia naszych celów, a czasu na ich wykonanie już nie mamy. Należy zająć się nimi w pierwszej kolejności.
Grupa II – ważne, ale nie pilne. Czyli wszystko to, co jest istotne, byśmy osiągnęli cel, ale na wykonanie tych zadań mamy jeszcze czas i nie musimy się spieszyć. Najlepiej będzie, gdy motywacja doprowadzi Cię do stanu, w którym ważne zadania będą w tej grupie, bez konieczności zbędnego pośpiechu.
Grupa III – niezbędne. W tej grupie warto umieścić te obowiązki, które są niezbędne do normalnego życia, ale nie mają wpływu na wyznaczone cele. Będą to np. pranie, zakupy, spacer z psem.
Grupa IV – dodatkowe. To wszelkie rozpraszacze, które przydają się, gdy chcemy się rozluźnić, odpocząć i na chwilę zapomnieć o obowiązkach. Idealnie byłoby, gdybyśmy zaplanowali te zajęcia dopiero po tym, jak już wykonamy wszystkie zadania z większym stopniem priorytetu. Najlepiej będzie, jeśli nasza motywacja do działania będzie na tyle silna, abyśmy zdołali wykonać sprawy najważniejsze w pierwszej kolejności. Dzięki temu nie pozwolimy, aby zbyt wiele zadań znalazło się w grupie pierwszej.

4. Nie bój się grafików

Nawet, jeśli pracujemy sami nad sobą, warto tworzyć grafiki. Zarówno te dzienne, tygodniowe, jak i miesięczne. Możesz zainwestować w kalendarz, w którym będzie można zapisać wszystkie najistotniejsze zadania. Nie zaśmiecaj jednak tego kalendarza, bo gdy wedrze się zamęt, znów nic nie będzie czytelne. W kalendarzu zapisujemy wszystkie najważniejsze zadania, których realizację możemy konkretnie określić w czasie. W grafiku dziennym możemy określać zarówno czas, w którym zajmiemy sie realizacją zadania, jak i ilość czasu, którą chcemy na realizację poświęcić. Warto wykorzystać nawet najkrótsze okresy. Zaskoczy Cię, jak wiele możesz zrobić w ciągu jednego dnia!

 5. Twórz realne plany, nie przeceniaj swoich sił

Planuj maksymalnie 75%-80% czasu w ciągu całej doby. Pozostaw sobie margines na nieprzewidziane sytuacje, które mogą sie zdarzyć każdego dnia. Doliczaj czas potrzebny na dojazd w jakieś miejsce, oczekiwanie w kolejkach itp.

6. Dyscyplina!

 Przestrzegaj swoich grafików, każdego dnia wieczorem planuj dokładnie kolejny dzień. Jeśli Twoja motywacja do osiągnięcia celów będzie silna, łatwiej będzie trzymać dyscyplinę. Jeśli jednak nie będziemy wcielać naszego planu w życie, to bez względu na to, jak idealne byłyby metody poprawiające naszą wydajność, żaden cel nie zostanie osiągnięty, a cała nasza praca idzie na marne.

Motywacja, dyscyplina i dobry plan – to one pomogą nam “przenosić góry”.

 

motywacja
fot. Moyan Brenn (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!