“Gdyby mi się chciało tak, jak mi się nie chce” – znasz to? Dobra motywacja pomoże nam w osiągnięciu wyznaczonego celu. Sprawmy więc, aby nam się zachciało!

Wiele razy zdarza się, że coś planujemy. O czymś marzymy. Wyznaczamy sobie cele. Obiecujemy, że coś zrobimy, zmienimy, że czegoś dokonamy… Zaczynamy nawet planować, w jaki sposób osiągniemy ten cel! Często nawet kupujemy niezbędny ekwipunek i nagle – traci zapał. Brakuje nam motywacji. Już nam się nie chce. Coś innego stało się ważniejsze. Co wtedy zrobić? Jak sobie poradzić? Podpowiadamy!

 

Motywacja -według schematu

Często bywa, że nasz zapał rodzi się i słabnie według wszystkim w praktyce znanego schematu.

 1. Najpierw mamy pomysł, który chcemy wcielić w życie.
 2. Czujemy przypływ energii. Planujemy.
 3. Przychodzi czas na realizację, a zapał slabnie.
 4. Znajdujemy wymówki, które pozwalają nam przesunąć realizację celu w czasie.
 5. Odkładamy pomysł na inny termin, który nigdy nie nadchodzi.
 6. Pojawiają się pretencje i wyrzuty do samego siebie. Często też poczucie winy.

Jak to przezwyciężyć?

 

Motywacja – pokonaj słabości!

Najważniejszy krokiem jest uświadomienie sobie swoich własnych słabości. Co sprawia, że nie potrafimy osiągnąć zamierzonego celu? Co nas rozprasza? Nie obwiniajmy się o to, bo nikt z nas nie jest ideałem i każdy ma prawo do słabości. Ważne jednak, by je sobie uświadomić i walczyć z nimi.

Uważa się, że największym kluczem do osiągnięcia sukcesu jest pozytywne myślenie. Motywacja to przede wszystkim nasze pozytywne podejście do osiągnięcia celu. Jeśli w chwili, gdy znajdziemy cel do osiągnięcia, od początku będziemy myśleć pozytywnie, nasze szanse na osiągnięcie celu rosną. W miarę planowania, nasze nastawienie musi pozostać pozytywne, bo od niego w dużej mierze będzie zależeć powodzenie misji.

 

jak stawiać sobie cele
fot. Amelia Rhea (flickr, CC BY 2.0)

 

Jak stawiać przed sobą cele?

 

 

 

 

 

dotrzyamć postanowień noworocznych
fot. Porto Bay Trade (flickr, CC BY 2.0)

A gdyby tak…dotrzymać noworocznych postanowień?

 

 

 

 

Motywacja – co pomoże osiągnąć cel?

Pozytywne myślenie i jasne postawienie sobie celu są sprzymierzeńcami. Warto też zaplanować dla siebie jakąś nagrodę, na którą będziemy mogli sobie pozwolić tylko wtedy, gdy już osiągniemy wyznaczony cel. Dlaczego? Ponieważ:

 • uwolni to pozytywną energię, niezbędną do realizacji zamierzeń
 • uruchomi ukryty w nas potencjał do działania
 • stymuluje kreatywność
 • dodaje nam poczucia mocy i sensu
 • dostrzeganie nagrody po osiągnięciu celu znacznie zwiększy nasze dążenie do celu

Jeśli jasno dostrzegasz swój cel i nagrodę, jaką zyskasz, gdy cel osiągniesz – znajdziesz siły, by wspierać swój wysiłek. Szybko zaczniesz, nawet nieświadomie, kierować swoje myśli, emocje i działania w taki sposób, który pozwoli na realizację zamierzeń. Cel będzie łączył się z konkretnym zamierzeniem, da konkretne korzyści.

 

Motywacja – jak ją w sobie odnaleźć? 10 kroków do sukcesu!

Motywacja do działania jest bardzo ważna. Nie możemy odkładać wszystkiego na później. Jeśli chcesz osiągnać cel, nie myśl, że zaczniesz od jutra, od przyszłego tygodnia, czy od Nowego Roku. Zacznij juz teraz! Jak?

 1. Weź kartkę i długopis i napisz plan, który pomoże osiągnąć cel.
 2. Ustal małe rzeczy, które będziesz mógł robić każdego dnia, by osiągnąć cel. Nie mogą zajmować zbyt wiele czasu, a rezultaty powinny być widoczne jak najszybciej.
 3. Zastanów się, co będzie nagrodą? Dlaczego chcesz to robić? Co to da?
 4. Po tygodniu codziennych zadań zastanów się, jak dużo już udało się osiągnąć.
 5. Podaruj sobie za to nagrodę. Ciesz się z osiągniętego już sukcesu.
 6. Ustal swoje priosytety w działaniu i postaw kolejne małe cele, do osiągnięcia tego głównego. Jakimi małymi krokami mozesz dojść do głównego zamierzenia?
 7. Poproś bliską osobę, aby każdego dnia pytała o realizację planu i wspierała.
 8. Kiedy nadejdzie chwila zwątpienia, a motywacja zacznie maleć, dodaj sobie pozytywnego myślenia, pochwal się za to, co już zdobyte i przypomnij sobie, co będziesz mieć z tego, co chcesz osiągnąć?
 9. Warto zwizualizować swój cel i przywiesić w widocznym miejscu. Jeśli się odchudzasz – przyklej zdjęcie idealnej sylwetki. Jeśli chcesz uzbierać na nowy telefon lub inny gadżet, przyklej jego zdjęcie.
 10. Każdego dnia doceniaj siebie za to, co już zdobyte!
motywacja
fot. Chovee (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!