Geniusz dziecka możemy zaobserwować w bardzo młodym wieku. Jak sprawdzić, czy nasze dziecko ma zadatki na wielki umysł

O tym, że każde dziecko jest wyjątkowe, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak jednak sprawdzić, że nasze dziecko to mały geniusz? Istnieje aż 10 oznak, dzięki którym możemy sprawdzić, czy nasze dziecko wyrośnie na mądrego dorosłego człowieka!
Oto lista aż 10 oznak, które pozwolą nam mieć pewność, że dziecko aspiruje na przyszłego naukowaca.
1. Szybki rozwój mowy
Jeśli dziecko od małego potrafi dobrze posługiwać się mową, składa proste zdania i przekazuje najważniejsze informacje – to niewątpliwa oznaka, że rośnie mały geniusz.
2. Doskonała pamięć 
Zaskakującą inteligencją odznaczają się dzieci, które świetnie zapamiętują wydarzenia z przeszłości i potrafią je zrelacjonować. Maluch potrafi zapamiętywać nie tylko całe wydarzenia, ale również wiele szczegółów, np. gdzie leży jakiś przedmiot, dokąd można dojść wybraną drogą, ścieżką w parku itp., a także, jak ma na imię pies sąsiadów mieszkających kilka domów dalej.
3. Zdolność skupienia uwagi 
Zdecydowaną oznaką geniuszu jest wczesna zdolność do skupienia uwagi. Jeśli dziecko potrafi przez dłuższy czas bawić się jedną zabawką, układać w skupieniu układanki, bądź wysłuchać w całości opowiadaną lub czytaną historię – wspaniale! Dziecko może być w przyszłości szczególnie uzdolnione i wiele osiągnąć!
4. Poczucie humoru 
Uważa się, że jeżeli dziecko jest bardzo wesołe, wprost przepada za towarzystwem innych osób, świadczy to o jego wysokich zdolnościach w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Jest to bardzo istotna umiejętność, którą wyróżnia się wśród ważnych kompetencji przyszłości.
5. Zainteresowania literackie 
 Jeśli nasze dziecko lubi książki, od maleńkiego chętnie ogląda obrazki i potrafi skupić uwagę na książce – z pewnością będzie wyróżniał się na tle innych dzieci. Gdy przedszkolak chętnie sięga po książeczki dostosowane do jego wieku, w szkole będzie odnosił wysokie sukcesy.
6. Ogromna wyobraźnia
Tzw. zabawa “na niby” stanowi ogromne osiagnięcie. Jeśli nasze dziecko podczas zabawy chętnie korzysta z wyobraźni, kreuje postacie, zwłaszcza fikcyjne, wymyśla tło zabawy, używa różnych przedmiotów zmieniając ich zastosowanie na potrzeby zabawy, a także lubi wymyślać różne scenariusze, możemy spodziewać się, że w przyszłości nie będzie podążać utartymi szlakami, lecz swoją własną ścieżką życiową.
7. Szczególne zainteresowania 
Twoje dziecko ma jakieś szczególne zainteresowania? Uwielbia tematy związane z samochodami, policją, strażakami, kucykami, zwierzętami, a może uwielbia ciuchy? Jest ogromna szansa, że jeżeli odpowiednio pokierujemy dzieckiem, pomożemy rozwijać jego uzdolnienia i pasje, pogłębiać tematy zainteresowań i hobby, mały geniusz może odnieść ogromne życiowe sukcesy zarówno w zakresie tych pasji, jak i późniejszych, które dopiero są do odkrycia…
 8. Zdolności empatyczne 
Mały geniusz powinien być również osobą pełną empatii. Jeśli dziecko reaguje na emocje innych osób, jest pełne uczuć, potrafi je nazywać i reagować na nie w odpowiedni sposób, jest to niewątpliwym znakiem wysokiej inteligencji emocjonalnej naszego dziecka.
9. Chęć zabawy ze starszymi 
Jeśli dziecko potrafi bawić się ze starszymi od siebie i radzi sobie w takich relacjach, z pewnością świadczy to o wysokiej inteligencji. Najczęściej starsi muszą dostosować się do poziomu maluchów. Jeśli jednak w relacjach ze starszymi od siebie dziećmi, bądź dorosłymi dziecko potrafi stawić czoła wyzwaniom, z pewnością wyrośnie na mądrego człowieka.
10. Trudności ze spaniem 
Niektórzy naukowcy uważają, że bardzo chłonny i mocno stymulowany umysł małego człowieka może być przyczyną truności z wyciszeniem się i spokojnym snem w czaasie nocy. Jeśli więc dziecko nie potrafi spokojnie spać, to wysoce prawdopodobnym jest, że winę za to ponosi jego wysoka inteligencja.
 Pamiętajmy, że nasze dzieci są nieoszlifowanymi brylantami. Od nas zależy, czy zdołami obudzić w dziecku ciekawość świata, zachęcić do poznawania i odkrywania wszystkich tajemnic. Jeśli otworzymy przed dzieckiem drzwi do świata pasji, z pewnością przejdzie przez nie i odkryje wiele ciekawych rzeczy. Wystarczy odrobinę pomóc.
geniusz
fot. Jon Grainger (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!