Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele symptomów chorobowych możemy dostrzec w swoim organizmie. O czym świadczy zmieniony kolor paznokci?

Na wygląd naszych paznokci najczęściej wpływa nasza dieta. Niewłaściwe żywienie, choroby metaboliczne i wszelkie choroby układu trawiennego mogą być widoczne właśnie w zmianie kształtu i struktury płytki paznokciowej. Nie każdy z nas jednak wie, że zmiana koloru paznokcia również może oznaczać problemy zdrowotne. Sprawdź, o czym może świadczyć zmieniony kolor paznokci.

 

Kolor paznokci – o czym może świadczyć?

Białe – najczęściej przebarwienia występują w postaci małych, białych punkcików na płytce paznokcia. Rzadko zdarza się, że przebarwienie dotyczy całej płytki. Jednak w tym drugim przypadku sprawa jest zdecydowanie poważniejsza. Jaśnienie płytki paznokcia może być sygnałem świadczącym o łuszczycy, niewydolności serca, niewydolności nerek, a nawet nowotworach. W mniej skrajnych przypadkach jest to po prostu oznaka diety ubogiej w wapń, cynk lub białko. Białe plamki występujące na płytce paznokcia to natomiast sygnał niegroźnych mikrourazów.

 

Żółte – taki kolor paznokci może być spowodowany przez trzy czynniki. Pierwszy z nich to palenie papierosów. Dłonie palaczy często są przebarwione – dotyczy to szczególnie palców, w które ujmowany jest papieros. Niestety, nałóg ten odbija się też na stanie paznokci, które przebarwiają się na specyficzny, żółtawy kolor. Kolejny powód to przyjmowanie niektórych leków, ale też przebieg chorób takich jak łuszczyca, grzybica, czy żółtaczka. Często zdarza się także, że powodem żółtego zabarwienia płytki paznokcia malowanie paznokci czerwonym lakierem bez używania pod spód lakieru bazowego.

 

Szaroniebieskie – takie zabarwienie paznokcia występuje niezwykle rzadko. Jeśli już się pojawia, jest zwykle skutkiem zatrucia, ale może być to też efekt uboczny stosowania niektórych leków. Szaroniebieskie zabarwienie paznokcia zdarza się też osobom chorującym na zaburzenia krążenie obwodowego oraz cierpiącym na zaburzenia metabolizmu miedzi. Niebieskawy odcień paznokci zwykle wskazuje na problemy z niedotlenieniem organizmu. Niebieskie paznokcie towarzyszą ludziom chorym na cukrzycę i cierpiącym na choroby płuc.

 

Brązowe – ten kolor paznokci może pojawiać się u palaczy (podobnie jak kolor żółty), ale często jest to efekt zażywania leków. Zabarwienie paznokci na taki kolor może być także sygnałem występowania konkretnych chorób, takich jak problemy z tarczycą. Zdaniem dietetyków, brązowy kolor płytki paznokciowej może być też sygnałem niewłaściwie zbilansowanej diety, która prowadzi do niedożywienia organizmu.

 

Zielone – zielone zabarwienie paznokci, świadczy zwykle o zakażeniu bakteryjnym. Do zakażenia dojść mogło np. poprzez niewielkie skaleczenia na dłoniach (mogło dojść do nich np. podczas wycinania skórek), a skóra była narażona na kontakt z zanieczyszczeniami (np. podczas sprzątania).

 

Czarne – to rodzaj zabarwienia, które pojawia się po silnym urazie paznokcia (najczęściej po uderzeniu), kiedy pod płytką paznokciową powstaje krwiak. Zmiana taka najczęściej albo odrasta wraz z paznokciem, albo prowadzi do odpadnięcia paznokcia. Jeśli natomiast cały paznokieć jest czarny, a przebarwienie nie znika wraz ze wzrostem płytki, najprawdopodobniej mamy do czynienia z czerniakiem (należącym do grupy nowotworów złośliwych).

kolor paznokci
fot. dion gillard (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!