Klocki to doskonała zabawka edukacyjna, która sprawia, że dzieci wyrastają na geniuszy! Chcesz wiedzieć dlaczego? Odpowiadamy!

Znasz zabawki, do których dołączona jest instrukcja obsługi, która krok po kroku przeprowadzi dziecko przez proces zabawy, uczenia i rozwoju? To gotowy scenariusz, który nie wnosi zbyt wiele do rozwoju inteligencji dziecka. Jeśli chcesz uszczęśliwić swoje dziecko i podarować najlepszy prezent, jaki możesz – podaruj klocki. Nie tylko są doskonałym sposobem na zabawę, ale także stymulują młody umysł do poszukiwania własnych, często niekonwencjonalnych rozwiązań!

 

Klocki – znasz to?

Prawdopodobnie każdy z nas bawił się kiedyś klockami. Początkowo, produkowane były z drewna – proste, ekologiczne i idealne do zabawy! Później prostotę zastąpiono nowoczesnością, a na rynku dostępnych było mnóstwo klocków plastikowych. Niektóre elementy zaczęły nawet mówić, chodzić cz świecić! Rozwój był błyskawiczny – powstały miasta, statki kosmiczne, domki, farmy itd. Wszystko gotowe do zabawy, wystarczyło, że będziesz postępować zgodnie z instrukcją. Stare, drewniane klocki przestały być modne. Zastąpiły je nowe, plastikowe, reklamowane, modne, ale nie uczące dziecka tego, na czym najbardziej nam zależy – fantazji, szukania nieszablonowych rozwiązań i przemyślanych konstrukcji.

 

Klocki – nowoczesność

Nowe zabawki nie są złe. Są bardzo realistyczne, kolorowe, dają dzieciom wiele radości i świetnej zabawy. Jednakże, dość szybko się znudzą. Kilkukrotne złożenie i rozłożenie np. samolotu zajmie dziecku kilka dni, ale co potem? Albo kiedy zgubi się jakiś ważny element? Możliwości tworzenia są drastycznie zmniejszone. Inwencja i fantazja ograniczona. Dziecko nie musi samo decydować co zbuduje i w jaki sposób, jakich elementów do tego użyje – to wszystko ma podane w instrukcji. To niestety odbiera dziecku lekcję kreatywności, wyobraźni, umiejętności tworzenia, logicznego myślenia, podejmowania prób i uczenia się na błędach. Choć zabawa jest wspaniała, korzyść dla rozwoju dziecka nie jest już tak ogromna.

opowiadania dla dzieci
fot. Lars Plougmann (flickr, CC BY-SA 2.0)

Opowiadania dla dzieci – dlaczego warto?

 

 

 

 

 

Klocki drewniane – powróciły!

Dość szybko psychologowie wraz z rodzicami sprawili, że na nasz rynek powróciły drewniane klocki. Teraz dostępne są w niemalże każdym sklepie! W dodatku możemy wybierać pomiędzy kolorami, wzorami, wielkością i prostotą zabawki. Każdy rodzic powinien pozwolić swojemu dziecku samodzielnie poszukiwać rozwiązać, wymyślać własne schematy działania. Korzyści z zabawy drewnianymi klockami są ogromne! Darowując dziecku tą bardzo kreatywną zabawkę otwierasz przed nim w żaden sposób nieograniczony świat wyobraźni, fantazji i tworzenia! Najważniejsze jest to, co powstaje z inwencji dziecka i w jego wyobraźni jest idealne.

 

Klocki – nauka na całe życie

Stymulowanie kreatywności i fantazji u malego dziecka jest niezwykle ważne. Robiąc to w odpowiedni sposób, m.in poprzez zabawę klockami, możesz się spodziewać, że twoja pociecha wyrośnie na inteligentną osobę, wyjątkowo twórczą, która doskonale będzie sobie radzić z “łamigłówkami dorosłego życia”. Łatwiej poradzi sobie z przeszkodami, jakie stawiać będzie przed nim życie.

 

klocki
fot. tiffany terry, (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!