Wiosenne ciepło i słońce wpływają pozytywnie na każdego z nas. Natura budzi się do życia, a wraz z naturą – on. Kleszcze, seryjny zabójca. Dlaczego jest tak niebezpieczny?

Kleszcz może przenosić groźne dla naszego zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki. W Polsce, każdego roku tysiące ludzi słyszy straszną diagnozę, boreliozę, którą przenoszą kleszcze. Drugą najgroźniejszą chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu, na które każdego roku zapada blisko 200 osób w Polsce.

Kleszcz – kiedy i jak rozpoczyna żerowanie?

Kiedy tylko temperatura na zewnątrz osiąga około 5oC i jest wilgotno, kleszcz zaczyna się budzić i żerować. Znajdziemy je zazwyczaj na skraju lasu, łąkach i parkach. Ponieważ nie wspinają się zbyt wysoko, ich ulubionym miejsce oczekiwania na ofiarę są trawy, krzaki, spodnia strona liści itd na wysokości około 1-1,5m. Gdy tylko wyczuje swoją ofiarę, spada na niego i zaczyna wędrówkę w miejsce, chce skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Co gorsza, ugryzienie kleszcza jest niemal niewyczuwalne (kleszcze produkują substancje znieczulające, które wstrzykują ofierze tuż przed wkłuciem się).

Ulubiony czas kleszczy

Najwięcej kleszczy znajduje się na poboczach polnych dróg, blisko wejścia do lasów, w pobliżu krzaków i wysokich traw. Dlatego warto unikać tych miejsc. Najchętniej żerują rano i późnym popołudniem, dlatego warto zrezygnować ze spacerów o takich porach.

Jak chronić się przed kleszczami?

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo i uniknąć kontaktów z kleszczami, wcale nie musimy zamykać się w domu. Przestrzegajmy kilku prostych zasad:

  • wychodząc na spacer do parku lub lasu, ubierajmy długi rękaw i długie spodnie (nogawki najlepiej włożyć do skarpet, aby kleszcz nie miał możliwości wejścia pod spodnie)
  • stosujmy preparaty odstraszające, według zaleceń producenta. Nie należy wydłużać czasu pomiędzy stosowaniem tych preparatów, gdyż wtedy po prostu przestajemy być chronieni,
  • po powrocie do domu należy bardzo dokładnie obejrzeć całe ciało, także miejsca osłonięte przez ubrania oraz skórę głowy, pomiędzy włosami,
  • po znalezieniu kleszcza na ciele, należy go natychmiast wyjąć. Przy użyciu specjalnych pęset, albo zwykłej kosmetycznej, chwytamy kleszcza i wykręcamy go (w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara), aż usuniemy go w całości. Proces usuwania kleszcza musi być jak najkrótszy, gdyż kleszcz może zacząć wyrzucanie z siebie toksyn do organizmy ofiary,
  • nie można smarować kleszcze żadną substancją z nadzieją, że sam wyjdzie. W takim przypadku kleszcz zaczyna zarażanie nosiciela,
  • miejsce ukąszenia należy dokładnie zdezynfekować.

Kleszcz. Gdy sprawa się komplikuje.

Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy, zaczerwienieni skóry, nie mamy pewności czy kleszcz został usunięty w całości, bądź mamy jakiekolwiek wątpliwości – należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza pierwszego kontaktu. W razie potrzeby, internista pokieruje nas dalej.

Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia. Naukowcy są zdania, że nawet w przypadku zakażonego kleszcza, usunięcie go do 12h od momentu ugryzienia, może ochronić nas przed zachorowaniem. W tak krótkim czasie ilość krętków boreliozy przeniesionych na ofiarę kleszcza może okazać się zbyt mała, aby spowodować chorobę (za: Główny Inspektorat Sanitarny).

kleszcz
fot. jpgi.pl
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!