Jeśli jesteś miłośnikiem tego napoju, koniecznie przeczytaj 10 faktów o kawie, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś. Kawa to cudowny napój, ale ciekawostki są jeszcze lepsze.

1. Kto po raz pierwszy wykorzystywał kawę?

Owoce rośliny, kawowca wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Prawdopodobnie gotowano je z masłem i solą i spożywano. W tamtym okresie kawa nie była uprawiana, wykorzystywano naturalnie rosnące drzewa.

2. Kiedy kawa zagościła na naszych stołach?

Już pod koniec XVI wieku kawa przywędrowała do Europy z Bliskiego Wschodu. popularność jednak zyskała dopiero po bitwie pod Wiedniem w 1683r., gdy zdobyto jej wielkie zapasy w obozie Kara Mustafy.

3. Kto i gdzie otworzył pierwszą kawiarnię?

Nie wiele osób o tym wie, że pierwszą na świecie kawiarnię, w drugiej połowie XVII w. otworzył nasz rodak, Jerzy Franciszek Kulczycki. Kawiarnię otworzono w stolicy Austrii.

4. Najdroższa kawa świata.

Kawa luwak uważana jest za najdroższą kawę świata. Jedna filiżanka tej kawy kosztuje około 100zł! Ziarna tej kawy wydobywa się z odchodów indonezysjkiego zwierzęcia, który zjada tylko najlepsze owoce kawy. Dzięki częściowemu nadtrawieniu kawy, znika gorzki smak i wydobywa się lepszy aromat. Ten rarytas można kupić głównie w USA i Japonii.

5. Jak kawa pobudza?

Kawa działa na nas pobudzająco, ponieważ zawarta w niej kofeina m.in. blokuje receptory w naszym mózgu, które zwykle łączą się z adenozyną (hormonem odpowiedzialnym za senność i zmęczenie), co w efekcie uniemożliwia jej działanie. Dzięki temu czujemy się bardziej pobudzeni i skoncentrowani.

6. Co kryje się w oparach kawy?

Zdaniem amerykańskich naukowców, w oparach kawy kryje się mnóstwo antyoksydantów. Związki te pomagają chronić nasze komórki przed wolnymi rodnikami, a więc przed niszczeniem naszych tkanek i wieloma chorobami.

7. Kawa – naturalna metoda zwalczania nieprzyjemnego zapachu z ust?

Udowodniono, że czarna kawa aż w 90% zabija i hamuje wzrost bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z ust. Prawdopodobnie, w przyszłości kawa może znaleźć zastosowanie m.in. w płynach do płukania ust.

8. Jak jeszcze będzie wykorzystywana kawa?

Opracowywane są projekty, w których wykorzystywano by kawę do produkcji pobudzaczy w aerozolu. Byłyby to najefektywniejsze formy pobudzania. Organizm pobierałby substancje przez skórę i równomiernie rozprowadzał po całym organizmie, co uchroniłoby przed nagłymi skokami i spadkami energii.

kawa
fot. David (flickr, CC BY-SA 2.0)

9. A gdyby tak…tankować kawę?

W Wielkiej Brytanii skonstruowano pierwszy na świecie samochód napędzany…kawą! Samochód ten posiada piec, który z produktu ubocznego procesu palenia kawy, łusek ziarna kawy, wytwarza m.in. wodór, metan i tlenki węgla, co napędza auto. Ten cud techniki osiąga już prędkość nawet 100km/h.

10. Kawa – śmiertelna substancja?

Żeby skutecznie zatruć się kofeiną, należałoby spożyć około 5-10 gram tej substancji. Takiej dawce odpowiada ponad 40 filiżanek kawy, zrobionej z około 120mg kofeiny. Oznacza to, że przy ogólnym zdrowiu, niezwykle trudno jest zatruć się kawą

A więc pijmy kawę – na zdrowie!

Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!