Kawa to wspaniały napój. Jeśli również jesteś jej miłośnikiem, koniecznie przeczytaj 10 faktów o kawie, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś. To bez wątpienia cudowny napój, ale ciekawostki są jeszcze lepsze.

1. Kto po raz pierwszy wykorzystywał kawę?

Kawowiec to duże drzewo. Jego owoce wykorzystywane były w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e. Prawdopodobnie gotowano je z masłem i solą, po czym w takiej formie spożywano. Wtedy jeszcze kawa nie była uprawiana. Wykorzystywano naturalnie rosnące drzewa.

2. Kiedy kawa zagościła na naszych stołach?

Okazuje się, że już pod koniec XVI wieku nasiona kawy przywędrowały do Europy z Bliskiego Wschodu. Jednak popularność zyskała dopiero po bitwie pod Wiedniem w 1683r.  W obozie Kara Mustafy zdobyto jej wielkie zapasy. Po spróbowaniu okazało się, że to cudowny napój i zaczął być bardzo chętnie pijany.

3. Pierwsza kawiarnia – kto i gdzie ją otworzył?

Pierwszą kawiarnię otworzono już w drugiej połowie XVII w.  Nie wiele osób jednak wie o tym, że kawiarnia została otworzona przez Polaka, Jerzego Franciszka Kulczyckiego. Nasz rodak otworzył ją w stolicy Austrii, gdzie cieszyła się popularnością.

4. Najdroższa kawa świata.

Za najdroższą kawę świata uważa się odmianę luwak. Jedna filiżanka tego napoju kosztuje około 100zł! Ziarna tej kawy wydobywa się z odchodów indonezysjkiego zwierzęcia, który zjada tylko najlepsze owoce z drzewa kawowego. Dzięki częściowemu nadtrawieniu ziaren, niemal całkowicie znika gorzki smak. Jednocześnie, wydobywa się lepszy aromat. Ten rarytas można kupić głównie w USA i Japonii.

5. Jak kawa pobudza?

Wielu z nas sięga po kawę po to, by nas pobudziła. Jak jednak faktycznie działa ten napój i dlaczego czujemy się po nim pobudzeni? Otóż, w kawie znajduje się kofeina. Jej zadaniem jest  między innymi blokowanie receptorów w naszym mózgu, które zwykle łączą się z adenozyną (hormonem odpowiedzialnym za senność i zmęczenie). W ten sposób kofeina uniemożliwia jej działanie. To właśnie dzięki temu czujemy się bardziej pobudzeni i skoncentrowani.

6. Co kryje się w oparach kawy?

Większość z nas kojarzy zapach kawy bardzo pozytywnie. Lecz czy w oparach kawy może coś się kryć? Okazuje się, że tak! Otóż, zdaniem amerykańskich naukowców, w oparach kawy kryje się mnóstwo antyoksydantów. Związki te pomagają chronić nasze komórki przed wolnymi rodnikami. Oznacza to, że chronią nasz organizm przed niszczeniem tkanek i wieloma chorobami.

7. Kawa – naturalna metoda zwalczania nieprzyjemnego zapachu z ust?

Czy wiedzieliście, że czarna kawa aż w 90% zabija i hamuje wzrost bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z ust? Właśnie dlatego często stosuje się ją, aby pozbyć się niesmaku i nieprzyjemnej woni. Nie jest wykluczone, że w przyszłości kawa może znaleźć zastosowanie m.in. w płynach do płukania ust.

8. Jak jeszcze będzie wykorzystywana?

Możliwości tego napoju są ogromne. Nic więc dziwnego, że wciąż poszukuje się różnych metod jej wykorzystania. Na przykład, opracowywane są projekty, w których wykorzystywano by kawę do produkcji pobudzaczy w aerozolu. Prawdopodobnie byłyby to najefektywniejsze formy pobudzania. Organizm pobierałby substancje przez skórę i równomiernie rozprowadzał po całym organizmie. Miałoby to uchronić nas przed nagłymi skokami i spadkami energii.

kawa
fot. David (flickr, CC BY-SA 2.0)

9. A gdyby tak…tankować kawę?

Dziwny pomysł? Okazuje się, że nie! W Wielkiej Brytanii skonstruowano już samochód napędzany…kawą! Samochód ten posiada piec, który z produktu ubocznego procesu palenia kawy, łusek ziarna kawy, wytwarza m.in. wodór, metan i tlenki węgla. To one napędzają auto. Ten cud techniki osiąga już prędkość nawet 100km/h. Ciekawe, czy jego przejazd wiąże się z rozsiewaniem zapachu kawy w okolicy, zamiast smrodu samochodowych spalin?

10. Kawa – śmiertelna substancja?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale kawą, a w zasadzie zawartą w niej kofeiną można się otruć. Jednak, aby zatrucie było skuteczne, należałoby spożyć około 5-10 gram tej substancji. Takiej dawce odpowiada ponad 40 filiżanek kawy, zrobionej z około 120mg kofeiny. Oznacza to, że jeśli jesteśmy ogólnie zdrowi, to niezwykle trudno będzie zatruć się kawą.

A więc pijmy kawę – na zdrowie!

Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!