Przed wieloma Polakami stawiane jest wyzwanie – wybór zawodu. Jaki zawód wybrać, aby pracować i być szczęśliwym? Odpowiedź nie jest prosta.

Badania, które przeprowadzono w roku 2014 i 2015 pokazują, że blisko połowa Polaków nie pracuje na stanowisku zgodnym z ich wykształceniem. W dodatku, wiele spośród badanych osób twierdzi, że gdyby mogły, zmieniłyby profil nauki.

 

Choć wielu Polaków sądzi, że kierunkowe wykształcenie pomaga w znalezieniu pracy, to jednocześnie blisko połowa naszych współobywateli nie może znaleźć pracy, która byłaby zgodna z ich wykształceniem.

 

Eksperci uważają, że w naszym kraju istnieje duży problem niedostosowania edukacji do oczekiwań na rynku pracy. Rynek pracy wciąż się zmienia, ewoluuje, podczas gdy edukacja i szkolnictwo podążają według własnej, wytyczonej przez siebie samych ścieżki. Dopóki rynek pracy i edukacja nie zaczną ze sobą ściślej współpracować, nie będzie możliwa zmiana negatywnych trendów.

 

Jaki zawód wybrać – ważna decyzja

Kiedyś wybór szkoły zawodowej czy technikum dawał niemalże gwarancję znalezienia pracy. Ukończenie szkoły wyższej było absolutnym sukcesem w życiu zawodowym. To się niestety zmieniło. Młodzi ludzie, którzy ukończą naukę zawodu, często muszą pójść na studia wyższe, a także zrobić wiele kursów i szkoleń, a i to często nie daje większych szans na znalezienie pracy w wybranym zawodzie. Zdarza się, że musimy w różnym wieku przekwalifikowywać się, zmieniać zawód i pracę, zaczynać wszystko od nowa.

 

Pokazuje nam to, jak szybkim zmianom podlegają mechanizmy rynku pracy i jak bardzo nauka powinna wyprzedzać przewidywane trendy. Wciąż powstają nowe zawody, profesje, do których instytucje szkolne nie są w stanie dopasować programów nauczania, zbyt późno rozpoczynają nauczanie danych zawodów, czy nie mogą dopasować swojej oferty do aktualnych potrzeb pracodawców.

 

Polacy muszą być elastyczni, gotowi do podjęcia dalszej nauki, ciągłego rozwoju oraz przygotowani na częste szkolenia. Musimy być mobilni, gotowi do zmian zawodowych i podejmować pracę w zupełnie innym obszarze, niż dotychczas. Nadeszły dla nas czasy, gdy proces edukacji trwa przez całe życie.

 

Jaki zawód wybrać – czy zgodnie z upodobaniami?

Badania pokazały, że blisko połowa Polaków nie pracuje w zawodzie, który jest zgodny z ich wykształceniem. Bywa, że nauka i praca pokrywają się tylko w jakiejś części, choć bardzo często wyuczony zawód nie ma nic wspólnego z tym wykonywanym. Wiele osób chętnie zmieniłaby swój profil nauki, gdyby tylko mogła. Część zdecydowała się na taką zmianę w trybie zaocznym, jednocześnie pracując już od wielu lat.

 

To wszystko udowadnia, że młodzi ludzie, przed którymi jeszcze stoi wybór zawodu, muszą podjąć naprawdę ważną i trudną decyzję. Choć późniejsza zmiana profilu kształcenia jest możliwa, to często bardzo męcząca i uciążliwa, gdy posiadamy już pewne doświadczenie, a często także rodzinę i dom, którym trzeba się zająć.

 

Najważniejsze jednak, aby podczas wyboru odpowiedniego kierunku kształcenia, kierować się przede wszystkim potrzebami na rynku pracy, a nie tylko własnymi zainteresowaniami i upodobaniami.

pracy
fot. Steve wilson (flickr, CC BY 2.0)

 

 

 

 

 

 

 

Jaki zawód wybrać – humaniści

Często uważa się, że humaniści na rynku pracy mają najgorzej. Nie jest to jednakże do końca prawdą. W rzeczywistości, osoby o wykształceniu humanistycznym bardzo często odnajdują się w kontaktach z ludźmi, w pracy biurowej tudzież w usługach. Wysokie umiejętności humanistów są tutaj bardzo przydatne. Często wiedza i kompetencje mogą być uzupełnione podczas szkoleń czy warsztatów, które organizują pracodawcy, ale predyspozycje do kontaktów interpersonalnych są z całą pewnością wielkim atutem.

 

Jeśli jesteś humanistą, warto zadbać o specjalistyczną wiedzę jeszcze na etapie studiów, aby później móc rozwijać się w wybranym przez siebie zawodzie. Źle wybrany kierunek w przypadku humanistów może stanowić duże wyzwanie w przyszłości.

Jaki zawód wybrać- wykształcenie kierunkowe

Wiele osób jest zdania, że zgodność profilu wykształcenia z profilem stanowiska pracy jest olbrzymim atutem podczas rozmowy o pracę, choć nie jedynym. Wykształcenie kierunkowe z pewnością zdobywa na znaczeniu i będzie zdobywać jeszcze przez długi czas.

 

W Polsce zaczęło brakować nie osób po studiach, ale specjalistów. Zapotrzebowanie na osoby o konkretnym zawodzie, a także doświadczeniu w pożądanym fachu staje się coraz silniej zauważalne. Stopniowo wyższe wykształcenie traci na znaczeniu. Pracodawcy o wiele bardziej cenią konkretne wykształcenie i doświadczenie zdobyte na stanowiskach pracy niż dyplom ukończenia studiów wyższych.

 

Jaki zawód wybrać?

Stając przed trudną decyzją wyboru zawodu, powinniśmy się skoncentrować przede wszystkim na zaspokojeniu potrzeb rynku pracy. Przestaje być istotne czy ukończyliśmy studia wyższe i jaki stopień naukowy uzyskaliśmy, gdyż atutem stają się nasze umiejętności, kompetencje i doświadczenie zdobyte w pracy zawodowej.

 

jaki zawód wybrać
fot. Mish Sukharev (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!