Męczy Cię nieprzyjemny zapach z ust? Oto kilka domowych sposobów, które pomogą odświeżyć oddech.

Nieprzyjemny zapach z ust to bez wątpienia bardzo duży problem. Niestety, jest to również bardzo częsta przypadłość. Na szczęście, najlepsze sposoby na to, by pozbyć się tego wstydliwego problemu mamy tuż pod ręką.

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach z ust?

Problem nieświeżego oddechu dotyczy nie tylko osób, które nie dbają o zęby. Często zdarza się, że nawet kiedy dwa – trzy razy dziennie szczotkujemy i nitkujemy swoje zęby, a nawet stosujemy płyny do płukania jamy ustnej, zapach i tak po pewnym czasie staje się bardzo nieprzyjemny. Jest to spowodowane czynnikami niezależnymi od zębów. Przede wszystkim, często jest to wynikiem zbyt małej ilości śliny w ustach. Przesuszona błona śluzowa nie może być utrzymywana w czystości i chroniona przed bakteriami, za co odpowiada właśnie ślina. Suchość w ustach może pojawić się np. gdy przesadzimy z suplementacją niektórych witamin w tabletkach, przyjmujemy zbyt mało płynów w ciągu doby, a także w wyniku przyjmowania lekarstw. Ponadto, warto sięgać po naturalną broń na bakterie, namnażające się w ustach i całym układzie pokarmowym.
Pobudzamy ślinianki

Jeśli problemy z nieświeżym oddechem spowodowane są zbyt małą ilością śliny, warto pobudzić ślinianki do zwiększonej produkcji. Pomocna w tym będzie przede wszystkim woda mineralna. Warto popijać 2-3 łyki wody co kilkanaście minut. Ponadto, jeśli dodamy do wody lub herbaty kilka kropel cytryny, ślinianki bez wątpienia zaczną produkować dużą ilość śliny. Innym sposobem jest też żucie gumy bez cukru.

Nieprzyjemny zapach z ust? Pokonaj go…naturalnie!

nieprzyjemny zapach ust
fot. Chïllï jan (flickr, CC BY-ND 2.0)

Aby pokonać nieświeży zapach warto sięgnąć po naturalne produkty, które pokonają bakterie namnażające się w ustach i układzie pokarmowym.

Goździki – są bogate w eugenol, który ma działanie antybakteryjne.

Seler – doskonale oczyszcza zęby z osadu. Działa jak szczoteczka, wymiatają z ust bakterie.

Cytryna – doskonała, aby uaktywnić ślinianki. Kwaśny smak błyskawicznie spowoduje, że w ustach pojawi się dużo śliny.

Ogórek – uznawany jest za bardzo skuteczny sposób, by nawilżyć i odświeżyć błonę śluzową w ustach.

Imbir – doskonały, gdy chcemy coś odkazić. Wystarczy odrobinę imbiru zetrzeć do kawy lub herbaty, aby szybko pokonać bakterie nie tylko w ustach, ale w całym układzie pokarmowym, a także wzmocnić odporność.

Natka pietruszki – jest bogatym źródłem chlorofilu, który jest środkiem antyseptycznym. Jedząc natkę pietruszki niszczymy bakterie, które powodują nieświeży oddech. Natka często stosowana jest również do tego, by maskować nieprzyjemne zapachy.

Marchew – nie tylko pomoże usuwać osad z zębów, ale również dostarczy sporą dawkę witaminy A, pobudzającej wydzielanie śliny.

Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!