Pierwsze wrażenie – nasza podświadomość w ciągu kilku sekund ocenia innych, nawet gdy nie powiedzieli ani jednego słowa. Wg. badaczy trwa to zaledwie 3-7 sekund. Jak je wykorzystać?

Dobre pierwsze wrażenie jest bardzo przydatne zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym, przy każdym spotkaniu z innym człowiekiem. Ważne jest zarówno w życiu dorosłych, jak i dzieci, bo nawet one wywołują na kimś pierwsze wrażenie. Warto więc nauczyć się, jak to robić poprawnie.

 

Pierwsze wrażenie – najczęstsze błędy

Najczęściej popełniane są dokładnie te same błędy:

  • nie nawiązujemy kontaktu wzrokowego
  • zniechęcamy do dalszego kontaktu mową ciała
  • nie mówimy nic lub mówimy niewyraźnie
  • nie przedstawiamy się
  • nie witamy się ciepło lub nie uśmiechamy się.

 

Pierwsze wrażenie – o czym musimy pamiętać?

Warto trzymać się kilku prostych, ale uniwersalnych zasad, które pomogą nam zrobić dobre pierwsze wrażenie. Jakie to zasady?

  • Uśmienij się!
  • wyprostuj się
  • nawiąż kontakt wzrokowy z każdą osobą
  • idź energicznie, ręce powinny być trzymane swobodnie po bokach

 

jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną
fot. Tax Credits (flickr, CC BY 2.0)

 

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

 

 

 

 

 

pracy
fot. Steve wilson (flickr, CC BY 2.0)

 

Jak być szczęśliwym w pracy?

 

 

 

 

 

Pierwsze wrażenie – kontakt wzrokowy

Kiedy przedstawiamy się komuś po raz pierwszy, musimy zadbać o to, aby przez cały czas podtrzymywać z tą osobą kontakt wzrokowy. Choć nawiązanie kontaktu wzrokowego nie zawsze jest łatwe, stanowi ważny wskaźnik zarówno pewności siebie, jak i szacunku. Ponadto, możemy dzięki temu poznać, czy ktoś angażuje się w nawiązywany kontakt.

 

Pierwsze wrażenie – uśmiech

Uśmiech sugeruje, że cieszymy się z faktu poznawania nowej osoby, a każdy z nas przecież lubi mieć poczucie, że inni cieszą się z kontaktu ze nami. Warto stanąć przed lustrem i poćwiczyć szczery uśmiech, jak również przedstawienie się z uśmiechem i bez uśmiechania się. Sam wybierz, z którą z osób chciałbyś nawiązać bliższy kontakt.

 

Pierwsze wrażenie – ciało mówi za nas

Jeśli zależy nam na dobry pierwszym wrażeniu, wyprostujmy się, odwróćmy się w stronę osoby, którą poznajemy – w ten sposób okazujemy tej osobie swoje zainteresowanie. Dłonie najlepiej ułożyć po bokach, ale możemy je też luźno skrzyżować przed sobą. Warto również przed lustrem poćwiczyć odpowiednią postawę i zwrócić uwagę, która z naszych poz wydaje się najbardziej otwarta na nową znajomość.

 

Pierwsze wrażenie – uścisk dłoni

Prawidłowy uścisk dłoni jest ogromnie ważną rzeczą. Jest on bowiem komunikatem zaufania, równowagi i równości. Oto kilka najistotniejszych wskazówek, które pozwolą nam poprawnie podawać rękę. Pamiętajmy przy tym, że uścisk powinien być zarówno mocny, zdecydowany, ale nie może być zbyt silny, miażdżący rękę drugiej osobie!

Prawa dłoń – zawsze podajemy drugiej osobie prawą dłoń.

Wstań – kiedy wstajesz, aby podać komuś rękę na powitanie, pokazujesz zarówno osobie witanej, jak i wszystkim wokół, że szanujesz tą osobę.

Skóra do skóry – podajemy dłoń w taki sposób, aby skóra pomiędzy twoim kciukiem a palcem wskazującym mocno przywarła do skóry pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym drugiej osoby. Podanie samych koniuszków palców jest znakiem odczuwanej wyższości, a z kolei podanie ręki ponad ręką drugiej osoby to znak agresji.

Potrząśnij 3-4 razy – uścisk nie powinien być ani za długi ani za krótki. Zwykle wystarczy, aby potrząsnąć ją od trzech do czterech razy. Potrząsanie powinno odbywać się w kierunku góra-dół, a nie przód-tył jakbyśmy chcieli coś przepiłować.

Odległość – stajemy w odległości mniej więcej wyprostowanego ramienia od osoby, z którą się witamy.

Patrz w oczy – kontakt wzrokowy podczas podawania sobie ręki jest bardzo ważny. Pomaga zapamiętać twarz drugiej osoby i nawiązać z nią lepszy kontakt.

Uśmiechnij się i przedstaw – podając rękę nowej osobie powinniśmy uśmiechnąć się i przedstawić. Kiedy druga osoba nam się przedstawi, mówimy “Miło mi poznać”, bądź nawet “Miło mi cię poznać, (imię osoby)!”, bo ludzie bardzo lubią słyszeć swoje imię. Ponadto, wymawiając czyjeś imię pokazujemy, że zależy nam na tej relacji. Dotyczy to jednak tylko relacji bardziej bezpośrednich.

Bez rękawiczki – pamiętajmy także, że rękę zawsze podajemy bez rękawiczki. Podanie komuś ręki w rękawiczce może zostać odebrane jako zachowanie niestosowne, a nawet lekceważące! Dlatego nawet, gdy zimą panuje ziąb, zdejmij prawą rękawiczkę zanim podasz komuś dłoń na powitanie.

 

pierwsze wrażenie
fot. 드림포유 (flickr, CC BY-ND 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!