W całym przedświątecznym zamieszniu możemy zapomnieć o prawdziwej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia. Jak zadbać o odpowiedni nastrój? Podpowiadamy!

Czas przedświątecznych przygotować to bardzo szczególny okres. Porządki, zakupy, gotowanie, a w między czasie zwykłe, codzienne obowiązki. Tysiące spraw na głowie i w tym całym szale często zapominamy o tym co najważniejsze. Zapominamy, że Święta to czas reflekcji, pokoju, spotkań z rodziną i bliskimi.

 

Święta Bożego Narodzenia to również doskonały czas, aby wszelkie kłótnie i spory poszły w niepamięć. Doskonaly czas, aby ułożyć wszystkie życiowe sprawy, pogodzić się i oczyścić nasze umysły. Spróbujmy stworzyć świąteczną atmosferę najpierw w sobie, aby przeżyć ten okres w pełni świadomie i szczęśliwie.

 

Każdy z nas dostrzega w Świętach Bożego Narodzenia inne walory. Mamy związane z nimi wspomnienia z dzieciństwa, ale i tworzymy nowe wspomnienia, nie tylko swoje, ale i naszych bliskich. Odrzućmy zbędne szaleństwo, nie szykujmy 100 różnych potraw, nie zajmujmy się wszystkim w biegu. Święta są po to, aby się nimi delektować! Nie zdąrzysz posprzątać w szafie i za szafą przed Świętami? Nie szkodzi! Zrób to po Świętach. Najważnieszje, abyśmy Tego Dnia wszyscy się zjednoczyli i spędzili wspólnie czas. Delektujmy się chwilą. Pozwólmy sobie na chwile refleksji i zadumy.

 

jak stawiać sobie cele
fot. Amelia Rhea (flickr, CC BY 2.0)

 

Jak przetrwać Święta i nie zwariować

 

 

 

 

choinka
fot. Roxanne Ready (flickr, CC BY-SA 2.0)

Choinka – jak kupować żywą choinkę?

 

 

 

 

 

Magia Świąt Bożego Narodzenia – jak o nią zadbać?

Nie pozwól, aby Twoje Święta były jedynie ciężkim maratonem, który przeminie z ulgą, że już się zakończył. Spraw, abyś wraz z Rodziną mógł wspominać te Święta przez długie lata! Jak zadbać o cudowne wspomnienia na zawsze?

 

Nastrój – pamiętaj, że czas Świąt to czas Rodziny. Nikt i nic nie powinno popsuć Wam nastroju. Przegoń natrętne myśli, zapomnij choć na chwilę o problemach, skup się jedynie na tym, co tu i teraz. Ciesz się chwilą i zwracaj uwagę na drobiazgi i szczegóły, które kiedyś będziesz wspominać z łezką w oku.

 

Zadbaj o siebie – włącz światełka choinkowe, usiądź na kanapie czy w ulubionym fotelu z herbatą lub kawą i pozwól sobie na relaks. Oddaj się zadumie nad własnym życiem, doceń to, co masz i spróbuj marzyć, snuć plany na przyszłość. Włącz kolędy i daj się porwać chwili. Wpraw się w świąteczny nastrój!

 

Wspominaj – spróbuj przypomnieć sobie najpiękniejsze i najgorsze wspomnienia ze Świętami. Co było dla Ciebie ważne? Co do tej pory wywołuje w Tobie smutek? Teraz to Ty możesz tworzyć czyjeś wspomnienia. Spróbuj podarować bliskim to, co Ciebie uszczęśliwiało i unikaj tego, co sprawiało przykrość. Nie zmuszaj siebie ani inncyh do czegoś, co sprawi, że Święta staną się “męką”. Postaraj się uzgodnić z rodziną kilka potraw i podzielcie się zadaniami. W Świętach Bożego Narodzenia nie chodzi o to, aby spędzić je w kuchni i zmęczyć się do utraty tchu, ale o to, aby spędzić ten czas wspólnie. Dania mają być symboliczne i w nie wielkich ilościach. Nie chodzi o to, by się zadłużyć i ugotować jedzenia dla całej armii, a po Świętach większość i tak wyrzucić. Wszystko musi mieć umiar.

 

Przenieś się w czasy dobrych wspomnień – z pewnością masz jakieś miłe wspomnienia z dzieciństwa, które wiążą się ze Świętami. Kiedy już powspominasz, spróbuj przenieść się w czasy z dobrych wspomnień. Obejrzyj zdjęcia ze swojego dzieciństwa. Opowiedz najbliższym o rodzicach, rodzeństwie, bliskich, o śpiewanych kolędach, zabawach, bitwach na śnieżki i jeździe na sankach… Może masz jakieś zabawne opowieści z czasów dzieciństwa? Pomyśl, czego Ci brakuje? Spróbuj odtworzyć i podarować swoim bliskim wszystko to, co sprawiało Ci radość.

 

Rodzina i jeszcze raz Rodzina – Święta nie są po to, by zrobić sobie dodatkowe wolne dni od pracy i dużo ugotować, ale po to, aby poświęcić ten czas całkowicie ludziom, których darzymy pozytywnymi uczuciami. Święta Bożego Narodzenia mają jednoczyć, godzić ze sobą skłóconych ludzi i są dodatkową okazją do czynienia dobra! Cieszcie się sobą, bawcie, śpiewajcie, śmiejcie, opowiadajcie sobie różne historie ze swojego życia. Odwiedzajcie najbliższych, zapraszajcie do siebie. Jeśli czujesz taką potrzebę, wybierz się na cmentarz i pomódl za najbliższych, którch już nie ma…

 

Czyń dobro – każdemu z nas czegoś brakuje, ale i każdy z nas ma coś, czym może podzielić się z innymi. Czasem wystarczy dobry uczynek, drobna pomoc, uśmiech czy miłe słowo. Jeśli możesz, przyłącz się do zbiórek typu “Szlachetna Paczka” itd. Kup karmę i zawieź do najbliższego schroniska wraz ze starym kocem, który miał trafić na śmietnik. Pamiętaj, że możesz pomóc zorganizować Wigilię dla ubogich, podarować zapas jedzenia samotnym i biednym ludziom, a może jakieś dziecko otrzyma wymarzoną zabawkę, której nigdy mogłoby nie dostać. Dziel się sobą i swoim czasem – odwiedź chorego, zaproś samotną osobę na spędzenie wspólnie z Twoją rodziną Wigilii, zadzwoń do znajomego, z którym dawno nie rozmawiałeś. Podaruj bliskim siebie z okazji Świąt.

 

Twórz tradycje – warto mieć rodzinne zwyczaje, rytuały czy tradycje związane z tymi Świętami. Być może będą to wspólne wykonywanie ozdób choinkowych i ubieranie drzewka, może pójście na Pasterkę, pieczenie specjalnych ciasteczek, które uwielbiacie. Warto mieć własne tradycje, które przekażecie kolejnym pokoleniom, które stworzą ich wspomnienia i które będą mogli przekazać dalej.

 

 

Święta Bożego Narodzenia – czas szczególnie rodzinny

Spróbuj zapomnieć na kilka dni o wszystkie problemach i smutkach. Postaraj się, aby okres świąteczny stał się chwilą oddechu i zapomnienia o wszystkim, co złe i przykre. Spróbuj odbudować i scementować więzi z bliskimi (tymi najbliższymi i tymi już trochę zapomnianymi). Skup się tylko i wyłącznie na rodzinie i podaruj bliskim siebie. Spraw, aby Święta pozostały na zawsze w pamięci Twojej i Twoich bliskich!

bożego narodzenia
fot. Josh McGinn (flickr, CC BY-ND 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!