Zbliża się Nowy Rok. Czas, w którym wielu z nas chce stawiać przed sobą cele noworoczne. Jak stawiać przed sobą cele tak, aby udało się ich dotrzymać? Sprawdź nasze rady i spełniaj swoje marzenia!

Ważnym jest, aby postanowienie było możliwe do osiągnięcia. Nawet jeżeli chcemy mierzyć wysoko, musimy to robić małymi kroczkami. Jeżeli będziesz sobie podnosić zbyt wysoko poprzeczkę, może kazać się ona poza zasięgiem. Jeżeli popełnimy błąd na samym początku, żadna motywacja, cierpliwość, determinacja nie pomogą. Jak stawiać przed sobą cele, które uda nam się osiągnąć? Oto 6 kroków do stworzenia osiągalnego celu!

1. Jak stawiać przed sobą cele? POZYTYWNIE

Nasza psychika działa tak, że jeżeli czegoś nam się zabrania – od razu to odrzucamy. Jeżeli więc formułujemy nazwę naszego celu, postarajmy się wykluczyć słowo “nie”. Warto też abyśmy mieli świadomość, że cel, który chcemy osiągnąć przyniesie nam korzyści.

2. Jak stawiać przed sobą cele? KONKRETNIE

Cel, który sobie stawiamy musimy stawiać konkretnie. Lepiej, aby wyznaczony cel brzmiał “do wakacji schudnę 5kg”, “ograniczę słodycze do dwóch batonów tygodniowo” itd. Nie stawiajmy sobie zbyt wysoko poprzeczki i określajmy dokładnie CO i  DO KIEDY chcemy osiągnąć. Im bardziej określimy swój cel, tym łatwiej będzie nam kontrolować postępy.

3. Jak stawiać przed sobą cele? SPRAWDZALNIE

Dobrze jest, aby móc kontrolować postępy. Jeśli więc chcemy np. ograniczyć palenie do 3 papierosów dziennie, możemy obserwować nasze postępy. Jeśli możemy kontrolować efekty, łatwiej jest nam ukierunkować nasze działanie na szybkie osiągnięcie celu.

4. Jak stawiać przed sobą cele? UZALEŻNIAJĄC JE OD SIEBIE

Jeżeli postawimy sobie za cel np. wygrać na loterii, to choćbyśmy nie wiem ile grali, możemy nie osiągnąć celu. Cel musimy być w 100% zależny od naszego działania. W ustalaniu celu najważniejsza jest świadomość, że zmienić możemy tylko siebie. Nie mamy przecież wpływu na pogodę, prawo czy innych ludzi. Uzależnij swój cel od siebie, a będzie on możliwy do zrealizowania…

jak stawiać sobie cele
fot. Amelia Rhea (flickr, CC BY 2.0)

5. Jak stawiać przed sobą cele? KRÓTKO

Jeśli stawiany przez Ciebie cel będzie długi i niezrozumiały, będzie ciężko go zapamiętać i realizować. Jeżeli natomiast określisz swoje marzenie jednym zdaniem – będziesz o nim pamiętać i łatwiej stosować się do niego.

6. Jak stawiać przed sobą cele? KORZYSTNIE

Najważniejsze, aby cel, który chcesz osiągnąć przynosił więcej korzyści niż kosztów. Więcej plusów niż minusów. No bo przecież… po co dążyć do czegoś, co nas unieszczęśliwia?

Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!