Rozmowa kwalifikacyjna to stresująca chwila dla każdego, kto szuka pracy. Jak nie polec już na starcie? Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Przyglądając się kandydatom do pracy na różnych stanowiskach, na pierwszy rzut oka uderza jedno – wygląd tych osób. Bez względu na to, jakie stanowisko dana osoba miałaby objąć, kiedy przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną niestosownie ubrana – traci swoje szanse już na wstępie.

DOROTHY PERKINS
DOROTHY PERKINS

1. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Podaruj sobie  dresy, wyciągnięte bluzy, wielkie dekolty, krótkie spódniczki mini i jaskrawe kolory. Warto też zrezygnować z odsłoniętych ramion. Strój powinien wyrażać szacunek wobec potencjalnego pracodawcy i nasze poważne podejście do sprawy. Musimy pokazać, że zależy nam na stałej, poważnej pracy.

2. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną – buty

Drogie Panie – darujcie sobie niebotycznie wysokie szpilki.

3. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną – fryzura

Drogie Panie – nie idźcie na rozmowę kwalifikacyjną we fryzurze, w której włosy zasłaniają pół twarzy, lecą Wam do oczu, a Wy nie robicie nic innego, tylko próbujecie odczepić z twarzy pojedyncze kosmyki.Warto przed tym ważnym spotkaniem również zadbać o włosy i ich prawidłową higienę.

Bez względu na płeć, lepiej zrezygnować również z czapek czy kapeluszy.

Panowie – długie, tłuste włosy, czy też farbowane w różne ciapki czy wykrawane dziwne wzory na niektórych stanowiskach mogą nie być mile widziane. Zastanówcie się, czy chcecie być potraktowani poważnie i tak też traktujcie przyszłego pracodawcę.

4. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną – makijaż

Make-up nie może być wyzywający, sypać się do oczu, ani wyglądać  jak prosto z imprezy. Makijaż ma podkreślać walory urody, a nie zdradzać nasze drzewo genealogiczne, z którego wynika, że jesteśmy w linii prostej potomkiem klowna. Warto podkreślić delikatnie oko, ukryć niedoskonałości cery pod dobrze dobranym podkładem, a usta zaznaczyć lekko błyszczykiem lub pomadką. Sprawcie, aby makijaż stał się atutem, a nie wadą Waszego wyglądu.

5. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną – perfumy

DOROTHY PERKINS
DOROTHY PERKINS

Nie wylewajcie na siebie połowy flakonika. Jedno czy dwa “psiknięcia” ukochanymi perfumami wystarczą. Ważne, aby wybierać takie zapachy, które nie drażnią zbyt mocno. Muszą być możliwie “lekkie” i “delikatne”, aby nie odstraszały osoby rekrutującej, która przez cały czas trwania rozmowy będzie myślała tylko o tym, by otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie.

6. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną – biżuteria

Rozmowa kwalifikacyjna to nie święta, za choinkę nie ma się co przebierać. A zatem, delikatne kolczyki, pierścionek (jeden wystarczy), obrączka, delikatny łańcuszek i tyle. Nie ma potrzeby zakładać na siebie całej kolekcji świecących błyskotek. To nie robi dobrego wrażenia.

7. Dokumenty aplikacyjne

Powinniśmy je schować do ładnej, czystej teczki, najlepiej w neutralnych barwach (np. biała, czarna) i schludnie poukładać. Nie możemy wręczać osobie, od której zależy nasza kariera wymiętoszonych świstków papieru z pozaginanymi rogami, poobrywanymi bokami i przyklejonym pomidorem.

jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną
fot. Tax Credits (flickr, CC BY 2.0)

Powodzenia!

Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!