Jak pozbyć się zapachu z butów, gdy nawet zupełnie nowe buty zaczynają nim przesiąkać? Co zrobić, aby temu zaradzić? Oto sprawdzone sposoby!

Jak pozbyć się zapachu z butów? Przede wszystkim warto się zastanowić, z jakiego powodu nasze buty zaczynają nim przesiąkać. Pierwszym z najczęstszych powodów jest materiał nie przepuszczający powietrza. Drugim zaś, nadmierna potliwość stóp. W obu przypadkach jednak, musimy jak najszybciej spróbować zwalczyć ten problem, bowiem śmierdzące buty są idealnym siedliskiem grzybów i bakterii, które mogą stać się przyczyną chorób stóp.

Jak pozbyć się zapachu z butów? Oto 13 sprawdzonych sposobów!

 1. Soda oczyszczona – jako doskonały pochłaniacz zapachów i wilgoci, sprawdzi się doskonale. Wystarczy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej wsypać do każdego buta, rozprowadzić i zostawić na co najmniej 12h. Później wystarczy buty wytrzepać, ewentualnie wyciągnąć sodę odkurzaczem.
 2. Proszek do pieczenia – również bardzo dobry środek usuwający nieprzyjemny zapach z butów. Stosujemy tak, jak sodę oczyszczoną.
 3. Kwasek cytrynowy w proszku – cytryna to kolejny, doskonały sposób na nieprzyjemne zapachy. Łyżeczkę kwasku warto wymieszać z solą kuchenną pochłaniającą wilgoć i rozprowadzić w butach. Pozostawiamy na co najmniej 24h.
 4. Puder, zasypka do stóp – również stanowi doskonały środek pochłaniający wilgoć. Stosujemy tak, jak sodę oczyszczoną. Dodatkowo, przed założeniem skarpet, warto obsypać stopy takim pudrem, aby zmniejszyć ich potliwość.
 5. Zamrażanie – jeśli problemem są buty zimowe, a na dworze jest minusowa temperatura, warto to wykorzystać. Wystaw buty na kilka godzin na dwór, a zapach powinien zniknąć.
 6. Lakier do włosów – choć trudno w to uwierzyć, lakier sprawdza się wprost doskonale. Wystarczy spryskać nim wnętrze butów i pozostawić do wyschnięcia.
 7. Herbata – to sposób naszych Babć. Torebki z herbatą umieszczamy w butach, a one pochłoną zapach.
 8. Szałwia lub lawenda – od lat są nieocenione w walce z zapachami. Kilka listków umieszczamy w butach na noc. Buty warto wystawić na zewnątrz.
 9. Olejek z drzewa herbacianego – jest idealny środkiem do walki z grzybami, bakteriami i wirusami. Neutralizuje również zapachy. Dodaj po 2 krople do każdego buta co drugi dzień.
 10.  Krople miętowe, żołądkowe – wystarczy skropić nimi wacik i włożyć na noc do butów.
 11. Owoce cytrusowe – aby buty przestały śmierdzieć, skórki z owoców cytrusowych zamiast do śmietnika, wsadź do butów na kilka godzin.
 12. Żwirek dla kota – to idealny pochłaniacz wilgoci i zapachów. Wsyp do butów na noc, a rano wystarczy buty wytrzepać.
 13. Węgiel drzewny – węgiel włóż do materiałowego woreczka i umieść w butach. Ale uważaj! Węgiel może pobrudzić wnętrze buta.

Jak pozbyć się zapachu z butów? Czy domowe sposoby wystarczą?

Jak widać, istnieje wiele domowych sposobów, które podpowiedzą jak pozbyć się zapachu z butów. Wiele z nich wykorzystywały już nasze Babcie, ale ich skuteczność sprawia, że korzystamy z nich również my.

Jak pozbyć się zapachu z butów? 
fot. Michael Pereckas (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!