Zimą nasza cera narażona jest na bardzo niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Jak pielęgnować cerę zimą?

Wiatr, mróz, ogrzewanie w domach i częste zmiany temperatury mocno wysuszają skórę. Dlatego właśnie, w okresie zimowym, skóra wymaga innej pielęgnacji. Dziś doradzamy, jak pielęgnować cerę zimą, aby wyglądała zdrowo i młodo.

jak pielęgnować cerę zimą
fot. Lisa Widerberg (flickr, CC BY 2.0)

Zwłaszcza zimą skóra traci dużo wilgoci, nawet prawie dwa razy więcej niż latem, przez co staje się szorstka, mało elastyczna i szybko ulega podrażnieniom. Słabną naturalne mechanizmy obronne skóry, dotyczy to zwłaszcza bardzo ważnej bariery lipidowej naskórka. Skóra staje się narażona na przemarznięcia, które z kolei mogą spowodować (czasem nieodwracalne) popękanie naczynek krwionośnych, co niekorzystnie wpływa nie tylko na wygląd, ale i prawidłowe funkcjonowanie skóry. Dlatego właśnie warto dowiedzieć się, jak pielęgnować cerę zimą.

Jak pielęgnować cerę zimą ze względu na typ cery?

Cera tłusta. Nawet cera tłusta ulega zimą negatywnym wpływom czynników środowiskowych. Jeśli cera jest mało nawilżona i pozostawiona bez ochrony, bardzo szybko dochodzi do wzmożonego łojotoku i pojawiania się zmian trądzikowych. Dlatego należy zadbać o prawidłowy poziom nawilżenia skóry twarzy, a także regularnie (przynajmniej raz w tygodniu) wykonywać peeling twarzy, masować skórę (np. podczas nakładania kosmetyków, przy okazji można wykonać delikatny masaż twarzy, aby pobudzić skórę) i nie wychodzić z domu bez kremu wsmarowanego w skórę. Maseczki, zwłaszcza nawilżające i regenerujące, również zdziałają cuda.

Cera sucha. Zimą staje się z kolei dodatkowo odwodniona, łuszczy się, ściąga, piecze i czerwienieje. Skóra sucha w okresie zimowym wymaga wiele nawilżenia, stosowania specjalnych preparatów przeznaczonych na okres zimy. Oprócz kremów nawilżających, płynu do demakijażu i toniku nawilżającego, dobrze jest również zaopatrzyć się w maseczkę, a nawet serum nawilżające. Do tego peeling enzymatyczny raz na dwa tygodnie, masaż twarzy i pod żadnym pozorem nie wolno wychodzić z domu nie zabezpieczywszy wcześniej skóry kremem.

Cera wrażliwa. Zima dla cery wrażliwej jest najtrudniejszą porą roku, gdyż działają na nią wszystkie czynniki środowiskowe równocześnie. W dodatku jest bardzo podatna na odmrożenia. Po zimie często pozostaje sieć poszerzonych naczynek, a w dodatku utrzymuje się długotrwała nadwrażliwość. Pielęgnacja skóry wrażliwej jest wyjątkowo trudna, jeśli cera wrażliwa przejmie cechy typowe dla skóry alergicznej.Wówczas sięgnąć trzeba właśnie po kosmetyki dla cery alergicznej (jeśli nie ma konieczności, wystarczą kosmetyki do cery wrażliwej), jak najwięcej nawilżać, stosować maseczki i serum. Masaż również poprawi stan naszej skóry. Do tego peeling raz na dwa tygodnie i oczywiście – ciągłe zabezpieczanie skóry kremem.

Jak pielęgnować cerę zimą, aby przetrwała ten czas w stanie idealnym?

jak pielęgnować cerę zimą
fot. Lisa Widerberg (flickr, CC BY 2.0)

Prawidłowe pielęgnowanie każdego rodzaju cery w czasie zimy jest bardzo trudne, bo wymaga zupełnej wymiany kosmetyków, rezygnacji z niektórych przyzwyczajeń oraz poświęcenia więcej czasu. Ważne, aby unikać kosmetyków do oczyszczania skóry, które zawierają alkohol. Zimą należy również pamiętać, by po umyciu twarzy i nałożeniu kosmetyków przed wyjściem na zewnątrz, odczekać co najmniej 30 minut. Wieczorem, w domu warto zrezygnować z kremów tłustych, które utrudniają “oddychanie” skórze i są dość “ciężkie”, a zastąpić je kremami o lekkiej konsystencji, które nawilżają, regeneruj czy też odżywiają skórę twarzy. Natomiast przed wyjście z domu warto sięgnąć po inne kremy, które nie mają konsystencji żelu i nie zawierają zbyt dużej ilości wody. Warto sięgać po kosmetyki z linii zimowej, które zawierają inne substancje.

Jak pielęgnować cerę zimą – w pigułce

  • stosować regularnie odżywcze i nawilżające kremy do twarzy na dzień,
  • usta trzeba chronić pomadką, błyszczykiem lub wazeliną,
  • skutecznej ochrony tłustym kremem wymagają także uszy i nos,
  • szyję, nawet szczelnie przykrytą golfem lub szalikiem, również pielęgnujemy kremami,
  • wieczorem warto stosować kremy o regenerujące, serum lub kuracje ampułkowe,
  • ograniczmy peelingi niszczące naturalną ochronę lipidową,
  • jeśli nawilżymy pomieszczenie, w których przebywamy, skóra nie będzie się tak bardzo wysuszała,
  • dłoni nie moczmy przed wyjściem z domu i często sięgajmy po krem do rąk,
  • stosujmy kosmetyki pielęgnacyjne, typowe dla pory roku,
  • wczesną wiosną warto zaplanować kuracje regenerujące skórę, najlepiej w gabinecie kosmetycznym.
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!