Chcąc wykonać idealny makijaż, zwykle musimy użyć podkładu, aby zatuszować pewne niedoskonałości naszej cery. Niestety, czasem mamy problem z wyborem odpowiedniego kosmetyku. Dowiedz się, jak dobrać idealny podkład.

Jak dobrać idealny podkład? Dobrze dobrany podkład jest jak druga, tylko o wiele doskonalsza skóra. Podkład potrafi ukryć wiele mankamentów naszej cery i sprawić, że nabierze ona blasku i delikatności. Cały sekret jednak tkwi w tym, żeby odpowiednio go dopasować do wymagań naszej cery. Dowiedz się, jak nie popełnić błędu.

Dowiedz się, czego potrzebuje Twoja skóra

Zanim zdecydujesz się na zakup nowego podkładu, powinnaś ocenić stan swojej skóry, a więc jej rodzaj (cera sucha, tłusta czy mieszana), czy masz zmarszczki, przebarwienia albo krostki. Jest to bardzo istotne, gdyż podkład wybieramy pod względem tego, jakie zadanie ma spełnić.

Jak dobrać idealny podkład, jeśli Twoja skóra jest idealnie gładka?

Jeśli Twoja skóra jest idealnie gładka i bez większych mankamentów do ukrycia, możesz kupić lekki kosmetyk, np. w postaci musu czy fluidu. Najlepszy będzie wodnisty kosmetyk, który nawilży i rozświetli skórę.

Jak dobrać idealny podkład do suchej cery?

Twoja skóra potrzebuje kosmetyku, który ją nawilży i ochroni przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Wybierając podkład upewnij się, czy w składzie znajdują się takie substancje jak: kwas hialuronowy, witamina E czy lipidy, które zatrzymują wodę w naskórku. Preparaty do cery suchej mogą mieć postać płynną, ale charakteryzują się jednak gęściejszą i bardziej kremową konsystencją – najważniejsze, aby się dobrze rozprowadzał, żeby niepotrzebnie nie pocierać skóry podczas nakładania.

Jak dobrać idealny podkład do cery tłustej i mieszanej?

Potrzebujesz podkładu, który ukryje niedoskonałości i sprawi, że skóra nie będzie się świecić. Taki efekt dają kosmetyki matujące, które dodatkowo pomagają uzyskać naturalny, pudrowy efekt. Dla cery tłustej i mieszanej najlepsze są podkłady w płynie, kompakcie oraz podkłady mineralne – najczęściej mają konsystencję pudru. Zrezygnuj ze stosowania podkładów rozświetlających, gdyż dodatkowo podkreślą mankamenty Twojej cery. Jeśli masz krostki, wybierz preparat o dodatkowym działaniu antybakteryjnym.

Jak dobrać idealny podkład do cery dojrzałej?

Doskonale sprawdzą się podkłady liftingujące, które dodatkowo nie zbierają się w załamaniach zmarszczek. Są to kosmetyki o lekkiej konsystencji, zawierające też składniki nawilżające i napinające skórę, by  wypełniać i wygładzać zmarszczki. Szukaj kosmetyków, które zawierają dużo składników odżywczych. Twoja cera będzie ci za to wdzięczna.

Jak dobrać idealny podkład do cery wrażliwej?

Jeśli Twoja cera jest wrażliwa, szukaj fluidów specjalnie do niej przeznaczonych. Nie mogą one zawierać sztucznych barwników, parabenów i substancji zapachowych. Dobrze sprawdzają się podkłady mineralne, których skład oparty jest na naturalnych składnikach (potas, cynk, wapń, krzem).Jak dobrać idealny podkład – kolor dla Ciebie

Kolor należy dobierać tak, aby pasował do Twojej karnacji. Najlepiej by było, gdybyś sprawdziła kolor na granicy żuchwy i szyi – koniecznie w dziennym świetle. Ale niestety często jest to trudne. Co więc zrobić?

1. Spróbuj poprosić w drogerii o próbkę kosmetyku, zaaplikuj go w domu, przy dziennym świetle i sprawdź, jak zachowuje się na Twojej skórze.

2. Jeśli opcja z próbką jest niemożliwa – postaraj się poradzić sobie w drogerii. Sprawdź podkład na skórze nie pokrytej makijażem. Rozprowadź odrobinę kosmetyku na linii żuchwy i porównaj go z kolorem skóry na szyi – nie powinien kontrastować. Jeśli kosmetyk pozostaje niewidzialny – jest idealnie dobrany. Możesz też z nałożoną próbką pójść do domu i tam dokładnie sprawdzić jego odcień. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniego koloru –  zawsze lepiej wybierz kosmetyk jaśniejszy o jeden ton od Twojej cery.

Jak dobrać idealny podkład – sztuka nakładania podkładu

1. Podkład nakładaj po użyciu kremu do twarzy.

2. Jeśli to możliwe, maluj się przy dziennym świetle. Jeśli zrobisz to przy złym oświetleniu, nie zauważysz ewentualnych smug.

3. Podczas nakładania podkładu, więcej uwagi poświęć miejscom, które najszybciej się przetłuszczają (nos, czoło i broda).

4. Okolice oczu należy malować tylko korektorem

jak dobrać idealny podkład
fot. Steven Depolo (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!