Jak być szczęśliwym w pracy? Jak czerpać radość z każdego dnia? Oto kilka prostych porad!

Często bywa, że nawet najbardziej zaangażowany w pracę człowiek może nie odnieść wyznaczonego przez siebie sukcesu i samozadowolenia z pracy. Równie często zdarza się także, że osoba mniej angażująca się w sprawy firmy, odnosi ogromne sukcesy na tle zawodowym. Jak to się dzieje?

 

Do osiągnięcia satysfakcjonujacego życia zawodowego nie musimy poświęcać jemu całego czasu prywatnego. Wystarczy, że zaczniejmy planować naszą pracę w inteligentny sposób. Będziemy pracować mniej i zyskamy lepsze efekty. Tak, to możliwe!

 

jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną
fot. Tax Credits (flickr, CC BY 2.0)

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

 

 

 

 

 

motywacja
fot. Chovee (flickr, CC BY 2.0)

Motywacja, czyli gdyby mi się chciało…

 

 

 

 

 

Jak być szczęśliwym w pracy – określ swoje priorytety

Nie stawiaj przed sobą zbyt wielu wyzwań. Zbyt duża ilość zadań, które chcesz wykonać najlepiej jak potrafisz, może wywołać stres i poczucie przytłoczenia. Jeśli spróbujesz zająć się kilkoma rzeczami jednocześnie, nie zdołasz się skoncentrować na wszystkim w wystarczającym stopniu i nie poświęcisz wystarczającej ilości czasu na swoje obowiązki. Twoje działanie w pracy nie będą efektywne. Aby uniknąć niepowodzeń, każdego dnia staraj się ustalić listę najważniejszych zadań, które będziesz wykonywać po kolei, poświęcając wszystkim obowiązkom wystarczającą ilość czasu.

Uwaga! Ważna zasada. Unikaj wszystkiego co może rozpraszać uwagę – wyłącz powiadomienia w telefonie, nie korzystaj z mediów społecznościowych, nie sprawdzaj prywatnych maili, zrezygnuj ze zbyt długich przerw. Dzięki temu łatwiej i szybciej zrealizujesz wszystkie swoje obowiązki w pracy, a działania będą przynosić zamierzone efekty.

 

Jak być szczęśliwym w pracy – ustalaj terminy

Jeśli to możliwe, negocjuj z szefem lub klientem realne terminy wykonania powierzonych zadań. Zadbaj o to, aby zapewnić sobie komfort i czas. Jeśli jednak nie jest to możliwe, albo realizowany projekt musi zostać skończony jak najszybciej, podejdź do tego racjonalnie. Nadgodziny zdarzają się niemal w każdej firmie. Najważniejsze, aby nie stały się rutyną.

 

jak stawiać sobie cele
fot. Amelia Rhea (flickr, CC BY 2.0)

 

Jak stawiać przed sobą cele?

 

 

 

 

jak poprawić pamięć
fot. Wade M, (flickr, CC BY-SA 2.0)

Jak poprawić pamięć naturalnymi sposobami?

 

 

 

 

jak zmienić swoje życie na lepsze
fot. lina smith, (flickr, CC BY 2.0)

Jak zmienić swoje życie na lepsze? – 6 prostych zasad

 

 

 

 

 

Jak być szczęśliwym w pracy – monotonii powiedz stanowcze NIE!

Praca, która wymaga powtarzania pewnych schematów działań, prędzej czy później prowadzi do znudzenia. Jednakże nie wolno tego lekceważyć! Często wystarczy zmienić jakiś drobny element swojego działania, a satysfakcja i motywacja do pracy znacząco wzrosną. Jeśli nawet to nie pomaga, porozmawiaj z przełożonym o możliwości podjęcia się czegoś nowego. Może to być nowy projekt, zapisanie się na dodatkowe kursy i szkolenia podnoszące kwalifikacje, a może uda się przejść do innego działu. Jeśli jednak i to będzie niemożliwe, zastanów się czy taka praca rzeczywiście jest odpowiednia. Może warto zmienić firmę zatrudniającą, skoro w tym miejscu nie ma możliwości na rozwój, awans czy jakąkolwiek odmianę.

 

Jak być szczęśliwym w pracy – nie podnoś zbyt wysoko poprzeczki

Ambicja to bardzo pożadana cecha w pracy. Jednakże wszystkie działania będą skazane na porażkę, gdy już na początku pracownik będzie wiedział, że nie uda mu się wypełnić tych zadań. Frustracja, której doznaje pracownik nie mogący zrealizować powierzonych zadań bardzo szybko przerodzi się w syndrom wypalenia zawodowego. Jeśli czujesz, że nie dasz sobie rady, powiedz szefowi “nie” albo poproś o przydzielenie dodatkowej osoby do pomocy, odpowiednio argumentując swoją prośbę. Dla własnego komfortu psychicznego, korzystaj z odpoczynku w ciągu dnia. Dzięki chwili wytchnienia z pewnością zregenerujesz siły i znajdziesz nowe, kreatywne pomysły.

 

Jak być szczęśliwym w pracy – ciesz się!

Zadbaj o dobre relacje w swojej firmie. Podtrzymywanie dobrych stosunków zawórno z przełożonym, jak i współpracownikami, z pewnością wpłynie pozytywnie na poziom zadowolenia z pracy. Wszelka niechęć ze strony osób pracujących w jednej firmie, a także negatywne emocje spowodują nie tylko brak chęci do pracy, w ogóle do przychodzenia do firmy, ale także znacząco pogorszą wyniki pracowników. Dlatego poczucia wsparcia czy życzliwości ze strony kolegów z pracy znacząco podnosi morale całego zespołu.

 

Świętuj wszystkie swoje zwycięstwa, także te najmniejsze. Spektakularne sukcesy zdarzają się rzadko, ale drobne, niemalże każdego dnia. Wystarczy je dostrzec. Podniesie to pewność siebie, wiarę we własne możliwości, a przede wszystkim – doda energii do dalszego działania i osiągania naprawdę wielkich rzeczy.

 

Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!