Jak być dobrym ojcem? – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź zaś nie jest wcale prosta. Oto kilka naszych porad, które pomogą Wam znaleźć odpowiedź.

Często powtarzamy, że ojciec nie musi być biologiczny, ważne aby był kochający. Ale co tak naprawdę oznacza “kochający ojciec”? Czy to taki, który pozwala na wszystko zwojemu dziecku? Może taki, który spełnia każdą, nawet najmniejszą i najbardziej absurdalną zachciankę? Albo ten, który kupiłby swoim dzieciom wszystko, co tylko zechcą?

 

Na temat świadomiego rodzicielstwa napisano naprawdę wiele książek i artykułów, a mimo to temat ten powraca dość często. Każdy rodzic chciałby dać swoim dzieciom wszystko, co dla nich najlepsze. Każdy rodzic, który kocha swoje dzieci, zrobiłby dla nich wszystko, co tylko w jego mocy! A jednak, mimo tych starań często czyny wychodzą zupełnie odwrotnie. Jak więc znaleźć złoty środek? Jak być dobrym ojcem?

 

Jak być dobrym ojcem? – zgodnie z prawem

Każde dziecko ma prawo do posiadania obojga rodziców, zarówno mamę jak i tatę. Takie prawo wynika nie tylko z natury, biologii, która tak stworzyła człowieka, żeby do rozmnażania się potrzebował dwojga osobników różnej płci, ale także z tytułu prawa zapisanego. Nasze polskie prawo również gwarantuje dzieciom prawo do posiadania obojga rodziców. Zastanawiasz się jak być dobrym ojcem? Po prostu bądź!

 

Jak być dobrym ojcem? – zdrada

Nasze dzieci cierpią, gdy rodzic nie chce poświęcić im czasu, kiedy krzyczy na nie i wciąż odsyła do pokoju. Kiedy tata, zamiast poświęcić kilka minut dziecku i nauczyć sztuki budowania wysokiej wieży z klocków uważa, że czas spędzony z trzyletnim synem jest stratą czasu, a wspólny spacer z córką czymś zbyt trudnym do wykonania, nasze dzieci są krzywdzone. Więcej. Nasze dzieci i ich prawo do dzieciństwa jest zdradzane. Często nie robią tego świadomie. Bywa, że dorosły człowiek podświadomie uważa, że skoro sam nie zasłużył na miłość i uwagę swojego rodzica, musi w jakikolwiek sposób udowodnić swoją wartość i odnieść sukces, zdobyć ogromną wiedzę czy wyjątkową reputację. Dla osoby, która to przeżywa, zabawa z dzieckiem staje się rzeczywiście sprawą błahą, nie wartą poświęcania czasu i uwagi, czy po prostu zbyt infantylną. Jednakże, robiąc w ten sposób i poświęcając się całkowicie własnemu rozwojowi, już w pierwszych latach życia naszych dzieci zdradzamy je emocjonalnie i przekazujemy w spadku konieczność potwierdzania wartości dziecka poprzez osiąganie przez nie samo wyjątkowych sukcesów.

 

Jak być dobry ojcem? – poczucie własnej wartości

W pierwszych latach życia dziecka kształtuje się jego osobowość i poczucie własnej wartości. Pierwsze lata życia dziecka kształtują sposób patrzenia na siebie i na świat, determinują nasze zachowania społeczne. Umysł dziecka uczy się na własnych dziecka doświadczeniach i cały świat kreuje w oparciu o te doświadczenia. Tak powstaje jego system przekonań o naszej rzeczywistości i sposób reakcji na różne przeżycia. Młody umysł uczy się, jak w oparciu o swoje własne doświadczenia w sposób fizyczny i psychiczny radzić sobie, przeżywać emocje i różnorodne sytuacje życiowe, rozwijać się i dojrzewać.

dziecko
fot. Moyan Brenn (flickr, CC BY 2.0)

 

 

Dziecko – jak zadbać o bezpieczne dzieciństwo?

 

 

 

opowiadania dla dzieci
fot. Lars Plougmann (flickr, CC BY-SA 2.0)

Opowiadania dla dzieci – dlaczego warto?

 

 

 

 

 

 

rozwój dziecka
fot. Donnie Ray Jones (flickr, CC BY 2.0)

Rozwój dziecka, a bajki w telewizji

 

 

 

 

 

Jak być dobrym ojcem? – w błędnym kole

Dorośli, którzy sami z jakiegoś powodu mieli ciężkie dzieciństwo, często w ostateczności powielają błędy swoich rodziców, gdy sami mają dzieci. Często też wolimy uznać, że nasze dzieciństwo w żaden sposób nie wpłynęło na nasze dorosłe życie, a w tym czasie powtarzamy błędy naszych rodziców i krzywdzimy tym nasze dzieci. Jeśli chcemy uwolnić się z tego błędnego koła, musimy najpierw uświadomić sobie, gdzie leży problem. Może byc również niezbędna psychoterapia. Jeśli chcemy uwolnić siebie i nasze dzieci z tej trudnej sytuacji, musimy zastanowić się nad własnym dzieciństwem, przemyśleć jak wpłynęło to na nasze dorosłe życie i podarować swoim dzieciom coś zupełnie odmiennego. Podarować im siebie i swój czas.

 

Jak być dobrym ojcem? – stać się dzieckiem

Jeśli chcemy być dobrym rodzicem, musimy wpuścić do swojego umysłu siebie z czasów dzieciństwa. Tylko tak zrozumiemy nasze dzieci i ich potrzeby. Przypomnij sobie, co najbardziej lubiłeś, gdy byłeś dzieckiem? Czego było ci potrzeba? Co sprawiało największą radość? Prawdopodobnie uraduje to także twoje dzieci, więc – daj im to!

 

Często brakuje nam realnych, ojcowskich wzorców. Jeśli nie miałeś szczęśliwego dzieciństwa, zastanów się, czego najbardziej było brak? Spróbuj korzystać z czasopism, książek lub wiedzy w internecie i poszerzaj swoją świadomość o byciu ojcem, o opiece nad dzieckiem, podaruj swoim dzieciom szczęśliwe życie. Nie powielaj jednak zachowań matki. Dzieci potrzebują zarówno kobiecego, jak i męskiego wzorca. Mama opiekuje się swoimi dziećmi w inny sposób, a tata w inny. Dziecko potrzebuje w swoim życiu obojgu rodziców, zarówno mamy, jak i taty, którzy różnią się znacznie, a tym samym doskonale się uzupełniają, tworząc idealną rodzinę i dając dzieciom dwa punkty widzenia świata. Dając dzieciom miłość. Dając dzieciom…siebie!

 

jak być dobrym ojcem
fot. Richard Masoner / Cyclelicious (flickr, CC BY-SA 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!