Gospodarowanie budżetem domowym nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Jak inwestować i zarządzać swoimi pieniędzmi?

Gospodarowanie budżetem domowym to zadanie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Choć partnerstwo w każdej dziedzinie życia jest bezcenne, bądźmy szczerzy, kobiety i mężczyźni znacznie różnią się od siebie. Mamy różne podejście do sprawy, kierujemy się różnymi osądami, emocjami czy skłonnościami. Kobiety posiadają niezastąpioną intuicję, mężczyzn wyróżnia zaś ich odwaga do brawury. Z tego też powodu, publikowane od wielu lat wyniki inwestowania i różne porównania pokazują, że wśród indywidualnych inwestorów, różnica pomiędzy kobietami a mężczyznami jest znacząca.

Różnica pomiędzy kobietami a mężczyznami

Jak pokazało wiele badań, kobiety osiągają bardzo dobre rezultaty swoich inwestycji, często lepsze niż mężczyźni. Uważa się, iż jest to wynikiem zbyt dużej pewności siebie mężczyzn. Panowie zwykle są bardziej chętni do podejmowania różnych transakcji, nawet ryzykownych, reagują impulsywnie i z brawurą, oczekując natychmiastowego wysokiego zysku. Panie natomiast wolą inwestycje długoterminowe, dokładnie szacują poziom ryzyka i analizują wszelkie “za” i “przeciw”.  Psychologowie uważają, że kobiety działają w sposób przezorny i rozważny, dzięki czemu minimalizują ryzyko strat. Badania naukowców pokazują, że w krótkim okresie czasu, to inwestycje mężczyzn przynoszą większe zyski. Jednakże, jeśli weźmiemy pod uwagę dłuższy okres czasu, to decyzje kobiet są bardziej opłacalne.W efekcie, w ujęciu globalnym, zarówno kobiety jak i mężczyźni osiągają porównywalne rezultaty, mimo odmiennych stylów inwestowania. Zarówno w Polsce jak i na świecie udział kobiet w zatrudnieniu w firmach zarządzających funduszami jest znikomy. Na stanowiskach zarządzających finansami rzadko zatrudnia się kobiety, gdyż pomimo zysków, z uwagi na ostrożność, generują one niskie napływy funduszy.

Gospodarowanie budżetem domowym w stylu kobiet

Istnieje kilka zasad typowych dla kobiecego modelu zarządzania finansami. Jeśli chodzi o gospodarowanie budżetem domowym, są one także bardzo pożądane u wszystkich, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Cechuje je bowiem duża ostrożność, dokładna analiza i myślenie długofalowe.

1. Inwestuj takie kwoty, które bez obaw możesz stracić

Kobiety prawie nigdy nie inwestują 100% swoich środków. Zawsze starają się zostawić jakieś kwoty, które pozwolą im na poczucie bezpieczeństwa. Odkładanie “na czarną godzinę”, ostrożność przy inwestowaniu i inwestowanie tylko takich kwot, które nie spowodują bankructwa to typowo kobiece zachowania. Warto stosować je w swoim budżecie domowym. Tzw. finansowa poduszka bezpieczeństwa pozwoli na spokojny sen każdemu. Dlatego właśnie, nie powinniśmy nigdy inwestować wszystkich swoich pieniędzy, nawet jeśli okazja wydaje się bardzo kusząca. Najpierw warto coś odłożyć, a dopiero później inwestować.

2. Ucz się i analizuj

Każdy z nas powinien jak najwięcej dowiadywać się o zarządzaniu pieniądzem, inwestowaniu i oszczędzaniu. Jest to obowiązkiem każdego z nas, abyśmy mogli skutecznie decydować o codziennych wydatkach. Zanim podejmiemy się inwestowania, powinniśmy się zapoznać ze wszystkimi możliwościami podjęcia inwestycji, przeanalizować wszelkie wady i zalety, a następnie dobrać sposób inwestowania i oszczędzania do własnych możliwości. Formy nauki są tak szerokie, że również możemy dostosować je do własnych potrzeb – webinary, szkolenia, blogi finansowe, książki itd.

3. Korzystaj z doświadczenia innych osób

Gospodarowanie budżetem domowym wymaga od nas dużej wiedzy i doświadczenia. Jeśli jednak nie posiadamy jej, warto poprosić o pomoc. Wiedza dostępna ogólnie jest naprawdę spora. Możemy także poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Warto skorzystać z forów, grup tematycznych i innych społeczności czy blogów, na ktorej możemy zadawać pytania i otrzymywać cenne rady.

4. Ufaj sobie!

Choć może wydawać się, że wszyscy dookoła wiedzą lepiej, to nie możemy temu do końca ufać. Podejmując ostateczną decyzję sugeruj się swoimi przeczuciami, w końcu inwestujesz swoje pieniądze. Nawet jeśli dysponujesz ogromną ilością analiz i prognoz inwestycyjnych, warto bardzo dokładnie je sprawdzić i podjąć taką decyzję, którą uznasz za właściwą.

5. Poskromić własne emocje

Jak pokazują badania, oswojenie emocji to aż 70% sukcesu inwestycji. Nie pozwól więc na to, by emocje wzięły nad Tobą górę. Naucz się kontrolować je, gdyż przynoszą zwykle więcej szkody niż pożytku.

Warto wziąć swoje sprawy finansowe we własne ręce. Jakie są Wasze sposoby na zarządzanie finansami domowymi? Czy widzicie różnice pomiędzy Waszym sposobem inwestowania, a Waszej drugiej połówki?

gospodarowanie budżetem domowym
fot. www.jpgi.pl
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!