Dziecko nie mówi, sepleni, mówi nie wyraźnie? Jak rozwija się dziecięca mowa? Kiedy powinniśmy zacząć się martwić? Jak pomóc dziecku domowymi sposobami? Podpowiadamy!

Istotną kwestią jest to, że u jednych dzieci zdolność porozumiewania się za pomocą słów pojawia się wcześniej, a u innych nieco później. Pewne, niewielkie rozbieżności w mowie u małych dzieci są rzeczą naturalną i nie powinniśmy się martwić, jeśli jedno dziecko wypowie pierwsze słowo w wieku 10 miesięcy, a inne nieco później.

 

Proces nabywania umiejętności mowy musimy kształtować u dziecka przez cały czas. Od małego powinniśmy wspierać dziecko w nauce mowy. Momentem kluczowym, do którego dziecko powinno już opanować umiejętność płynnego i wyraźnego mówienia to wiek około 6-7 roku życia. Powinniśmy zrobić wszystko, aby nasze pociechy nauczyć mówić do tego wieku. Jeśli się to nie uda – dziecko będzie wymagało pracy specjalistów przez cały czas, a skuteczność ciężkich starań może być nie wielka.

 

Obowiązkiem każdego rodzica jest przyglądanie się swojemu dziecku i obserwowanie jego rozwoju pod każdym względem. Nawet jeśli rozwój ruchowy jest wysoce zaawansowany, a rozwój psychiczny nieco mniej, nie możemy zakładać, że motoryka dziecka rekompensuje jego rozwój umysłowy. Dziecko powinno rozwijać wszystkie swoje umiejętności w mniej więcej podobnym stopniu zaawansowania. Każde opóźnienie rozwijania się dziecka, wpływa na całokształt jego rozwoju.

 

Dziecko w wieku do dwóch lat

Dziecko nie mówi jeszcze wyraźnie, choć w tym wieku powinno już mówić pierwsze wyrazy, tworzyć pierwsze słowa, powtarzać je po nas i umieć zastosować w konkretnym momencie.

 

Dziecko w wieku 2 lat

Dwulatek powinien umieć tworzyć wypowiedzi złożone z dwóch słów. Wszelkie “Mama pić”, “Tato jeść”, “Mamo chodź”, czy “daj misia” mają swój czas w tym właśnie okresie. Oczywiście słowa nie muszą być wypowiadane idealnie, dziecko może mieć nadal problem z wymówieniem dź, ć, ś, ż, cz itd. Nie mniej jednak, dziecko powinno już umieć poinformować swojego opiekuna o swoich najważniejszych potrzebach. Pamiętajmy także, że jest to okres buntu dwulatka. Jeśli nasze dziecko nie zdobędzie umiejętności komunikowania o tych najbardziej potrzebnych rzeczach, może czuć się zdenerwowane i okazywać swoją złość.

Jeżeli więc nasze dziecko w wieku 2 lat nie potrafi nam powiedzieć o swoich najprostszych potrzebach, jest to odpowiedni moment, aby wybrać się z dzieckiem do logopedy. Warto również skonsultować się z lekarzem pediatrą, gdyż problemy te mogą być związane nie tylko z opóźnieniem rozwoju mowy, ale na przykład z problemami ze słuchem, bądź jeszcze innymi schorzeniami.

 

Dziecko w wieku 3 – 4 lat

Jest to okres wzbogacania zasobu słownictwa. Dziecko uczy się coraz większej ilości wyrazów oraz poprawnej ich wymowy. Może wciąż zamieniać głoski trudniejsze na te łatwiejsze do wypowiedzenia, ale nadal powinien uczyć się coraz lepszej wymowy. Dziecko nie mówi jeszcze idealnie, ale potrafi już tworzyć zrozumiałe dla otoczenia zdania i odpowiadać na pytania. W tym okresie dzieci powinny już zdobywać umiejętność wypowiadania poprawnie głosek sz, cz, dź, ć, ś, ń, ź itd.

 

Dziecko w wieku 5 – 7 lat

W tym okresie nasze dzieci powinny już umieć płynnie mówić, tworzyć zdania z wielu słów, wypowiadać poprawnie wszystkie trudne zgłoski, a także literę “R”. Umiejętność wypowiadania literki “R” pojawia się zwykle na samym końcu, choć może się zdarzyć, że nasze dziecko będzie poprawnie wypowiadało tą literę już w wieku na przykład 3 lat.

Jednakże, jeśli nasze dziecko skończy 6 lat i nadal nie będzie potrafiło poprawnie mówić, w tym również wypowiadać literki “R”, jest to czas aby udać się do logopedy.

 

Nie zapominajmy, że zawsze możemy wspomagać rozwój mowy naszego dziecka. Od najmłodszych lat powinniśmy się starać o to, aby nasze dzieci prawidłowo się rozwijały, a wszelkie nieprawidłowości powinniśmy zgłaszać lekarzowi pierwszego kontaktu, który z pewnością doradzi nam, jak należy postąpić.

 

dziecko nie mówi
fot. Jay (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!