Żyjemy w czasach, gdy wpływ rodziny na wychowanie dziecka nie jest już tak duży jak kiedyś. Dzieci są sterowane wplywem mediów, kolegów, środowiska, w którym żyją oraz społeczeństwa. Jak to zwyciężyć i podarować dziecku bezpieczeństwo?

Współcześnie rodzice dzielnie walczą o to, aby niewinność ich dzieci trwała jak najdłużej. Aby dzieci nie dorastały zbyt szybko, zwłaszcza do rzeczy, które nie są dla nich odpowiednie. Chcą, żeby dzieci cieszyły się słodkim dzieciństwem i brakiem większych problemów, aby były szczęśliwe. Nie chcą również, aby zbyt szybko dotarły treści przeznaczone tylko dla dorosłych, agresja, przemoc, czy inne, nieodpowiednie komunikaty. Jednakże media są tym wszystkim przesycone. Często nieodpowiednie treści znajdują się nawet przekazach przeznaczonych dla dzieci, choćby pod postacią niestosownych reklam. Jak chronić dzieci?

 

Dziecko – bezpieczeństwo, a media

Jeśli naprawdę zależy nam na bezpieczeństwie naszych dzieci, powinniśmy jak najszybciej podjąć skuteczne działania. Oto 8 propozycji, jak ustrzec nasze dzieci przed złym wpływem otaczającego nas, medialnego świata.

 

1.Kontrola rodzicielska

Rzecz wielu osobom znana, choćby tylko ze słyszenia. Każdy dostawca internetu lub telewizji oferuje w swoich usługach różne środki kontroli rodzicielskiej. Są to jedne z najskuteczniejszych metod, jakimi moga poslużyć się współcześni rodzice, aby zadbać o nieświadomość swoich dzieci i ustrzec je przed zbyt wczesnym wejściem w świat tylko dla dorosłych.

 

2. Kontroluj radio

Jeśli chcesz uniknąć słuchania o brutalności czy gwałtach, używania słów, których nie chcesz, aby dziecko znało albo choćby słuchania nachalnych reklam, w których używane są nieodpowiednie zwroty, czy np. choroby, których nie chcesz dziecku tłumaczyć, bo jest za młode – znajdź stację lub płytę, którą może słuchać cała rodzina. Unikniesz w ten sposób klopotliwych tłumaczeń i przykrych wpadek słownych w towarzystwie innych osób.

 

3. Filtr rodzicielski

Wszystkie nowoczesne przeglądarki mają wbudowane filtry, ktore możemy dostosować do wieku i potrzeb naszych dzieci. Rzetelni dostawcy oferują również dodatkowe, bardzo skuteczne opcje przeglądania stron i wyświetlania się reklam. Warto zapoznać się z takimi ofertami.

opowiadania dla dzieci
fot. Lars Plougmann (flickr, CC BY-SA 2.0)

 

Opowiadania dla dzieci – dlaczego warto?

 

 

 

 

 

 

przekąski
fot. makelessnoise (flickr, CC BY 2.0)

 

Przekąski, zdrowe dania dla dzieci

 

 

 

 

 

 

4. Ogranicz czas spędzany przed ekranem

Nie wielka ilość czasu, który dziecko spędza przed telewizorem, grając w gry lub przeglądając internet niesie za sobą mnóstwo dobra. Przede wszystkim zmniejszają się zagrożenia zdrowotne, które są nieodzownym elementem takiej formy spędzania czasu. Ponadto, zmniejsza się czas emisji na negatywne treści. Im krócej nasze dziecko ma kontakt z mediami, tym krócej będzie narażone na nieodpowiednie dla siebie treści.

 

5. Poprawne oznaczenia

Często rodzice nie zwracaja uwagi na gry, w które pozwalają grać swoim pociechom. Jednakże System Oceniania Gier Komputerowych dopasowuje możliwości dostępu do gier dla wybranych grup wiekowych. Podobnie jest w przypadku programow telewizyjnych. System Oceniania Filmów również ustala, od którego roku życia dany film lub bajka będą odpowiednie dla naszego dziecka. Warto sugerować się tymi oznaczeniami, gdyż pomogą one uniknąć wielu przykrych sytuacji.

 

6. System monitorowania

Istnieje naprawdę wiele programów, które pozwalają na prowadzenie nadzoru nad tym, co dany użytkownik robi używając np. komputera. Pozwalają na przeglądanie historii, zawartości e-maili czy aktywności na portalach społecznościowych. Ufasz swojemu dziecku? To świetnie! Nie musisz szpiegować. Poinformuj dziecko, że jest zainstalowany taki program i że będzie regularnie sprawdzany. Być może w ten sposób uchronisz swoje dziecko przed np. pójściej na spotkanie z nieodpowiednią osobą w świecie realnym.

 

7. Znaj znajomych

Warto zorientować się, w gronie jakich rówieśników obraca się dziecko. Im lepiej poznamy przyjaciół naszego dziecka, tym łatwiej będzie nam odgadnąć, do czego ta znajomość może doprowadzić. Nie zapominaj, że rówieśnicy mają ogromny wpływ na nasze dzieci i warto tłumaczyć im, że nie mogą ślepo podążać za przyjaciółmi, lecz powinni brać odpowiedzialność za swoje czyny.

 

8. Dobry przykład

Często wydaje nam się, że dzieci nas nie słuchają. Być może, ale z pewnością bacznie się nam przyglądają i nas naśladują. Już od najmłodszych lat dzieci rozwijają własną osobowość poprzez obserowowanie i naśladowanie opiekunów. Proces ten trwa także w okresie dorastania. Dlatego zawsze, nawet gdy dziecko “nie zwraca” na ciebie uwagi – dawaj dobry przykład. Uczenie dzieci zasad, do ktorych sami się nie stosujemy jest zupełnie bezcelowe i bezskuteczne.

 

Magiczna formuła na bezpieczne wychowywanie dzieci nie istnieje. Możemy jednak zrobi wszystko co w naszej mocy, aby podarować dzieciom tyle szczęścia i niewinności, ile tylko się da. Ustalając zasady zawsze przestrzegaj, aby wszyscy domownicy ich przestrzegali. Określcie własny system wartości, przekazujcie go dzieciom i wspólnie dbajcie o przestrzeganie waszych wspólnych zasad.

 

dziecko
fot. Moyan Brenn (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!