Dlaczego dzieci powinny spędzać czas na świeżym powietrzu? Wiele razy powtarzano nam, że to dobre dla zdrowia. Ale o co tak naprawdę w tym chodzi? Odpowiadamy!

Dlaczego dzieci powinny spędzać czas na świeżym powietrzu? Wiele razy to pytanie zadają sobie rodzice. Choć przez wiele lat powtarzano nam, że jest to wskazane ze względów zdrowotnych, to tak naprawdę nie wiemy, jak ważna jest zabawa na podwórku i jak wpływa na dzieci. Statystyki są okrutne. Naprawdę nie wiele dzieci ma możliwość zabawy na świeżym powietrzu. Niektóre dane wskazują, że dzieci spędzają na świeżym powietrzu mniej czasu niż więźniowie! Czy tak właśnie powinno wyglądać życie naszych pociech? Dlaczego tak ważnym jest czas spędzony na zabawach poza domem?

Czas na świeżym powietrzu, a rozwój społeczny

Być może nie każdy rodzic zdaje sobie z tego sprawę, ale poprzez ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu dziecko rozwija swoją samoświadomość, poznaje swoje możliwości i buduje pewność siebie. Odnosząc coraz to więcej sukcesów na placu zabaw, podczas spaceru czy biegania, coraz bardziej wierzy w siebie, w swoje możliwości i kształtuje swoją samoocenę. To natomiast bardzo silnie wpływa na jego rozwój społeczny.

dziecko
fot. Moyan Brenn (flickr, CC BY 2.0)

Dziecko – jak zadbać o bezpieczne dzieciństwo?

 

 

 

 

rozwój dziecka
fot. Donnie Ray Jones (flickr, CC BY 2.0)

Rozwój dziecka, a bajki w telewizji

 

 

 

Rozwój społeczny dziecka

Dlaczego dzieci powinny spędzać czas na świeżym powietrzu? Prócz relacji z rówieśnikami, przede wszystkim mają okazję kształtować obraz samego siebie. Dzieci, które pozytywnie oceniają swoje zdolności fizyczne zyskują pozytywny obraz siebie jako całości. Te zdolności szybko przenoszone są na inne dzieci. W grupie, rówieśnicy uczą się pokonywania przeszkód, rozwiązywania problemów i konfliktów, które mogą pojawić się podczas zabawy.

Nawet konflikty kształcą społecznie. Podczas zabawy dzieci wpływają na swoje zachowanie wzajemnie, poruszają różne tematy, rywalizują między sobą. Ponadto, uczą się wypracowywania kompromisów i godzenia się. Jeśli zapewnimy dzieciom te zewnętrzne bodźce, z pewnością korzystnie wpłynie to na rozwój społeczny naszej pociechy.

Dlaczego dzieci powinny spędzać czas na świeżym powietrzu – wspólne zabawy

Jednymi z najbardziej korzystnych aspektów spędzania czasu na podwórku są z pewnością wspólne zabawy z rówieśnikami. Kiedy dziecko bierze udział we wspólnych grach, uczy się nowych ról społecznych, współpracy z innymi dziećmi, a także poznaje pewne zasady i musi się do nich stosować. Ponadto, dzieci oddziałują na siebie nawzajem, jedno uczy się od drugiego i zwykle jest to znacznie skuteczniejsza nauka niż ta, którą próbują wdrożyć rodzice. Dziecko chłonie wiedzę i umiejętności jak gąbka. Najchętniej zaś robi to właśnie od innych dzieci. Pamiętajmy więc, aby dobierać naszym dzieciom odpowiednie miejsca do zabawy.

Niektórzy psychologowie uważają, że zabawy na dworze odgrywają znacznie większą rolę na kształtowanie pewności siebie u dziewczynek niż u chłopców. Uważają bowiem, że dziewczynki często są bardziej skryte, nieśmiałe i mniej chętnie podejmują się odważniejszych zabaw, ćwiczeń czy wyczynów.

Wszystkie dzieci, bez względu na płeć, zyskują na zabawie na podwórku. Uczą się poprzez zabawę, doświadczają wszystkiego na własnej skórze, obserwują otaczający ich świat. W dodatku, uczą się współpracować ze sobą, zdobywają umiejętności przywódcze, dowiadują się jak słuchać i jak mówić do innych, muszą radzić sobie z konfliktami. Wszystkie te zdolności będą im bardzo potrzebne w każdym okresie życia.

dlaczego dzieci powinny spędzać czas na świeżm powietrzu
fot. by Rajtar photo (jpgi.pl)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!