Zadbaj o zdrowie swoje i całej rodziny. Czy wiesz, że możesz w domu hodować kwiaty, które nie tylko będą ładnie wyglądać, ale także doskonale oczyszczą powietrze? Sprawdź jakie kwiaty oczyszczają powietrze!

Wybierając rośliny do domu czy biura, zwróćmy uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także na właściwości rośliny. Niektóre spośród kwiatów są w stanie lepiej niż inne wchłaniać powietrze z zanieczyszczeniami i wydalać już oczyszczone. To naprawdę bardzo przydatna umiejętność roślin, która może pomóc w utrzymaniu zdrowia. Ale jakie kwiaty oczyszczają powietrze?

Powietrze w naszych domach zwykle jest kilkakrotnie bardziej zanieczyszczone, niż powietrze na zewnątrz!

Zaskoczeni? Oczywiście. Kto by się spodziewał, że w domu jest aż tyle związków trujących. Ale niestety, to prawda. Jak ustaliło Francuskie Obserwatorium Jakości Powietrza w Budynkach, powietrze w naszych domach jest poważnie zanieczyszczone.  Jak ustalono, przyczyniają się do tego m.in. opary kuchenne, ogrzewanie (zwłaszcza gazowe z otwartą komorą spalania i węglowe), środki chemiczne, których używamy do sprzątania w domu i kosmetykach, dym papierosowy, a nawet w naszych meblach i wyposażeniu domu! (płyty pilśniowe, panele, wykładziny, gumolity itd.) Lista jest naprawdę długa! Właśnie dlatego powinniśmy się zastanowić, jakie kwiaty oczyszczają powietrze w naszych domach.

Nie zapominajmy o częstym wietrzeniu w domu, także tuż po sprzątaniu!

jakie kwiaty oczyszczają powietrze
fot. Jukka Heinonen (flickr, CC BY-ND 2.0)

Badania nad kwiatami przeprowadzili m.in. naukowcy z University of Georgia i naukowcy z NASA. W badaniach skupiono się na zdolnościach roślin do wchłaniania szkodliwych związków lotnych z powietrza i oczyszczania go. Sprawdź, które rośliny naprawdę warto mieć w swoim domu, jakie kwiaty oczyszczają powietrze.

Zanim jednak odpowiemy na pytanie, jakie kwiaty oczyszczają powietrze?, skupimy się na związkach szkodliwych, z  które kwiaty najlepiej oczyszczają, a których jest w powietrzu najwięcej.

 • Amoniak – często stosowany do czyszczenia piekarnika, srebrnej i złotej biżuterii i odplamiania. Jest bardzo szkodliwym gazem lotnym i wymaga szczególnych środków ostrożności,
 • Benzen – chyba najgroźniejsza trucizna przemysłowa, która jest nie tylko toksyczna, ale i rakotwórcza. Tą toksynę znajdziemy m.in. w farbach, klejach, lakierach, butelkach i przedmiotach z plastiku,
 • Formaldehyd – to bardzo szkodliwy gaz, który posiada właściwości drażniące, uczulające, a nawet rakotwórcze! Tą toksynę stosuje się powszechnie m.in. w kosmetykach, środkach czyszczących, a nawet meblach, wykładzinach itd. To najczęściej zatruwająca nasze domy toksyna.
 • Ksylen – powoduje raka, a znajdziemy ją w lakierach, środkach do konserwacji drewna, klejach (także tych do wykładzin i parkietów), a nawet w detergentach,
 • Toluen – pod dostatkiem znajdziemy go w chemii gospodarstwa domowego, klejach, farbach, a nawet w perfumach,
 • Trichloroeten – tą substancję toksyczną znajdziemy w rozpuszczalnikach i detergentach czyszczących.

Dodatkowo, kwiaty oczyszczają również powietrze ze związków toksycznych wydzielanych także przez sprzęt elektryczny w naszych domach.

Czy wiecie, że rośliny są od dawna stosowane również do oczyszczania powietrza, gleby i wód na szeroką skalę?

Naukowcy z NASA odkryli ogromną zdolność oczyszczającą roślin i zaczęli je wykorzystywać do oczyszczania najbardziej skażonych chemicznie rejonów. Z ogromnym powodzeniem! Głównym pomysłodawcą i opiekunem projektów naukowych związanych z naturalizacją toksyn na zewnątrz, jak i w domach był dr Wolverton, któremu zawdzięczamy niemal całą szczegółową wiedzę na ten temat.

W jaki sposób rośliny oczyszczają powietrze w naszych domach?

jakie kwiaty oczyszczają powietrze
fot. GEO M I (flickr, CC BY-ND 2.0)

Oprócz tego jakie kwiaty oczyszczają powietrze, warto zastanowić się także, w jaki sposób one to robią? Zazwyczaj, roślina za pomocą aparatów szparkowych wchłania powietrze wraz z zanieczyszczeniami. Wewnątrz aparatów szparkowych rośliny, substancje te mają kontakt z wodą, z którą wiążą się i są wchłaniane do komórek rośliny. Ponadto, toksyny mogą odkładać się na liściach roślin lub mogą przedostawać się do wnętrza roślin.

Jakie kwiaty oczyszczają powietrze?

 1. Adiantum i Aeonium – te dwie rośliny wykazują bardzo silne działanie grzybobójcze. Jeśli więc jakieś pomieszczenie w Twoim domu jest w szczególności narażone na pojawienie się zagrzybienia – koniecznie ustaw tam doniczki z tymi roślinami.
 2. Anturium – świetnie spisuje się w oczyszczaniu powietrza z amoniaku, formaldehyd i ksylenu.
 3. Azalia – doskonałe szczególnie w kuchniach i łazienkach. Pochłaniają w szczególności duże ilości ksylenu, amoniaku i tlenku węgla.
 4. Bluszcz – najłatwiejszy w utrzymaniu. Doskonały do biura, sypialni i pokoju dziennego. Pochłania przede wszystkim formaldehyd, benzen i trójchloroetylen.
 5. Chryzantemy – można trzymać je wszędzie. Zwalczają amoniak, benzen, formaldehyd, tlenek węgla i trójchloroetylen.
 6. Dracena – istnieje mnostwo odmian dracen, a każda z nich ma inne wymagania, dlatego można dobrać odpowiednią dla nas roślinę. Eliminuje benzen, formaldehyd, ksylen, tlenek węgla, toluen, trójchloroetan.
 7. Figowiec sprężysty – pochłania przede wszystkim promieniowanie elektryczne, wytwarzane przez np. komputery i telewizory.
 8. Fikus – łatwa w utrzymaniu roślina pokona amoniak, benzen, formaldehyd, ksylen i trójchloroetylen.
 9. Filodendron – roślina świetnie nadaje się do biur. Oczyszcza powietrze z amoniaku, benzenu i formaldehydu.
 10. Gerbera Jamesona – to chyba jedyna roślina, która eliminuje praktycznie wszystkie zanieczyszczenia z powietrza! W dodatku doskonale je nawilża.
 11. Kaktus kolumnowy -doskonale sobie radzi z oczyszczaniem powietrza z pola elektromagnetycznego. Szczególnie zalecany więc do pomieszczeń, które są bardzo narażone na takie pole.
 12. Nefrolepis wyniosły – zdaniem naukowców z NASA, ta odmiana paproci najlepiej ze wszystkich pochłania zanieczyszczenia.
 13. Palma koralowa – doskonała do dużych pomieszczeń biurowych, ponieważ pochłania zanieczyszczenia wytwarzane przez urządzenia elektryczne (również drukarki), w szczególności amoniak i formaldehyd.
 14. Paprotki – nie tylko oczyszczają, ale również nawilżają powietrze. Doskonałe do miejsc szczególnie narazonych na promieniowanie elektryczne.
 15. Sansewieria (wężownica) – to roślina, która oddaje do powietrza najwięcej tlenu. Jej wielką zaletą jest, że tlen wytwarza nawet w nocy!
 16. Skrzydłokwiat – nie wymaga wiele światła i częstego podlewania. Powietrze oczyszcza przede wszystkim z acetonu, benzenu, formaldehydu, trójchloroetylenu.
 17. Zamiokulcas zamiolistny – bardzo ciekawa roślina, która ma minimalne wymagania, podobno ciężko ją zabić. Ciekawostką jest, że nie tylko oczyszcza powietrze w naszych domach, ale również działa uspokajająco.
 18. Zielistka – bardzo mało wymagająca roślina, która przyda się w szczególności palaczom, gdyż pochlania z powietrza benzen i formaldehyd.

To tylko niektóre spośród roślin, jakie oczyszczają nasze domy. Praktycznie wszystkie rośliny działają korzystnie na stan powietrza, jakim oddychamy, ale po prostu niektóre z nich mają większą zdolność do wiązania w sobie pewnych toksyn. Warto zastanowić się nad tym i otaczać się roślinami. Nasz organizm będzie nam wdzięczny.

jakie kwiaty oczyszczają powietrze
fot. Eduards Pulks (flickr, CC BY-ND 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!