Większość z nas kojarzy cyrk z pokazów akrobatycznych, ekwilibrystycznych, tanecznych, ale i tresury zwierząt. Już niedługo! Występy zwierząt stają się zakazane w coraz większej ilości miast!

W styczniu 2016 roku Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała zarządzenie, zgodnie z którym przedstawienia cyrkowe z udziałem zwierząt nie będą mogły się odbywać na terenie miasta. Miasto Warszawa nie jest jednak jedynym miastem, które podpisało takie zarządzenie. Już wcześniej zrobili to Prezydenci miast Słupska, Bielska-Białej, Legnicy, Łodzi, Poznania, Kolobrzegu i Wrocławia.

 

Cyrk ze zwierzętami czy bez?

Cyrk, w ktorym przedstawienia odbywaja się z udziałem zwierząt budzi coraz więcej kontrowersji w Polsce i na świecie. Cyrk wskazuje na uprzedmiotowienie zwierząt, które bez względu na swój gatunek i miejsce swojego pochodzenia, mają żyć tylko po to, aby cieszyć człowieka, dla jego rozrywki i zabawy. Podczas gdy słonie, tygrysy czy małpy zdecydowanie szczęśliwsze byłyby w swoim naturalnym środowisku, w specjalnie utworzonych rezerwatach, ewentualnie w zoo.

schronisko
fot. jeffreyw (flickr, CC BY 2.0)

 

Schronisko dla zwierząt – jak pomóc?

 

 

 

 

 

 

ciekawostki o zwierzętach
fot. Maria Morri (flickr, CC BY-SA 2.0)

Ciekawostki o zwierzętach, o których nie wiedzieliście

 

 

 

 

Zwierzęcy los cyrkowca

Zwierzęta w cyrkach są nieszczęśliwe. Zwykle zamknięte w klatkach, często podróżują, wciąż są uczone sztuczek, większość dnia muszą ćwiczyć, odgrywać wyuczone przedstawienia, po czym znów trafiają na wiele godzin do ciasnych klatek. Sztuczki, których są uczone nie leżą w zgodzie z ich naturą. Pomiędzy występami i podczas transportu zwykle są traktowane w okropny sposób, a ich warunki bytowe pozostawiają wiele do życzenia.

 

Cyrk a dzieci

Wraz ze wzrostem wykształcenia i świadomości społeczeństwa, zmieniają się także kanony szeroko pojętej sztuki, także cyrkowej. Ludzie coraz częściej nie zgadzają się, na złe traktowanie zwierząt. Ponadto, psychologowie uważają, iż pokazywanie naszym dzieciom okrutnych zachowań czy warunków życiowych zwierząt podczas zabawy, może utrwalić dziecięcy pogląd na tę sferę życia i umocnić dzieci w przekonaniu, że takie traktowanie słabszych jest dobre.

 

Koalicja cyrk bez zwierząt

W Polsce została utworzona koalicja CYRK BEZ ZWIERZĄT, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na życie niewinnych zwierząt, które więzione są jedynie dla rozrywki ludzi. Kampania ta ma na celu prawne zakazanie wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie naszego kraju. Zachęcamy do zapoznania się z treściami przedstawianymi przez koalicję i szerszym zainteresowaniem się ogólnopolską kampanią na rzecz zwierząt dzikich.

 

cyrk
fot. David Blackwell. (flickr, CC BY-ND 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!