Paznokcie nie tylko mogą wskazywać nam na kłopoty zdrowotne, ale mogą również same chorować. Jak sobie poradzić?

Niestety, zwykle choroby paznokcia świadczą o problemach również innych narządów. Warto sprawdzić z jakiego powodu nasze paznokcie mogą chorować, aby dowiedzieć się więcej o swoim stanie zdrowia. A gdy zajdzie taka potrzeba, trzeba koniecznie udać się do lekarza.

Problemy z paznokciami są niestety bardzo częste. Wiele osób cierpi z tego powodu i nie wie, jak sobie z tym poradzić. Dziś podpowiadamy, o czym mogą świadczyć chore paznokcie i jak sobie z tym poradzić.

 

Chore paznokcie – zmiany w strukturze

 

Rozdwajanie się paznokcia -paznokcie rozdwajają się najczęściej z powodu urazów lub nieumiejętnego używania pilnika. Taki stan paznokci może być również efektem niewłaściwej pracy tarczycy. Osoby cierpiące na niedoczynność tego organu narzekają najczęściej na rozdwajające się i łamliwe paznokcie. Natomiast zdaniem dietetyków rozdwajające się paznokcie to wyraźny sygnał, że w naszej diecie brakuje witamin z grupy B.

 

Zanikanie płytki paznokcia – płytka zanika najczęściej na kilku paznokciach, proces ten przebiega stopniowo, aż do całkowitego jej obumarcia. Zwykle jest to efekt uwarunkowań genetycznych, jednak zanikanie płytki paznokciowej może być też efektem przebiegu niektórych chorób, jak choćby łuszczycy. Płytka paznokcia może też zanikać na skutek stanów zapalnych.

 

Łamliwe i kruche paznokcie – w przypadku braku niedoczynności tarczycy, chore paznokcie, które się łamią i są kruche, mogą świadczyć o zaniedbaniach dietetycznych i pielęgnacyjnych.

 

Pogrubienie płytki paznokciowej – wraz z wiekiem nasze paznokcie stają się coraz grubsze. Tak chore paznokcie mogą oznaczać grzybicę, łuszczycę lub liszaj.
Wgłębienia na paznokciu – paznokcie przypominają z ich powodu naparstki. Są to zmiany charakterystyczne głównie dla łuszczycy, ale mogą być też wynikiem urazów lub być wynikiem innych chorób.

 

Matowienie płytki– w przypadku utraty połysku, na najczęstszy powód wskazuje się uwarunkowania genetyczne. Taki objaw może być też efektem kontaktu płytki paznokcia z silnymi detergentami. Jeśli natomiast poza utratą połysku zauważalne jest też żółknięcie lub brązowienie płytki, istnieje spore prawdopodobieństwo cukrzycy.

 

Bruzdy na płytce – poprzeczne i podłużne „rowki” w płytce paznokcia to najczęściej sygnał, że organizm choruje. Bruzdy poprzeczne to najczęściej efekt ostrych chorób zakaźnych lub urazów komórek macierzystych paznokcia, natomiast bruzdy pionowe pogłębiają się wraz z wiekiem, jednak mogą też być sygnałem zaburzeń hormonalnych lub kłopotów z układem krążenia.

 

Chore paznokcie – zmiany kształtu paznokcia

Paznokieć przypominający łyżeczkę – to zwykle sygnał kłopotów z gospodarką hormonalną albo braku żelaza w diecie (a więc pośrednio też sygnał możliwości wystąpienia anemii). Paznokcie łyżeczkowate swoim kształtem rzeczywiście przypominają łyżeczkę – są wklęsłe w części dolnej, a u góry wywijają się w charakterystyczny sposób, jak brzegi łyżeczki.

 

Uwypuklona płytka paznokcia – jeśli chore paznokcie zaczynają przypominać szkiełko zegarka – są okrągłe i uwypuklone, a palce są rozszerzone w górnej części, istnieje duże prawdopodobieństwo zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, wady wrodzone serca lub przewlekłej choroby płuc.

 

Paznokcie przypominające szpony – pogrubione, wydłużone i wygięte jak szpony paznokcie, których kolor z naturalnego zmienia się w żółtawy świadczyć może o zaburzeniach krążenia obwodowego. Taki kształt paznokcie mogą też przybrać na skutek różnego typu urazów (np. z powodu długotrwałego ucisku niewłaściwie dobranych, zbyt ciasnych butów).

 

Paznokcie zawinięte w rulonik – taki kształt paznokcie przybierają niezwykle rzadko i to zwykle na skutek dziedzicznej choroby genetycznej, której efektem jest rogowacenie skóry. Pod paznokciem gromadzi się masa rogowa i stąd jego charakterystyczny kształt.

 

chore paznokcie
fot. Toshiyuki IMAI (flickr, CC BY-SA 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!