Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim czas kupowania i ubierania choinki. Jakie drzewko świąteczne wybrać? Chonki sztuczne czy żywe?

Choinki są zdecydowanie jednym z najbardziej kojarzącym się ze Świętami symbolem. Ich niezwykła uroda i ciepło, jakie wnoszą do naszego domu pomimo mrozu za oknem jest z pewnością niezastąpione. Ale jakie drzewko wybrać do naszego domu? Jakie są ich zalety i wady? Przyglądamy się śwątecznym drzewkom i porównujemy.

 

Choinki – drzewko żywe

Zdecydowanie największym atutem żywej choinki jest fakt, że wnosi do naszego domu przepiękny zapach. W dodatku, każdego roku możemy wybrać inny gatunek drzewka, a także inny rozmiar choinki. Ceny są dość niskie, mogą wahać się od około 15zł do 100zł (w zalezności od wielkości i gatunku drzewka). Do najpopularnieszych należą jodły i świerki. Jednakże, zanim zakupimy żywe drzewko, powinniśmy je dokladnie obejrzeć. Wystrzegać należy się między innymi gałązek z podczepionymi do nich kokonami z owadami lub pajączkami – przecież nie chcielibyśmy zaprosić ich do swojego, przystrojonego na święta domu. Jeśli taką gałązkę znajdziemy, niezwłocznie należy ją odciąć. Warto również sprawdzić, czy chonki były ścinane nie dawno. Świadczyć o tym będzie jasnobrązowy kolor pnia w miejscu ścięcia i nie wyschłe jeszcze kropelki żywicy.

Po zakupie, żywą roślinę ustawiamy na balkonie bądź w nieogrzewanym garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Po przeniesieniu do domu, ustawmy ją daleko od kaloryfera czy kominka, żeby nie przesuszać. Dzięki temu dlużej wytrzyma. Drzewko wstawiamy do wiaderka z piasekiem i bardzo często i obficie podlewamy wodą wzbogaconą w odżywkę do kwiatów. Jeśli chcemy zachować jak najdłużej urodę choinki i nie chcemy, aby zgubiła zbyt szybko igły, odżywkę do kwiatków dodajemy przy każdym podlewaniu. Choinki nie wolno zraszać! Pień drzewka powinien pozostać nie naruszony (roślina ta pobiera wodę naskórkiem, a jeśli będzie uszkodzony, choinka szybciej uschnie).

Żywą choinkę możemy zakupić w niemal każdym markecie budowlanym oraz przed większością dużych marketów spożywczych. Bardziej zabiegane osoby mogą skorzystać także z zakupu drzewka świątecznego przez internet. Jednakże wtedy nie mamy możliwości obejrzenia i wyboru konkretnej choinki osobiście i nie wiemy jakie drzewko dostaniemy.

Pamiętajmy także, że decydując się na żywą choinkę, musimy także zastanowić się, co zrobimy z nią po Świętach.

 

jak stawiać sobie cele
fot. Amelia Rhea (flickr, CC BY 2.0)

 

Jak przetrwać Święta i nie zwariować

 

 

 

 

 

dotrzyamć postanowień noworocznych
fot. Porto Bay Trade (flickr, CC BY 2.0)

A gdyby tak…dotrzymać noworocznych postanowień?

 

 

 

 

Choinki – drzewko sztuczne

Z drzewkiem sztucznym z całą pewnością jest mniej kłopotów niż w przypadku żywej choinki świątecznej. Sztuczne drzewko nie gubi igiel, nie robi w domu większego bałaganu (być może poza tym, że na dłuższą metę może się lekko zakurzyć). Po świętach wystarczy choinkę umyć i schować na kolejny rok. Z pewnością choinki sztuczne są droższe w zakupie, ale ponieważ można je przechowywać przez kilka lat nie tracąc ich uroku, rzeczywisty koszt świątecznego drzewka dzieli się na kilka lat i okazuje się, że zakup choinki sztucznej wychodzi taniej niż żywej.

W przypadku choinki sztucznej, mamy ogromny wybór, a same drzewko z daleka często ciężko odróżnić od żywego. Są różnorodne kształty i wielkości choinek. Można również przebierać w ich kolorach i wzorach igieł. W tym temacie producenci z cała pewnością popuścili wodzę fantazji i możemy wybierać dowoli. Od tych wyglądem przypominających prawdziwe drzewka, aż po takie, których “igły” zakończone są światłowodami i świecą w róznych kolorach, a także te, które wykonano na metalowym stelażu z nawinięta folią PVC, a które nie posiadają gałązek. Z pewnościa odbiegają od tradycji.

W każdym przypadku, z pewnoscią wszyscy znajdziemy coś dla siebie. Coś, co nam najbardziej będzie odpowiadać.

 

Choinki – czy ubieramy?

Wielu z nas w tej kwestii podtrzymuje tradycję i ozdabia drzewka. Niektórzy decydują się na ubieranie choinki w jednolitym kolorze, inni zaś stawiają na ich różnokolorowość i szaleństwo barw. Coraz częściej rezygnuje się z ozdób plastikowych na rzecz tych, które wykonano ze szkła, ceramiki, papieru, słomy czy choćby masy solnej. Ceny ich są przeróżne. Ozdoby wykonane ręcznie potrafią być niesamowicie drogie. Plastikowe natomiast są w porównaniu z pozostałymi bardzo tanie. Warto równiez pamietać, że ozdoby wykonane z bardziej naturalnych materiałów niż plastik, mogą łatwiej ulec zniszczeniu.

Wielkim hitem stały się także ozdoby całkowicie naturalne. Na choinkach wiszą cukierki, pierniczki, orzechy, laski wanilii i cynamonu, czy owoce (małe jabłuszka, wysuszone plasterki owoców cytrusowych).

 

Nie ważne jednak na co się zdecydujemy. Ważne, aby nasze Święta były pełne radości, zdrowia i obfitowały w miłość i szczęście.

 

choinki
fot. foolfillment (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!