Choinki żywe powinny być piękne i pachnące możliwie jak najdłużej. Jak wybrać idealne drzewko i jak sprawić, aby zachowało świeżość i swoją urodę jak najdłużej?

Do wyboru mamy naprawdę wiele różnych drzewek choinkowych. Dziś prześledzimy kilka najpopularniejszych gatunków.

 

Choinki żywe  – jodła kaukaska

Jest jednym z najpopularniejszych i najszlachetniejszych drzewek świątecznych. Jodła ta pochodzi z Kaukazu, ale uprawiana jest również na specjalnych plantacjach w Danii i w Polsce. Charakteryzuje się ciemnozielonymi igłami o długości około 2-3 centymetrów. Gęsto pokrywają pędy i pięknie błyszczą, jakby były polakierowane. Igły jodły kaukaskiej wydzielają przepiękny, owocowy zapach. Po ścięciu, w sprzyjających warunkach, jodła może przetrwać w naszym domu bez zrzucenia igieł nawet dwa miesiące!

 

Choinki żywe – świerk srebrny

Świerk srebrny, zwany również świerkiem kłującym charakteryzuje się srebrzystą barwą, która jest bardzo porządana przez wiele osób w okresie świątecznym. Niestety, jest mniej wytrzymała niż jodła kaukaska. Świerk srebrny jest w kształcie stożka i posiada, krótkie 2-3cm, kłujące igiełki. Niektóre odmiany wyróżniają się niebisko-srebrnym odcieniem. Na igłach znajduje się woskowy nalot, który chroni drzewko przed nadmiernym wysychaniem. Gałązki drzewka są gęsto pokryte igłami, które po kilku tygodniach wysychają, nie zmieniają wyglądu, ale zaczynają pod dotknięciu boleśnie kłuć i opadać na podłogę, robiąc przy tym bałagan.

 

Choinki żywe – świerk serbski

Wywodzi się z zachodniej Serbii i wschodniej Bośni. Od niedawna coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach, a także w domach, przystrojona na Boże Narodzenie. Świerk serbski posiada gałęzie aż do samej ziemi, końce gałązek zawijają się ku górze. Igły są płaskie, dwukolorowe, na wierzchu ciemnozielone, a na dole białe. Niestety, w domu dość szybko zacznie tracić igiełki.

 

Choinki żywe – świerk omorika

Jest kolejnym drzewkiem, które niedawno zyskało popularność w Polskich ogrodach, ale już pokochało je wielu miłośników przyrody, a dzięki walorom estetycznym – zyskało również sympatyków świątecznych. Igły są krótkie, około dwucentymetrowe, w odcieniach sinozielonego koloru. Posiadają charakterystyczny zapach, który kojarzy się z zapachem czarnej porzeczki.

 

Choinki żywe – jodełka koreańska

Najpopularniejsza i najładniejsza spośród jodeł. Jej igły są z wierzchu ciemnozielone, a od spodu białe, podobnie jak igły świerka serbskiego. Jeśli zasadzimy jodełkę koerańską w doniczce i przyniesiemy ją na Święta do domu, wytrzyma w nim dość długo. Po Świętach warto wynieść ją do ogrodu, a na wiosnę wsadzić do ziemi.

 

Choinki żywe – świerk pospolity

To drzewko pochodzi z Polski. W naszych mieszkaniach gości od wielu lat i jest najpopularniejszą choinką świąteczną. Ma stożkowaty pokrój, igły o wspaniałym zapachu i ciemnozielonym kolorze. Gałązki tego drzewka są silne i nie uginają się pod ciężarem ozdób. Niestety, nie przetrwa zbyt długo w warunkach domowych i szybko zgubi swoje igiełki. Umieszczona w stojaku może zgubić igły nawet w ciągu tygodnia, gdyż źle znosi suche i ciepłe powietrze domostw. Możemy jednak wybrać ukorzenioną roślinę, ubrać ją krótko przed Świętami, a zaraz po Świętach zasadzić w ogrodzie.

 

 

Choinki żywe – co zrobić, aby przetrwała jak najdłużej?

Jeśli chcesz, aby drzewko zachowało swoją świeżość na długo, ustaw je w stojaku ze zbiornikiem na wodę. Do wody można dodać odżywkę do kwiatów ciętych albo cukier w proporcji 1 łyżka na 0,3l wody. Drzewko ustawmy z daleka od kaloryfera, w domu postarajmy się utrzymywać umiarkowaną temoperaturę, dużą wilgotność powietrza i możliwie jak najczęściej wietrz swój dom, aby dostarczyć świeżego powietrza.

choinki żywe
fot. Steven Depolo (flickr, CC BY 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!