Wybór wśród choinek jest ogromny. Jak jednak kupować drzewko, aby było piękne jak najdłużej? Choinka świąteczna – mini poradnik zakupowy.

Aby kupić idealną choinkę musimy przede wszystkim dobrze zaplanować zakup. Najlepiej jest wcześniej wybrać gatunek drzewka (sprawdź, którą choinkę wybrać na Święta Bożegonarodzenia).

Pamiętajmy, że wybrane przez nas drzewko powinno byc na tyle świeże, aby zbyt szybko nie straciło igieł i swojego niepowtarzalnego wyglądu. Jest to bardzo ważne, gdyż często choinki ścina się nawet miesiąc przed wystawieniem na sprzedaż. Stan roślin zależy głównie od tego, w jaki sposób było przechowywane i transportowane. Na szczęście wiele również zależy od nas samych i naszego postępowania z zakupionym drzewkiem.

 

choinki
fot. foolfillment (flickr, CC BY 2.0)

 

Choinki – wybrać żywą czy sztuczną?

 

 

 

 

 

choinki żywe
fot. Steven Depolo (flickr, CC BY 2.0)

Choinki żywe – którą wybrać na Święta Bożegonarodzenia?

 

 

 

 

Choinka – zanim kupimy

Najważniejsze, aby przed dokonaniem zakupu dokładnie obejrzeć drzewko. Nie bój się rozłożyć gałązki na boki i zwróć uwagę, czy są gęste i symetryczne, a także, czy igły nie są już przesuszone. Powinny być sprężyste i mieć intensywny kolor. Odchylamy je do góry – jeżeli odpadają to znak, że choinka szybko straci wszystkie igiełki.

 

Choinka – jak transportować

Jeśli musisz przewieźć drzewko samochodem, postaraj się ułożyć je na dachu, pniem do przodu. Wcześniej ściśle owiń je kilkoma warstwami siatki ochronnej i folią, aby dokładnie zabezpieczyć wszystkie gałązki. Dzięki temu pęd powietrza podczas jazdy autem nie wysuszy igieł. Po przejechaniu zaledwie kilkudziesięciu kilometrów choinka, która była źle zabezpeczona, może uschnąć.

 

Choinka – w domu

Swoją choinkę możesz od razu ustawić w stojaku. Jeśli do Świąt pozostało jeszcze dużo czasu, dobrze będzie przechowywać drzewko w chłodzie i koniecznie z pniem zanurzonym w wodzie. Najpierw odpakuj choinkę z folii, pozostawiając jednak siatkę. Z pnia ścinamy plaster drewna zasklepiony żywicą, aby roślina mogła pić wodę. W mieszkaniu wybierz takie miejsce dla choinki, aby uchronić jej igły przed wysuszeniem. Powinno być z dala od silnego światła, częstego ruchu powietrza oraz wysokiej temperatury.

 

Choinka – cenne rady

Warto przed wstawieniem drzewka do wody spiłować końcówki pnia. Dzięki temu, roślina broniąca się przed utratą wody nie zdoła zasklepić “ran” żywicą i będzie mogła pobierać wodę z pojemnika, w którym ją ustawimy. Do wody warto również dodać odżywkę dla kwiatów ciętych lub łyżkę stołową cukru na 300ml wody. Jeśli jednak ustawimy choinkę w stojaku – nie przycinajmy pnia, aby drzewko mogło zasklepić miejsce cięcia żywicą i obronić się przed utratą wody, której nie dostarczymy.

 

Choinka – drzewko z korzeniami

Niektórzy kupują drzewko z korzeniami, posadzone w donicy. Dzięki temu, zaraz po nadejściu wiosny, można przesadzić je do ogródka. Najlepiej do tego nadają się stożkowe odmiany świerków (np. biały Conica), jałowców (np. Hibernica) albo jodła koreańska. Dostępne są m.in. w centrach ogrodniczych. Warto jednak wybić drzewko z doniczki i sprawdzić, czy ma dobre ukorzenienie – tylko roślina z silnymi korzeniami poradzi sobie z ponownym ukorzenieniem się w gruncie. Aby roślina przetrwała w naszym mieszkaniu, można ją trzymać jedynie 1,5 tygodnia.

 

choinka
fot. Roxanne Ready (flickr, CC BY-SA 2.0)
Podziel się :)
Masz stronę www? Prowadzisz bloga? Zarejestruj się w sieci TradeTracker i zarabiaj!